• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Niewielkich rozmiarów zmywarka kompaktowa to urządzenie AGD, o którego istnieniu większość osób nie ma pojęcia. Zaskakującym może więc okazać się fakt, że mini zmywarki są tak samo funkcjonalne jak modele standardowych rozmiarów. Jedyna różnica jest taka, że zmieści ona nieco mniejszą ilość naczyń.

Mała zmywarka to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wygórowanych potrzeb względem mycia dużej ilości naczyń lub też ilość przestrzeni w ich kuchni nie pozwala na wstawienie pełnowymiarowego urządzenia.

Sprawdź: Najlepszy mini piekarnik wolnostojący do 500 zł – ranking 2021

Zmywarka kompaktowa – charakterystyczne cechy

Należy zacząć od tego, że urządzenia te są różnie definiowane. Dla jednych zmywarką kompaktową jest model nieco węższy i niższy niż klasyczna zmywarka. Inni natomiast za zmywarkę kompaktową uważają sprzęt, który swoją wielkością przypomina dużą mikrofalówkę. W tym artykule kluczowa jest jednak druga definicja.

Prawdopodobnie najważniejszą kwestią, która interesuje osoby poszukujące mini zmywarki, są jej wymiary. Standardowa szerokość tych sprzętów nie przekracza 55 cm. W większości przypadków wysokość jest proporcjonalna do szerokości, dlatego też ciężko jest podać tą, która występuje najczęściej.

Mini zmywarka – jaką wybrać?

Na obrazku znajduje się Zmywarka kompaktowa BOSCH SKS 51E32EU

Zmywarka nablatowa BOSCH SKS 51E32EU

Zmywarka kompaktowa często jest jedynym możliwym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku bardzo małej kuchni.

Na rynku znajdują się modele przeznaczone do zabudowy, ale również wolnostojące, zwane nablatowymi.

Zmywarka kompaktowa do zabudowy

W tym przypadku szczególną uwagę należy poświęcić wymiarom urządzenia, którego zakup jest planowany. Niezwykle istotny jest każdy milimetr, ponieważ jeżeli zmywarka będzie za duża – najzwyczajniej nie zmieści się w danej przestrzeni. Należy również rzucić okiem na elementy znajdujące się z tyłu urządzenia. Jeżeli będą one bardzo odstające, sprzęt może zmieścić się w danej przestrzeni, ale przykładowa szafka nie domknie się.

Zmywarka wolnostojąca

Taka opcja sprawia, że wymiary nie mają już tak wielkiego znaczenia. Dlatego też wybór będzie znacznie łatwiejszy. Wystarczy więc zastanowić się, gdzie warto umieścić wybrany sprzęt. Jednakże modele wolnostojące ważą stosunkowo dużo – przedział ten zaczyna się od około 20 kilogramów. Należy zatem wziąć pod uwagę fakt, czy dana szafka lub blat, utrzymają taką wagę.

Zmywarka kompaktowa – najważniejsze parametry

Na zdjęciu znajduje się Zmywarka do zabudowy Bosch Serie6.

Zmywarka do zabudowy Bosch Serie6

Tak jak w przypadku innych urządzeń AGD, istnieje kilka niezwykle istotnych kwestii, które przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania danego sprzętu. W przypadku zmywarek kompaktowych są to:

  • Pojemność – jest ona uzależniona przede wszystkim od liczby domowników. Modele wolnostojące są w stanie pomieścić maksymalnie 6 kompletów naczyń. Takie rozwiązanie będzie optymalne dla osób mieszkających w pojedynkę lub dla pary. Oczywiście, na rynku znajdą się także sprzęty, w których wnętrzu zmieści się 9, a nawet 10 kompletów. Będą to jednak urządzenia znacznie większe.
  • Klasa energetyczna – bezpośrednio przyczynia się ona do ekonomicznej pracy wybranego modelu. Najbardziej oszczędna jest oczywiście klasa A+++, dlatego też warto brać pod uwagę sprzęty, które ją oferują.
  • Stopień zużycia wody – najbardziej optymalnym okazuje się zużycie graniczące w przedziale od 6,5 do 8 l na jeden pełny cykl.
  • Pobór energetyczny – parametr ten w przypadku mini zmywarek nie powinien przekraczać granicy 174 kWh.
  • Generowany hałas – w celu zapewnienia cichej i spokojnej pracy danego urządzenia, poziom ten nie może być większy niż 48–53 dB. Dzięki temu zmywarka będzie prawie niesłyszalna, co przyczyni się do zwiększenia komfortu.
  • Programy pracy – jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ nawet najmniejsza zmywarka powinna mieć do zaoferowania pewien wybór. Najbardziej podstawowych programów jest przeważnie około 5. Zalicza się do nich między innymi tryb ekologiczny, skrócony oraz normalny.

Należy również wspomnieć, że niejednokrotnie zmywarki kompaktowe wymagają pełnego załadowania. Niemożliwe będzie więc umycie zaledwie kilku talerzy czy szklanek, a raczej całego kompletu.

Zobacz również: Piekarnik parowy do zabudowy – ranking

U kogo sprawdzi się zmywarka kompaktowa?

Oczywistym jest już fakt, że urządzenie to doskonale wpasuje się w niewielką przestrzeń, zarówno na dowolnym blacie, jak i w szafce pod zlewem (i nie tylko). Kompaktowa zmywarka to przede wszystkim rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy ręczne mycie naczyń traktują jak nieprzyjemny obowiązek, którego wykonywanie jest konieczne codziennie, jak nie częściej. Sprawdzi się ona również wówczas, gdy na wspomniane już ręczne zmywanie, zwyczajnie brakuje czasu w ciągu dnia.

Co więcej, nowoczesne modele oferują możliwość zaoszczędzenia znacznej ilości wody oraz energii, jeśli tylko postawi się na model energooszczędny. Zmywarka pozwala również na uniknięcie kontaktu rąk z wszelkimi detergentami, które nieraz mogą przyczyniać się do wysuszania wrażliwej skóry.

Należy jednak pamiętać, że aby zmywarka mogła prawidłowo funkcjonować i służyć użytkownikowi przez wiele lat, konieczna jest jej odpowiednia konserwacja. W tym celu powstały różnego rodzaju sole i środki nabłyszczające. Dzięki nim praca urządzenia będzie znacznie bardziej wydajna, a wyjęte z wnętrza naczynia lśniące.

Sprawdź także: Jaką frytkownicę beztłuszczową kupić w 2021 roku? Ranking

Oceń ten post