• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Dystrybutory wody najczęściej spotyka się w dużych biurach, w których niejednokrotnie konieczne jest zamontowanie urządzenia tego typu. Niemniej jednak, istnieją także modele o mniejszych rozmiarach, które przeznaczone są do użytku domowego.

Budowa dystrybutorów wody jest wszystkim znana – przeważnie są to sprzęty wyposażone w dwa kraniki, pod którymi umieszcza się szklankę. Na górze montowana jest butla z wodą, która może być chłodzona lub podgrzewana przez samo urządzenie. Ciekawym rozwiązaniem okazują się jednak dystrybutory bezbutlowe, które podłącza się na zasadzie zbliżonej do zmywarek. Istnieją także sprzęty w wersji mini, czyli takie wyposażone w pompkę do wody i rączkę.

Na chwilę obecną niektórzy producenci oferują niezwykle wygodną opcję wypożyczania dystrybutorów do użytku domowego, a także firmowego. Dla niektórych taka możliwość okazuje się często znacznie bardziej opłacalna, szczególnie biorąc pod uwagę dostawy butli pod same drzwi, czy też serwis w cenie wypożyczenia. W innych przypadkach jednak koszty wypożyczenia nieraz okazują się wyższe niż ceny samych dystrybutorów, przez co bardziej opłacalnym jest ich zakup. Podpowiadamy więc, jak podjąć możliwie najlepszą decyzję.

Zobacz również: Jonizacja – rzeczywiście działa czy szkodzi zdrowiu? Najnowsze badania

Dystrybutor wody – rodzaje

Dystrybutor wody – rodzaje

Pierwszym podziałem spotykanym wśród dystrybutorów jest opcja butlowa lub bezbutlowa. Pierwszy przypadek, jak sama nazwa mówi, będzie wymagał cyklicznej wymiany wody ze względu na jej zużycie. Druga opcja potrzebuje natomiast dostępu do wody kranowej, która jest następnie filtrowana wewnątrz urządzenia.

W obrębie produktów z tej kategorii dokonuje się również rozróżnienia na sprzęty:

  • Elektryczne – czyli takie, które są w stanie zagotować i ochłodzić wodę. Przeważnie posiadają dwa kraniki, ale zdarzają się również modele z większą ich ilością. Wybierając opcję elektryczną szczególną uwagę należy zwrócić na moc, która w dużej mierze przekłada się na wydajność. Im będzie ona większa, tym szybciej podgrzejemy lub schłodzimy wodę. Przydatną funkcją okazuje się również możliwość wyboru danej temperatury. Z wad należy jednak zaznaczyć, że zdecydowanie są to urządzenia droższe, a ich ceny sięgają nawet kilku tysięcy. Rozwiązanie tego typu doskonale sprawdzi się więc w różnego rodzaju firmach, zapewniając tym samym bezpośredni dostęp do wody dla każdego pracownika.
  • Mechaniczne – modele tego typu serwują wodę w temperaturze pokojowej. W związku z tym użytkownik nie ma możliwości jej zagotowania czy też schłodzenia. Dystrybutory mechaniczne to najbardziej spopularyzowane rozwiązanie, gdyż cechują się one łatwą i wygodną obsługą. Ponadto takie modele nie potrzebują źródła zasilania, przez co można je umieścić w dowolnym miejscu.
  • Filtrujące – doskonale sprawdzą się do wody kranowej, ponieważ skutecznie oczyszczają ją z wszelkich drobnoustrojów, a jednocześnie zapobiegają niwelacji wszelkich składników mineralnych.

Dystrybutory wody – polecane modele

Proficook HWS-1145

Proficook HWS-1145

Proficook HWS-1145 to idealne rozwiązanie do firmowych biur, gdzie każdego dnia zaparzane są dziesiątki kaw i herbat. Model ten oferuje bowiem natychmiastową dystrybucję gorącej wody tuż po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, a wszystko to dzięki dużej wewnętrznej mocy.

Co więcej, produkt cechuje się również wysoką jakością wykonania z wykorzystaniem stali szlachetnej, ale i eleganckim designem, przez który dystrybutor odnajdzie się w niemal każdej przestrzeni, niezależnie od jej wystroju.

Sprzęt oferuje aż 5 poziomów podgrzewania wody, a przy tym posiada również wskaźnik zapełnienia i czytelny wyświetlacz LED. Model ten jest również niezwykle łatwy w obsłudze, co czyni go atrakcyjnym dodatkiem na kuchennym blacie.

Dystrybutor wody Welldones HC97LS

Dystrybutor wody Welldones HC97LS

Model Welldones HC97LS to dystrybutor dedykowany lokalom gastronomicznym i biurom, gdzie potrzebny jest nieograniczony dostęp do wody pitnej dla każdego. Produkt zaliczany jest do rodzaju butlowego, przy czym posiada on dwa odrębne kraniki serwujące zimną (5-10°C) lub gorącą wodę (89-95°C), w zależności od potrzeb.

