Zbyt duża wilgotność powietrza w mieszkaniach czy też domach to problem wielu osób. Może ona bowiem przyczyniać się do powstawania grzybów i pleśni, co z kolei negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców oraz wygląd i konstrukcję budynku. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się nic innego, jak osuszacz powietrza!

Należy jednak dokładnie zapoznać się z samym problemem oraz funkcjonowaniem osuszaczy powietrza, ponieważ wybór odpowiedniego urządzenia nie należy do najłatwiejszych.

Wilgotność powietrza – wszystko co trzeba wiedzieć

Wilgotnością nazywana jest zawartość pary wodnej w powietrzu. Parametr ten najczęściej wyrażany jest w procentach, a jego optymalna wartość w domu powinna znajdować się w przedziale od 40% do 60%.

W momencie, gdy wilgotność powietrza jest niższa niż 40%, możliwe do zauważenia są objawy takie jak nadmierne wysychanie spojówek, przesuszona skóra, a nawet trudności z oddychaniem u osób zmagających się z problemami górnych dróg oddechowych. Wówczas warto zainwestować w nawilżacz powietrza.

Wartości powyżej 60% przyczyniają się natomiast do powstawania wspomnianych grzybów oraz pleśni, które z kolei najbardziej niebezpieczne okazują się w przypadku dzieci. Mogą bowiem wywoływać u nich alergie, a w najgorszych przypadkach astmę.

Bardzo duży wpływ na wilgotność powietrza ma temperatura – w zimnych pomieszczeniach znacznie łatwiej zaobserwować problem nadmiernej wilgoci. Znaczenie ma także pora roku oraz panująca obecnie pogoda. Zimą wilgotność powietrza z reguły jest niezwykle niska (nawet 20%). Latem natomiast, szczególnie podczas deszczowej pogody, wartości te mogą sięgać nawet 90%!

W większości przypadków problem nadmiernej wilgotności zauważa się dopiero w momencie wystąpienia widocznych znaków, takich jak pleśń na ścianach. Wówczas podjęcie odpowiednich kroków będzie znacznie bardziej skomplikowane, dlatego też warto temu zapobiegać.

Jak więc rozpoznać nadmierne zawilgocenie w domu?

Zbyt duża wilgotność powietrza jest możliwa do rozpoznania gołym okiem. Wiąże się ona bowiem z powstawaniem mokrych plam oraz nieestetycznych osadów. Nieraz da się również dostrzec pierwsze oznaki powstającej pleśni – najczęściej będą to małe i ciemne plamki, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Zawilgocenie można zmierzyć przy pomocy elektronicznego miernika, możliwego do kupienia w większości sklepów AGD. Jeśli wartość przekracza 60%, wówczas należy podjąć odpowiednie kroki.

Osuszacz powietrza – działanie

Na zdjęciu znajduje się osuszacz powietrza marki ELDOM OP600, który postawiono w salonie.

ELDOM OP600

Osuszacz to urządzenie służące do zbierania i niwelowania wody znajdującej się w powietrzu. Dzięki temu pomieszczenia stają się znacznie mniej zawilgocone, co z kolei niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Sprzęt zasysa powietrze, a następnie para wodna jest skraplana w jego wnętrzu, po czym odprowadzana do specjalnego zbiornika. Zbiornik ten może znajdować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz danego modelu.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych osuszaczy, różniących się od siebie sporą ilością parametrów czy też funkcji. Działanie urządzenia zależy od jego rodzaju oraz wydajności. Lepsze modele są w stanie zaabsorbować nawet kilka litrów wody z powietrza w krótkim czasie. Nie należy jednak mylić ich z pochłaniaczami, które są znacznie mniej skuteczne.

Jaki rodzaj osuszacza wybrać?

Zasadniczo rzecz biorąc, wyróżnia się dwa główne rodzaje tych urządzeń.

