• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Dystrybutory wody najczęściej spotyka się w dużych biurach, w których niejednokrotnie konieczne jest zamontowanie urządzenia tego typu. Niemniej jednak, istnieją także modele mniejszych rozmiarów, przeznaczone do użytku domowego.

Budowa dystrybutorów wody jest wszystkim znana – przeważnie są to sprzęty wyposażone w dwa kraniki, pod którymi umieszcza się szklankę. Na górze montowana jest butla z wodą, która może być chłodzona lub podgrzewana przez samo urządzenie.

Ciekawym rozwiązaniem okazują się jednak dystrybutory bezbutlowe, które podłącza się na zasadzie zbliżonej do zmywarek.

Istnieją także sprzęty w wersji minimalistycznej, wyposażone w pompkę wody i rączkę.

Na chwilę obecną niektórzy producenci oferują niezwykle wygodną opcję wypożyczania dystrybutorów do użytku domowego, a także firmowego. Dla niektórych taka możliwość okazuje się często znacznie bardziej opłacalna. Szczególnie biorąc pod uwagę dostawy butli pod same drzwi, czy serwis w cenie wypożyczenia.

Zobacz również: Jonizacja – rzeczywiście działa czy szkodzi zdrowiu? Najnowsze badania

Dystrybutor wody – jaki rodzaj wybrać?

Dystrybutor wody Muhler WD-13

Dystrybutor wody Muhler WD-13

Pierwszym podziałem spotykanym wśród dystrybutorów jest opcja butlowa lub bezbutlowa. Pierwszy przypadek, jak sama nazwa mówi, będzie wymagał cyklicznej wymiany wody ze względu na jej zużycie. Druga możliwość potrzebuje natomiast dostępu do wody kranowej, która jest następnie filtrowana wewnątrz urządzenia.

Do rodzajów dystrybutorów zalicza się:

  • Elektryczne – czyli takie, które są w stanie zagotować i ochłodzić wodę. Przeważnie posiadają dwa kraniki, ale zdarzają się również modele z większą ich ilością. Wybierając opcję elektryczną, szczególną uwagę należy zwrócić na moc, która w dużej mierze przekłada się na wydajność. Im będzie ona większa, tym szybciej podgrzejemy lub schłodzimy wodę. Przydatną funkcją okazuje się również możliwość wyboru danej temperatury. Zdecydowanie są to urządzenia droższe, a ich ceny sięgają nawet kilku tysięcy. Rozwiązanie tego typu doskonale sprawdzi się w różnego rodzaju firmach, zapewniając bezpośredni dostęp do wody dla każdego pracownika.
  • Mechaniczne – modele tego typu serwują wodę w temperaturze pokojowej. W związku z tym użytkownik nie ma możliwości jej zagotowania czy też schłodzenia. Dystrybutory mechaniczne to najbardziej spopularyzowane rozwiązanie, cechujące się łatwą i wygodną obsługą. Ponadto takie modele nie potrzebują źródła zasilania, przez co można je umieścić w dowolnym miejscu.
  • Filtrujące – doskonale sprawdzą się do wody kranowej, skutecznie oczyszczając ją z wszelkich drobnoustrojów, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich substancji odżywczych.

Dystrybutory wody – przykładowe modele

Dystrybutor Wody Hc66L

Dystrybutor Wody Hc66L

Jest to model bezbutlowy, który został wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych.

Sprzęt serwuje wodę zimną (5-12°C) oraz gorącą (85-95°C). Możliwe jest także wyłączenie opcji grzania, przez co woda będzie miała temperaturę pokojową. Ponadto urządzenie filtruje wodę, czyniąc ją optymalną do spożycia.

Podłączanie jest bezproblemowe i całkowicie proste, ponieważ odbywa się na zasadach zbliżonych do mechanizmu podłączania zmywarki.

Dystrybutor sprawdzi się zarówno w przestrzeni biurowej, jak gastronomicznej, a także w wielu innych miejscach.

Dystrybutor wody Misty PN 14

Dystrybutor wody Misty PN 14

Powyższy model pomaga odfiltrować chlor i inne zanieczyszczenia, trwale absorbuje ciężkie metale takie jak rtęć, złoto, srebro, ołów i miedź. Dzięki temu woda kranowa staje się całkowicie zdatna do picia.

Sprzęt posiada trzy odrębne systemy filtracji, w których skład wchodzi:

  • Filtr ceramiczny – stanowiący pierwszą warstwę. Jego zadaniem jest eliminacja rdzy, kamienia, piasku oraz szeregu bakterii, znajdujących się w wodzie kranowej.
  • 7-warstwowy filtr zasadniczy – zalicza się do niego siateczkę, trzy warstwy węgla aktywnego, piasek kwarcowy, zeolity, piasek mineralny oraz materiał sterylizujący WSM-300. Wszystkie warstwy są od siebie precyzyjnie oddzielone, dlatego też filtracja jest o wiele bardziej skuteczna.
  • Kamień mineralny – do jego funkcji zalicza się absorbowanie metali ciężkich oraz toksyn. Ponadto jonizuje on wodę, utlenia ją oraz poprawia PH.

Jeden kompletny zestaw filtrów wystarcza na oczyszczenie nawet 10 000 l wody.

Dystrybutor doskonale nada się do użytku domowego.

Canaletas 77Id Zo

Canaletas 77Id Zo

Jest to model bezbutlowy, który serwuje wodę schłodzoną oraz w temperaturze pokojowej. Ponadto termostat umożliwia łatwą i bezproblemową regulację temperatury wody zimnej, w przedziale od 4°C do 11°C.

Do plusów urządzenia należy zaliczyć niezwykle pojemny ociekacz oraz kółka ułatwiające zmianę położenia.

W ofercie producenta dostępny jest także model 72ID, zapewniający dostęp do gorącej wody.

Sprzęt waży 16 kg, a jego wymiary są na tyle optymalne, że nie powinien zajmować zbyt dużej przestrzeni.

Model oparty jest o system CANVAP w którym jako środek dezynfekujący nie używa się środków chemicznych, a pary wodnej. Tak więc, w ciągu 8 minut zarówno dystrybutory wody, jak i fontanny są całkowicie zdezynfekowane.

Minusem jest jednak zdecydowanie wysoka cena, sięgająca ponad 2 000 zł.

Dystrybutor wody – czy warto?

Urządzenia, jakimi są dystrybutory wody, niosą za sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to wygodna i ekologiczna alternatywa dla wody butelkowanej. Ponadto plusem jest również łatwa dostępność, duża ilość a także możliwość wyboru temperatury wody.

Niestety, dystrybutory posiadają również swoje wady. W różnych źródłach można natrafić na stwierdzenia, że woda z tych urządzeń nie zawsze jest zdrowa i odpowiednia do codziennego spożywania. Dzieje się tak wtedy, gdy butla używana jest przez zbyt małą ilość osób lub bardzo sporadycznie. Zazwyczaj woda jest wymieniana w momencie, gdy butla zostanie całkowicie opróżniona. Należy zaznaczyć, że jest to spory błąd. Czynność ta powinna być wykonywana w momencie, gdy woda przestaje być świeża. Pamiętajmy jednak, że taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku dystrybutorów bezbutlowych.

Przed zakupem należy jednak zastanowić się, czy dystrybutor wody jest urządzeniem koniecznym i potrzebnym. Jak wiadomo – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji użytkownika. Być może jest to sprzęt, który będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem w danym domu, czy też biurze. Może też okazać się tak, że będzie jedynie zbierał kurz.

Sprawdź: Najlepszy masażer antycellulitowy – ranking 2021

Oceń ten post