• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Kubek kawy o poranku to dla wielu osób pewnego rodzaju niezbędnik, bez którego dzień nie jest w pełni rozpoczęty. Miłośników tego napoju nie brakuje, jednak często okazuje się, że nikt nie jest chętny do jego przygotowania. Ekspresy kapsułkowe zostały stworzone tak, aby znacznie przyspieszyć cały ten proces. Co więcej, są to sprzęty łatwe w obsłudze, niedrogie, a także funkcjonalne. Umożliwiają przygotowanie wielu rodzajów napojów, przez co sprawdzą się nawet przy wymagających podniebieniach.

W związku z tym, że urządzeń tego typu wciąż przybywa, wybór odpowiedniego może okazać się utrudniony. Dlatego też zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią podjęcie decyzji.

Zobacz także: Jak wybrać odpowiedni ekspres przelewowy?

Działanie ekspresów kapsułkowych

Ekspres na kapsułki to produkt automatyczny, który od użytkownika wymaga jedynie minimalnego zaangażowania. Można stwierdzić, że ich działanie jest całkowicie nieskomplikowane, dlatego też każdy będzie w stanie stworzyć pyszną kawę w dowolnym momencie.

Swoją budową sprzęty tego typu przypominają ekspresy przelewowe, a sposób ich działania opiera się na bardzo podobnym mechanizmie. Jednak zamiast zmielonej kawy, w specjalnym pojemniku umieszcza się niewielkich rozmiarów kapsułkę, zawierającą wszystko to, co niezbędne do przygotowania gorącego napoju. Po prawidłowym umiejscowieniu kapsułki, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, a następnie cieszyć się aromatyczną kawą.

Co ciekawe, ekspresy kapsułkowe umożliwiają przygotowanie znacznie większej ilości napojów. Zalicza się do nich, na przykład, różnego rodzaju herbaty, gorące czekolady, a także kakao. Warto zaznaczyć, że oferta kapsułek do ekspresów stale się powiększa, a nowych pomysłów zdecydowanie nie brakuje. Do ciekawych rozwiązań należą, między innymi, mrożone herbaty i kawy. Oprócz tego dostępnych jest mnóstwo rodzajów, a także smaków, które zadowolą każdego.

Zobacz: Kawiarka elektryczna Ranking 2021 – TOP 7 najlepszych modeli

Ekspres kapsułkowy – najważniejsze parametry

Ekspres kapsułkowy

Aby zakup ekspresu kapsułkowego okazał się w pełni opłacalny, warto jest wziąć pod uwagę kilka niezwykle kluczowych aspektów wybranego modelu. To właśnie poniższe kwestie będą wpływały na prawidłową pracę urządzenia, a także jego wygodne użytkowanie. Do najważniejszych parametrów należą:

Ciśnienie

Będzie bowiem miało wpływ na to, jak bogaty będzie smak przygotowanego już napoju. Odpowiednio wysokie ciśnienie jest również w stanie zwiększyć aromat kawy. Najbardziej podstawowe napoje nie będą wymagały wysokiej wartości tego parametru, jednak większość ekspresów kapsułkowych oferuje co najmniej 15 barów, co w zupełności wystarczy.

Dostępność i różnorodność kapsułek

Przeważnie dzieje się tak, że ekspres danego producenta jest kompatybilny jedynie z określoną serią kapsułek. Oczywiście to, że produkty różnych marek różnią się między sobą kształtem i rozmiarem, jest zabiegiem czysto marketingowym. Warto więc zwrócić uwagę na ofertę kompatybilnych kapsułek, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.

Czyszczenie

Aby sprzęt działał prawidłowo, konieczne jest jego regularne czyszczenie. Należy wiec zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się ono odbywa. Części wymagające szczególnej pielęgnacji, takie jak pojemnik na kapsułki, tacka ociekowa oraz zbiornik na wodę, powinny być łatwo dostępne, a także szybkie w demontażu i ponownym zakładaniu.

Budowa

Pomimo tego, że budowa ekspresów kapsułkowych nie należy do zbytnio skomplikowanych, koniecznym jest zwrócenie uwagi na materiały, z których wykonano dany model. Przede wszystkim powinny one być przystosowane do wysokich temperatur, a także odporne na zniszczenia i solidne. W końcu – kawa o smaku plastiku może nie smakować tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli.

Ekspres kapsułkowy

 

Wielkość urządzenia

Ekspresy kapsułkowe to przeważnie sprzęty małych rozmiarów, które doskonale wpasują się nawet w ciasny kąt na kuchennym blacie. Na rynku dostępne są jednak modele, które zajmują znacznie więcej miejsca. Przeważnie są to urządzenia wyposażone w większe zbiorniki, a także oferujące zwiększoną ilość funkcji.

