• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

GitHub stworzył we współpracy z OpenAI zupełnie nowe oprogramowanie. Copilot będzie w stanie samodzielnie tworzyć kod źródłowy w wielu językach programowania.

O tym, że wkrótce proste kody źródłowe będą pisały za nas maszyny mówiło się już od dawna. Oczywiście, nie znaczy to, że programiści zaczną zaraz być zupełnie zbędni. Raczej otrzymają po prostu bardzo mocną pomoc ze strony sztucznej inteligencji.

Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że nastąpi to aż tak szybko. GitHub oficjalnie zaprezentował wersję beta swojego narzędzia Copilot. Jest ono w stanie tak naprawdę pisać kod źródłowy równolegle z programistą.

Zobacz: Jak zaktualizować BIOS – poradnik krok po kroku

Copilot analizuje kod pisany przez żywą osobę a następnie na jego podstawie dopisuje własne funkcje, niezbędne do jego działania. Jak na razie obsługuje jednak bardzo proste czynności jak rysowanie wykresów, pobieranie danych z zewnętrznych źródeł czy zwykłe obliczenia matematyczne.

Teoretycznie, nowe narzędzie GitHuba powinno działać z dowolnym językiem programowania. No, może poza bardzo egzotycznymi i przestarzałymi rodzajami. Niemniej, twórcy podają, że najlepiej radzi sobie z Pythonem, JavaScriptem, TypeScriptem, Ruby i Go. Nieco gorzej wypada w powszechnie używanych C++ i Javie. Ale to przecież dopiero wczesna wersja beta.

Oczywiście, GitHub nie byłby w stanie stworzyć takiego oprogramowania bez pomocy OpenAI. Wygląda więc na to, że inwestycja Microsoftu się opłaciła. Niecałe dwa lata temu wsparli oni tę firmę zawrotną kwotą miliarda dolarów. To się nazywają dobrze wydane pieniądze!

Zobacz też:
Tęsknicie za starym iPhonem? Sprawdźcie aplikacje OldOS
GitHub usuwa okienko o plikach cookies. Początek rewolucji?
OpenAI odkryło jak oszukać sztuczną inteligencję

Oceń ten post