Obsługa dystrybutora jest całkowicie nieskomplikowana, dzięki czemu poradzą sobie z nią nawet zupełnie początkujące osoby. Solidna i stabilna konstrukcja sprawiają natomiast, że model ten cechuje się dużą trwałością, przez co jest on w stanie posłużyć długie lata. Warto również zwrócić uwagę na klasyczny wygląd, który sprawia, że dystrybutor wpasuje się zasadniczo w dowolną przestrzeń.

Inox HC66L

Inox HC66L

Inox HC66L to bezbutlowy dystrybutor zimnej i ciepłej wody, który doskonale sprawdzi się w przestrzeniach biurowych, gastronomicznych, czy też w przypadku rozmaitych zakładów produkcyjnych. Model ten cechuje się przystępną ceną, nowoczesnym wyglądem, a także wysoką jakością wykonania z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów.

Dystrybutor oferuje wodę w temperaturze 5-12°C lub 85-95°C. Użytkownicy mają również możliwość wyłączenia funkcji grzania w celu uzyskania letniej wody. Warto jednocześnie wspomnieć, że model ten dostępny jest także w biało-srebrnej kolorystyce.

Dystrybutor wody Miraqua Delta

Dystrybutor wody Miraqua Delta

Miraqua Delta to nowoczesny, a zarazem wysoce funkcjonalny dystrybutor bezbutlowy, który jest w stanie oczyszczać i wzbogacać wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej. Co więcej, model ten oferuje także funkcję podgrzewania i schładzania wody, a użytkownicy mogą wybierać spośród 6 różnych ustawień temperatury.

Urządzenie wyróżnia smukła budowa, dzięki której dystrybutor wpasuje się nawet w stosunkowo ograniczoną przestrzeń na blatach lub półkach w domach, biurach, salach konferencyjnych, czy poczekalniach.

Co więcej, urządzenie wyposażono w 3-stopniowy system filtracji, w którym zastosowano filtry:

  • PAC z węglem aktywnym – odpowiedzialny za usuwanie resztek chloru i niwelowanie wszelkich nieprzyjemnych zapachów;
  • RO (odwróconej osmozy) – gwarantujący skuteczne i wysoce precyzyjne usuwanie metali ciężkich, bakterii, pozostałości pestycydów, mikroorganizmów, resztek chloru i kamienia;
  • CF z włókna węglowego – mający na celu poprawę smaku wody i usunięcie substancji zmieniających jej barwę.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, iż dystrybutor Miraqua Delta posiada także wbudowaną lampę UV-C, która wykazuje bakteriobójcze i bakteriostatyczne działanie dla możliwie najczystszej wody.

Ruhens Whp-300 Inox Soda

Ruhens Whp-300 Inox Soda

Dystrybutor Ruhens Whp-300 Inox Soda to wysoce zaawansowany model, który oferuje łatwy i bezproblemowy dostęp do świeżej wody pitnej. Sprzęt odnajdzie się zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i w przypadku hal produkcyjnych lub rozmaitych poczekalni. Co więcej, dystrybutor umożliwia wybór gorącej lub zimnej wody, a także zimnej wody gazowanej poprzez funkcję szybkiego nasycenia CO2.

Ze względu na fakt, iż jest to model bezbutlowy, wymaga on dostępu do sieci wodociągowej. Zasadniczo jest to jednak ogromna zaleta, gdyż w bieżącej eksploatacji opcja ta jest najzwyczajniej bardziej opłacalna.

Na uwagę zasługuje również solidna i trwała konstrukcja dystrybutora, a także wysoka jakość jego wykonania z wykorzystaniem jakościowych materiałów.

Dystrybutor wody – czy warto?

Dystrybutor wody – czy warto?

Urządzenia, jakimi są dystrybutory wody, niosą za sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to wygodna i ekologiczna alternatywa dla wody butelkowanej. Ponadto plusem jest również łatwa dostępność, duża ilość a także możliwość wyboru temperatury wody.

Niestety, dystrybutory posiadają również swoje wady. W różnych źródłach można natrafić na stwierdzenia, że woda z tych urządzeń nie zawsze jest zdrowa i odpowiednia do codziennego spożywania. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy butla używana jest przez zbyt małą ilość osób lub bardzo sporadycznie. Zazwyczaj woda jest bowiem wymieniana w momencie, gdy butla zostanie całkowicie opróżniona. Należy więc zaznaczyć, że jest to spory błąd. Czynność ta powinna być wykonywana w momencie, gdy woda przestaje być świeża. Pamiętajmy jednak, że taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku dystrybutorów bezbutlowych.

Przed zakupem należy jednak zastanowić się, czy dystrybutor wody jest urządzeniem koniecznym i potrzebnym. Jak wiadomo – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji użytkownika. Być może jest to sprzęt, który będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem w danym domu, czy też biurze. Z drugiej strony jednak może okazać się, że będzie on jedynie zbierał kurz.

Zobacz również: Skaner do biura – jak wybrać najlepszy? Ranking

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post