Powerbank to jedno z tych urządzeń, które w kryzysowych sytuacjach często okazują się niezbędne. Są w stanie uratować ważne spotkanie, rozmowę telefoniczną czy też konferencję. Za pomocą powerbanku możliwe jest naładowanie praktycznie każdego urządzenia – od smarfona, przez tablet, aż po laptopa czy aparat. Nic dziwnego więc, że cieszą się one tak dużym zainteresowaniem.
Jednak wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty. Oferta tych sprzętów cechuje się bardzo dużymi rozbieżnościami, czy to w kwestii konkretnych parametrów, przeznaczenia, czy też cen.
Na co więc zwrócić uwagę, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto? Odpowiedzią na to pytanie jest poniższy materiał, zawierający wszelkie niezbędne informacje dotyczące zakupu powerbanków.
Sprawdź: Jakie słuchawki bezprzewodowe douszne do 200 zł? Ranking
Spis treści
Jak wybrać dobry powerbank?
Podejmując decyzję o zakupie warto zagłębić się nieco w kwestie związane z tym, co wpływa na prawidłową i, przede wszystkim, zadowalającą pracę powerbanków. Do najistotniejszych parametrów należą w tym przypadku:
- Pojemność – to parametr wyrażany w miliamperogodzinach, który świadczy o tym, ile urządzeń jest w stanie naładować dany sprzęt. Oczywiście – im więcej, tym lepiej. Większa pojemność to także gwarancja rzadszej konieczności ładowania samego urządzenia. Na rynku dostępna jest niezwykle zróżnicowana oferta pawerbanków o różnych wartościach tego parametru. Warto więc zastanowić się, co będziemy nim ładować. Optymalna pojemność oscyluje w granicach 5000 – 6000 mAh. Co istotne, parametr ten może przekraczać nawet 20 000 mAh. Przeważnie wiąże się to jednak z wysoką ceną.
- Złącza – tańsze, podstawowe modele oferują niewielkie możliwości w kwestii złączy. Przeważnie posiadają port USB – A oraz microUSB. Należy więc dokładnie sprawdzić, czy dany powerbank będzie w stanie naładować wybrane urządzenia. W wielu przypadkach nieprzemyślany zakup skutkuje bezużytecznością, ponieważ nie posiada odpowiednich portów.
- Natężenie prądu – powinno ono być możliwie najbardziej adekwatne do ładowanego sprzętu. Innego natężenia będzie wymagał smartfon, tablet czy też laptop. Zdecydowanie warto więc zwrócić uwagę, jakie urządzenia jest w stanie naładować wybrany powerbank – taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu lub w instrukcji obsługi producenta. Zbyt małe natężenie skutkować będzie długim czasem pracy, a zbyt duże – nawet uszkodzeniem elektroniki.
- Wydajność – w tej kwestii niezwykle istotna jest konwersja energii. Najbardziej optymalnymi okazują się urządzenia, których wydajność sięga 80 – 90%.
Powerbank do laptopa
Niektóre laptopy cechują się wydłużonym czasem pracy bez konieczności podłączania ich do zasilania. Baterie mają jednak to do siebie, że z czasem ich stan ulega pogorszeniu. Niektóre sprzęty są w stanie wytrzymać zaledwie godzinę lub dwie, po czym dalsze korzystanie z nich jest niemożliwe ze względu na stan baterii.
W przypadku częstego użytkowania laptopów w miejscach, które nie zawsze gwarantują dostęp do gniazdka, powerbank może okazać się niezbędny. Wówczas koniecznym będzie zwrócenie uwagi na odpowiednie złącza, które umożliwią podłączenie urządzenia do laptopa.
Niezwykle istotnym jest również dobranie pojemności powerbanku tak, aby był on w stanie naładować baterię komputera. W związku z tym, minimalna jej wartość powinna wynosić około 10 000 mAh. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak zainwestowanie w sprzęt o zwiększonej pojemności.
Kolejnym ważnym parametrem jest natężenie prądu. Warto, aby wynosiło ono co najmniej 2 A. Standardowe modele oferują przeważnie natężenie 1 A, które niestety nie sprawdza się w przypadku laptopów.
Zobacz także: aki głośnik bezprzewodowy kupić w 2021 roku? TOP 5
Dodatkowe funkcje powerbanków
W dzisiejszych czasach, producenci powerbanków w celu zdobycia zaufania konsumenta ścigają się w kwestii nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, zawartych w ich produktach. Można by stwierdzić, że jest to raczej zbędne, ponieważ zadaniem przenośnej ładowarki jest po prostu naładowanie wybranego urządzenia w momencie, w którym jest to potrzebne.
Okazuje się jednak, że powerbanki z dodatkowymi funkcjami i udogodnieniami, cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów.
Co oferują nowoczesne modele?
- Funkcja szybkiego ładowania – to zdecydowanie ułatwienie i przyspieszenie ładowania wybranych urządzeń. Obecnie posiada ją większość powerbanków, co zdecydowanie ułatwia zakup. Do modelu wyposażonego w tą technologię należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie przewody.
- Bezprzewodowe ładowanie – najbardziej rozpowszechnioną okazuje się technologia ładowania indukcyjnego QI. Z takiego rozwiązania zadowolone są przede wszystkim osoby, które nie lubią noszenia ze sobą zestawu przewodów zarówno do smarfona, tabletu czy słuchawek.
- Ładowarka solarna – powerbanki z tą funkcją można naładować w dowolnym miejscu, bez konieczności podłączania do zasilania. Dzięki temu nawet w kryzysowej sytuacji, w której powerbank jest na skraju wyczerpania, wystarczy odczekać czas potrzebny na naładowanie urządzenia.
- Wbudowane przewody – niektóre modele oferują specjalne kable, które na stałe umieszczone są przy powerbanku. Dzięki temu zbędne okazuje się pamiętanie o zabraniu ze sobą odpowiednich przewodów.
- Ekran LCD – wbudowany wyświetlacz pozwala na bieżące monitorowanie stanu naładowania powerbanku, a także podłączonych do niego urządzeń.
Jak przedłużyć żywotność powerbanków?
Wszyscy chcemy, aby zakupione już urządzenia spełniały swoją rolę przez możliwie najdłuższy czas. Żeby tak się działo, należy przestrzegać kilku nieskomplikowanych zasad.
- Cykle ładowania powinny być pełne. Częściowe podładowywanie powerbanków wpływa na kondycję ich baterii, przez co może ona ulegać znacznemu osłabieniu.
- Gdy z urządzenia korzysta się bardzo sporadycznie, przy okazji wyjazdów lub większych wyjść, chociażby raz w miesiącu zaleca się jego pełne naładowanie, a następnie rozładowanie. Nie należy jednak pozostawiać sprzętu w pełni rozładowanego na dłuższy czas.
- Odradza się narażania urządzenia na skrajne temperatury. Zwiększona efektywność powerbanków jest obserwowana w temperaturach powyżej 0° Niemniej jednak, pozostawianie produktu bez kontroli podczas wysokich temperatur, może doprowadzić do jego uszkodzenia, a nawet wybuchu wewnętrznego akumulatora.
- Nie warto wydawać pieniędzy na średniej klasy sprzęty, szczególnie o wątpliwym pochodzeniu. Kupując powerbank należy sprawdzić, czy pochodzi on z oficjalnej dystrybucji, a także od zaufanego sprzedawcy.
Sprawdź: Ładowarka bezprzewodowa – iPhone, Samsung i inne. TOP 7