• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Basen ogrodowy niejednokrotnie stanowi rozwiązanie, z którego chętnie skorzystają wszyscy domownicy. Odpowiednio dopasowany model umożliwia bowiem nie tylko zabawę dla najmłodszych, ale i formę ochłody lub relaksu dla dorosłych użytkowników.

Aby jednak basen posłużył przez wiele sezonów, konieczne okazuje się poświęcenie zaangażowania i czasu w jego odpowiednią pielęgnację. W przeciwnym razie może on bowiem ulegać szybkiemu niszczeniu, co dotyczy zarówno wnętrza basenu, jak i całej jego konstrukcji.

Jak więc prawidłowo dbać o basen? Co należy wiedzieć, aby zakupiony model był w dobrym stanie przez długie lata? Jak powinno wyglądać czyszczenie basenu? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego materiału.

Zobacz również: Jaki basen ogrodowy wybrać? Ranking

Pielęgnacja basenu ogrodowego – na czym polega?

Pielęgnacja basenu ogrodowego – na czym polega?

Dbanie o basen ogrodowy to nie tylko wymiana wody, czy też odpowiednie jej filtrowanie. Odpowiednia pielęgnacja basenów obejmuje bowiem także szereg innych kwestii, o których często się zapomina. Dlatego też, aby posiadany model był w dobrym stanie przez wiele sezonów, zdecydowanie warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami i poradami, które mogą okazać się wyjątkowo przydatne w kontekście dbania o basen ogrodowy.

Lokalizacja i ustawienie

Choć miejsce, w którym ustawiony zostanie basen, może wydawać się całkowicie niezwiązane z jego pielęgnacją, tak w rzeczywistości zarówno lokalizacja, jak podłoże, na którym znajdzie się zakupiony model, mają niebagatelne znaczenie.

Basen powinien zostać ustawiony na równym i odpowiednio oczyszczonym obszarze. Przed jego rozłożeniem należy więc skutecznie uprzątnąć wszelkie gałązki, kamienie, czy też różnego rodzaju przedmioty – w szczególności te z ostrymi krańcami. Dzięki temu basen okaże się nie tylko stabilny, ale i odpowiednio zabezpieczony. W przeciwnym razie konstrukcja może natomiast ulec odkształceniom, zniszczeniom, czy nawet przebiciom.

Basen można ustawić na trawie, asfalcie, czy kostce brukowej. Warto przy tym zaopatrzyć się jednak w specjalną matę, która będzie wówczas stanowiła dodatkową warstwę ochronną.

Co więcej, przed ustawieniem basenu należy również przemyśleć jego dokładną lokalizację. Po zapełnieniu wodą może bowiem okazać się, że jego przesunięcie jest całkowicie niemożliwe. Niewskazanym jest przy tym ustawianie basenu bezpośrednio pod drzewami, czy też w miejscach zagradzających przejście. Zamiast tego warto ustawić go w nasłonecznionej lokalizacji z łatwym dostępem z każdej strony. Dzięki temu woda będzie skutecznie nagrzewać się od słońca, a użytkownicy zyskają możliwość wygodnego przeprowadzenia różnego rodzaju czynności pielęgnacyjnych.

Czysta woda

Czysta woda

Utrzymywanie wody w czystości to absolutna podstawa pielęgnacji każdego basenu. Nie zawsze okazuje się to jednak łatwe, a nieraz konieczny jest również zakup specjalnych akcesoriów oraz poszczególnych środków czyszczących.

Na chwilę obecną wiele basenów posiada w zestawie dedykowane pompy filtrujące. Inne modele często umożliwiają natomiast ich montaż po dodatkowym zakupie. Dzięki temu użytkownicy nie muszą martwić się o samodzielne czyszczenie wody, gdyż pompa wykonuje to za nich. Jej zadaniem jest bowiem przepuszczanie wody przez odpowiednie filtry w celu wychwycenia rozmaitych zanieczyszczeń, a następnie ponowne przepompowywanie jej do wnętrza basenu.

Skorzystanie z pompy nie zawsze jest jednak możliwe. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których dany model najzwyczajniej nie posiada możliwości jej montażu, lub też w pobliżu nie znajdują się źródła energii elektrycznej niezbędnej do prawidłowej pracy pompy. Wówczas konieczne staje się własnoręczne czyszczenie wnętrza basenu, co jednak obejmuje kilka odrębnych czynności. Pierwszą z nich jest regularne usuwanie większych zanieczyszczeń, takich jak liście, gałązki, czy też owady, które wpadły do wody. W tym celu możliwe jest wykorzystanie zwyczajnego podbieraka. Znacznie trudniejsze do usunięcia okazują się zanieczyszczenia osadzające się na dnie i ściankach basenu. Aby je zniwelować niejednokrotnie konieczne jest wykorzystanie dedykowanych środków chemicznych, a także specjalnego odkurzacza basenowego.

