• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Xiaomi opublikowało najnowsze wyniki finansowe. Wygląda na to, że firma zaczyna mieć dość spory kłopot.

Wygląda na to, że globalny kryzys dotarł już nawet do chińskich firm produkujących elektronikę. Xiaomi opublikowało raport finansowy za ostatni kwartał 2022 roku. Ciężko nie zauważyć, że wyniki są znacznie poniżej oczekiwań analityków. W dodatku, prognozy mówią wyraźnie, że trend nie zmieni się w najbliższych kwartałach a firma może oczekiwać dalszych spadków.

W ostatnim kwartale 2022 roku Xiaomi wygenerowało 9,6 miliarda dolarów przychodów. Porównując to z analogicznym okresem w 2021 rok,u jest to spadek o całe 22,8%. To zdecydowanie niezbyt przyjemny i bardzo dotkliwy spadek. W dodatku, przełożyło się to dość mocno na znacznie ważniejszy parametr, czyli na zysk netto. Wyniósł on 212 milionów dolarów co oznacza spadek o 67% w porównaniu z 2021 rokiem.

Sprawdź: Smartfon do 1500 zł – najlepsze modele

Oczywiście, Xiaomi wciąż jest trzecim największym (zaraz po Apple i Samsungu) sprzedawcą smartfonów na świecie. Za olbrzymią część ich operacji odpowiadają jednak rynek chiński oraz hinduski. Na tym drugim firma straciła niedawno pozycję lidera na rzecz Samsunga. To bez wątpienia spory cios, który kosztował ich sporą część przychodów.

Prezes Xiaomi, Lu Weibing zapowiedział już, że najprawdopodobniej w dwóch pierwszych kwartałach 2023 roku również możemy spodziewać się sporych spadków. Sytuacja firmy jest jednak jak najbardziej stabilna – cały czas rosną przychody z ich segmentu telewizorów czy sprzętu AGD. Nie jest to kryzys z którego nie będą w stanie wyjść obronną ręką.

Zobacz też:
Xiaomi wprowadza pierwsze w ofercie telewizory 144 HzIga Świątek zakończy współpracę z Xiaomi. W tle wojna na Ukrainie
Samsung obnażył głupotę nowych przepisów Unii Europejskiej

Oceń ten post