Pojemność zbiornika na wodę

W ofercie producentów dostępne są modele, które pomieszczą zarówno 500 ml, jak i 1,5 litra wody. Należy jednak zaznaczyć, że w momencie, w którym z ekspresu będzie korzystać więcej osób, mała pojemność może wzbudzać irytację związaną z częstą koniecznością dolewania wody do zbiornika. W związku z tym, warto wybrać taki model, który zadowoli wszystkich użytkowników.

Dodatkowe funkcje

To kwestia niezwykle istotna, szczególnie dla miłośników spienionego mleka lub mrożonych napojów. Do interesujących rozwiązań należą również:

  • Funkcja automatycznego czyszczenia – której zadaniem jest ułatwianie wykonywania najbardziej nielubianej czynności na świecie, czyli mycia oraz odkamieniania sprzętu.
  • Automatyczne wyłączanie – mające na celu oszczędność energii, a także zapobieganie niechcianym uszkodzeniom zarówno sprzętu, jak i jego otoczenia.
  • Ruchoma podstawka – takie rozwiązanie pozwala na automatyczne dostosowanie wysokości do rozmiaru kubka, szklanki lub filiżanki.
  • Regulacja mocy kawy – niektóre urządzenia umożliwiają dostosowanie mocy przygotowanej kawy do indywidualnych preferencji każdego użytkownika, przez co wszyscy będą w pełni zadowoleni.
  • Funkcja robienia zimnych napojów – może ona okazać się niezwykle przydatna, szczególnie podczas upałów – mrożona kawa lub Iced Tea nie będzie więc problemem.
  • Sygnalizacja – występująca pod postacią alarmów mówiących o tym, czego potrzebuje nasz ekspres. Komunikaty dotyczące konieczności czyszczenia lub dolania wody do zbiornika, z pewnością sprawdzą się u zapominalskich.
  • Filtracja wody – co prawda jest to funkcja, która będzie wymagała regularnej wymiany filtrów, jednak z pewnością zapobiegnie ona osadzaniu się uciążliwego kamienia.

Czy warto kupić ekspres kapsułkowy? Wady i zalety

Zakup ekspresu kapsułkowego dla wielu osób może okazać się całkowicie zbędny. Jest to jednak doskonały sposób na łatwe przygotowanie wielu różnorodnych napojów, które znalazły swoich miłośników na całym świecie.

Ekspresy kapsułkowe niosą za sobą szereg zalet, czyniących je bardzo przydatnymi w codziennym użytkowaniu. Z drugiej strony, posiadają one również swoje wady, które mogą okazać się problematyczne.

Aby ułatwić podjęcie decyzji, przedstawiamy wszystkie „za” i „przeciw”, idące za zakupem ekspresu na kapsułki.

Zalety Wady
Kompaktowe rozmiary – ekspresy kapsułkowe, w przeważającej części, należą do małych urządzeń, które doskonale wpasują się w dowolną przestrzeń, nie zajmując dużo miejsca. Cena i dostępność kapsułek – pomimo tego, że kapsułki można znaleźć nawet na półkach popularnych marketów spożywczych, ich ceny często są zawyżane. W związku z tym, częste uzupełnianie zapasów może okazać się kosztowne. Często dzieje się również tak, że stacjonarne zakupy kapsułek dają bardzo ograniczony wybór w kwestii smaków, przez co nie każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.
Łatwa obsługa – sprzęty tego typu nie wymagają od użytkownika zbyt dużo uwagi. Wystarczy bowiem upewnić się, że zbiornik jest wystarczająco napełniony, a następnie umieścić odpowiednią kapsułkę – i gotowe! Kompatybilność kapsułek – należy wziąć pod uwagę fakt, że kapsułki różnych marek różnią się między sobą pod wieloma aspektami. To właśnie dlatego warto jest sprawdzić, czy dany model ekspresu posiada sporą ilość kompatybilnych kapsułek.
Niska cena – koszt dobrego ekspresu kapsułkowego to stosunkowo niewielka kwota, zaczynająca się już od około 100 zł. Nie oznacza to jednak, że niska cena świadczy o słabej jakości – a wręcz przeciwnie.   
Duży wybór kapsułek – jest to kwestia, która umożliwia tworzenie rozmaitych napojów, w zależności od preferencji użytkowników.  

Zobacz: Ekspres do kawy do użytku domowego – jaki wybrać?

Oceń ten post