W celu utrzymania odpowiedniej czystości wody zaleca się również regularne jej chlorowanie. Chlor usuwa bowiem wszelkie pierwiastki odpowiedzialne za mętnienie wody i występowanie w niej poszczególnych zabarwień. Warto jednak pamiętać, że aby skutecznie oczyścić wodę, niezbędne jest równomierne rozprowadzenie w niej chloru. Przydatnym rozwiązaniem okazuje się więc zainwestowanie w urządzenie, jakim jest skimmer. Tego typu niewielkie pływaki bardzo dobrze radzą sobie bowiem z usuwaniem poszczególnych zanieczyszczeń i rozprowadzaniem danych środków chemicznych na powierzchni całego basenu.

Przykrywanie basenu

Przykrywanie basenu

Baseny ogrodowe niejednokrotnie posiadają w zestawach odpowiednio dopasowane pokrywy, które chronią ich wnętrza przed niepożądanymi zanieczyszczeniami. Jeśli jednak dany model nie oferuje tego typu akcesoriów, ich dodatkowy zakup nie powinien stanowić nadmiernego problemu, gdyż na rynku dostępny jest szereg produktów z tej kategorii, które można znaleźć w różnych rozmiarach i kształtach, aby skutecznie dopasować je do posiadanego basenu.

Zaleca się przy tym, aby basen przykrywać już w momencie, gdy danego dnia nikt nie będzie już z niego korzystał. Pokrywy i osłony basenowe umożliwiają bowiem nie tylko skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami, ale i sprawiają, że owady i drobne zwierzątka nie będą w stanie przedostać się do wody. W konsekwencji możliwe jest więc znaczne ograniczenie ryzyka ich utonięcia.

Przechowywanie zimą

Gdy sezon dobiegnie końca, posiadany basen powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Nie każdy basen daje jednak możliwość jego złożenia, gdyż niektóre modele montowane są „na stałe”, a więc zostają one wkopane w podłoże lub też odpowiednio przymocowane. Wówczas użytkownikom nie pozostaje nic innego, jak wypompowanie wody, dokładne wyczyszczenie dna i ścianek, a następnie przykrycie basenu plandeką lub dopasowanym pokrowcem. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu jej tak, aby wiatr nie był w stanie jej porwać lub uszkodzić.

Jeśli jednak dany basen można złożyć, zdecydowanie nie należy z tego rezygnować. Wówczas wskazanym jest powtórzenie powyższych kroków, a następnie rozmontowanie konstrukcji i ulokowanie jej w suchym miejscu. Może to być garaż, strych, czy też ogrodowa altanka. Ważnym jest, aby konstrukcja basenu nie miała wówczas styczności z wilgocią, która mogłaby przyczynić się do wystąpienia rdzy na metalowych elementach. Co więcej, materiał basenu może być również podatny na gnicie, co z pewnością nie należy do pożądanych zjawisk. Dodatkowo należy pamiętać, że baseny ogrodowe przeważnie nie są odporne na działanie mrozu, który mógłby przyczynić się do uszkodzenia lub osłabienia elementów konstrukcji.

Jak dbać o basen ogrodowy? Podsumowanie

Jak dbać o basen ogrodowy? Podsumowanie

Odpowiednia pielęgnacja basenu ogrodowego to stosunkowo proste, a zarazem nieskomplikowane zadanie. Obejmuje ona jednak kilka kluczowych elementów, w tym chociażby przygotowanie basenu do rozstawienia, prawidłową konserwację w trakcie sezonu, a także przemyślane zabezpieczenie go w momencie, gdy temperatura na zewnątrz uniemożliwia komfortowe kąpanie się.

Zasadniczo rzecz biorąc, podstawą pielęgnacji basenu ogrodowego okazuje się pompa filtrująca, która skutecznie oczyszcza wodę z rozmaitych zanieczyszczeń. Przydatnym rozwiązaniem jest również skimmer, czyli niewielki pływak przeznaczony do czyszczenia wnętrza basenu oraz rozprowadzania poszczególnych środków na jego powierzchni – w tym chociażby chloru. Jeśli jednak zamontowanie pompy i podłączenie skimmera staje się niemożliwe, użytkownicy są zobowiązani do samodzielnego czyszczenia basenu przy użyciu dedykowanych akcesoriów i środków.

Sprawdź również: Jacuzzi ogrodowe – jak wybrać najlepszy model?

#materiałreklamowy

Oceń ten post