Pierwszym z nich jest osuszacz kondensacyjny, który swoją budową może w pewnym stopniu przypominać lodówkę. Woda skraplana jest w tym przypadku za pomocą efektu rosy. Modele kondensacyjne wymagają jedynie czyszczenia filtra powietrza. Ich skuteczność jest bardzo duża, aczkolwiek najlepiej sprawdzają się w optymalnych dla ich działania warunkach, czyli przy temperaturze około 30 oraz zawilgoceniu wynoszącym 80%. Nie będą to więc urządzenia do pracy w niskich temperaturach.

Drugi rodzaj nosi nazwę osuszacza absorpcyjnego. Najważniejszym elementem tych urządzeń jest rotor, zbierający osadzającą się na nim wilgoć, która w następnym kroku jest skraplana i odprowadzana do zbiornika. Osuszacze absorpcyjne posiadają nieco mniejszą wydajność niż modele kondensacyjne, jednak ich praca nie jest w żadnym stopniu uzależniona od temperatury i wilgotności. Sprawdzą się więc w każdych warunkach, bez względu na porę roku czy pogodę za oknem. Co więcej, urządzenia te są w stanie dodatkowo usuwać kurz, eliminować roztocza oraz nawilżać powietrze tak, aby było ono optymalne do funkcjonowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na obrazku znajduje się model Wood’s WDD80.

Osuszacz powietrza Wood’s WDD80

Po dokonaniu wyboru w kwestii rodzaju osuszacza powietrza, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych parametrów, które mają bezpośredni wpływ na pracę danego modelu. Należą do nich:

  • Sprawność – jest ona podawana w litrach na godzinę lub litrach na dobę pracy. Świadczy przede wszystkim o skuteczności i wydajności podczas oczyszczania.
  • Przepływ powietrza – parametr podawany w metrach sześciennych na godzinę. Aby dany model był odpowiedni do wybranej przestrzeni, wartość przepływu powietrza należy podzielić przez objętość pomieszczenia. Im wyższy będzie uzyskany wynik, tym lepiej urządzenie będzie się sprawdzać.
  • Pobór mocy – w dużej mierze zależy on od wydajności danego sprzętu. Na rynku dostępne są średniej jakości modele, przy których wartość ta wynosi, na przykład, 20 W. Jeśli natomiast mówimy o lepszej klasy sprzętach, pobór mocy może sięgać nawet 800 W.
  • Głośność pracy – przy większości osuszaczy generowany hałas waha się w granicach 45-60 dB. Można również napotkać ciche modele, przy których wartość ta będzie wynosiła poniżej 40 dB.
  • Wielkość zbiornika – w tej kwestii zasada jest bardzo prosta. Mianowicie, im większa pojemność, tym rzadziej występuje konieczność opróżniania zbiornika.
  • Sterowanie – może odbywać się w sposób manualny lub elektroniczny. Wybór uzależniony jest tylko i wyłącznie od preferencji, jednak sterowanie elektroniczne wydaje się wygodniejszą opcją.

Gdzie najlepiej umieścić osuszacz powietrza?

Na obrazku znajduje się osuszacz powietrza marki Meaco w kolorze białym.

Meaco

Problemem często występującym po zakupie wybranego osuszacza jest miejsce, w którym powinien on stanąć. W większości przypadków nie są to urządzenia małych rozmiarów, dlatego też powinny zostać umieszczone tam, gdzie nie będą przeszkadzały w codziennych czynnościach domowników.

Należy również pamiętać o tym, że każdy osuszacz potrzebuje dostępu do gniazdka elektrycznego. Ponadto dostęp do urządzenia powinien być łatwy i bezproblemowy – co jakiś czas trzeba bowiem opróżniać zbiornik.

Co więcej, głośniejsze modele mogą zakłócać sen. Dlatego też sypialnia czy jej bliska okolica nie będzie najlepszym miejscem.

Pomieszczeniami, które w największym stopniu narażone są na nadmiar wilgoci, są:

– łazienki,

– kuchnie,

– pralnie i suszarnie.

Większa wilgotność powietrza obserwowana jest również w starych budynkach, w których brakuje odpowiedniej wentylacji lub izolacji.

Zobacz także: Czy warto kupić oczyszczacz z nawilżaczem?