• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Mysz komputerowa to podstawowe narzędzie niemal każdego z nas. Mało kto wie jednak czym jest mysz ergonomiczna i dlaczego warto ją wybrać.

Co to jest mysz ergonomiczna?

Myszy komputerowe są nieodłącznym narzędziem w naszym codziennym użytkowaniu komputerów. Jednakże, przez długotrwałe korzystanie z nich, wiele osób doświadcza dolegliwości związanych ze zdrowiem, takich jak bóle nadgarstków, rąk czy nawet pleców o czym wie mało kto z nas. Aby zaradzić tym problemom, na rynku pojawiły się myszy ergonomiczne.

Mysz ergonomiczna to urządzenie zaprojektowane z myślą o optymalnym dopasowaniu do naturalnej pozycji dłoni i zapewnieniu wygodnego chwytu podczas korzystania z komputera. Głównym celem myszy ergonomicznej jest zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz minimalizacja niewygodnych pozycji, które mogą prowadzić do kontuzji.

Jak to możliwe? Mysz ergonomiczna różni się od tradycyjnych modeli swoim kształtem i ułożeniem. Zazwyczaj posiada łagodne krzywizny, dzięki którym dłoń może leżeć w bardziej naturalnej pozycji, redukując napięcie w nadgarstku i przedramieniu. Niektóre modele posiadają także dodatkowe przyciski lub rolki, które ułatwiają nawigację i manipulację na ekranie.

Pod względem działania jest to jednak najzwyklejsza mysz na świecie, której funkcjonalność to poruszanie kursorem i klikanie przyciskami. Różnica leży w kształcie i tym jak układa się na niej nasza dłoń.

Czym grozi nieodpowiednie korzystanie z myszki komputerowej?

Wielu z nas nie wpadłoby nawet na to, żeby pomyśleć o tym, że źle używana mysz komputerowa może prowadzić do problemów ze zdrowiem. Tymczasem to rzeczywistość, w której żyjemy! Jednym z najczęstszych problemów związanych z nadmiernym korzystaniem z myszki jest zespół cieśni nadgarstka. Długotrwałe i powtarzające się ruchy ręki podczas używania myszki mogą prowadzić do ucisku na nerwy w nadgarstku, co powoduje ból, drętwienie oraz osłabienie ręki. Jest to szczególnie dotkliwe dla osób, które spędzają godziny przed komputerem bez przerw. A nie oszukujmy się, to większość z nas. W dodatku, często koniecznie jest wtedy leczenie problemu operacyjnie i długa rehabilitacja.

Innym problemem jest zespół cieśni łokciowej, który może wynikać z długotrwałego zginania lub prostowania łokcia podczas obsługi myszki. To schorzenie objawia się bólem, mrowieniem oraz osłabieniem mięśni ręki. Ten problem pojawia się nieco rzadziej i dotyczy raczej osób starszych.

Dodatkowo, częste używanie myszki bez odpowiednich przerw może przyczynić się do ogólnego zmęczenia mięśni oraz prowadzić do bólów pleców i szyi, zwłaszcza jeśli użytkownik nieprawidłowo ustawia swoje ciało podczas pracy. Mało kto łączy bóle pleców z myszką komputerową – to jednak poważny błąd!

Dlaczego warto wybrać mysz ergonomiczną?

mysz ergonomiczna

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy. Mysz ergonomiczna nie wyeliminuje całkowicie wszystkich problemów związanych ze zbyt częstym jej używaniem. Należy to jednak porównać do spędzania 8 godzin dziennie na niewygodnym krześle z ośmioma godzinami na dobrze wyprofilowanym fotelu gamingowym. Jest to zwyczajnie zdrowsze, prawda?

Główną zaletą myszy ergonomicznej jest fakt, że minimalizuje napięcie mięśniowe podczas korzystania z komputera. Jej kształt pozwala na bardziej neutralne ułożenie ręki i redukuje obciążenie stawów i zapobiegając potencjalnym urazom, takim jak właśnie cieśnia nadgarstkowa.

Sprawdź: Mysz gamingowa – najlepsze modele

Przy okazji, dobrze dobrana mysz ergonomiczna wymusza na nas zdrowszą postawę ciała. Praca z krzywymi plecami szybko okaże się bardzo niewygodna. W połączeniu z dobrym fotelem będziemy mieli niemal ciągle prawidłowo wyprostowane plecy – nasz kręgosłup błyskawicznie nam podziękuje!

Dodatkowo, myszy ergonomiczne często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak dodatkowe przyciski czy rolki, które ułatwiają nawigację i manipulację na ekranie. To może znacząco zwiększyć efektywność pracy, szczególnie dla osób, które spędzają wiele godzin przed komputerem. Nie wpływa to co prawda na nasze zdrowie, ale zwiększa zwyczajnie efektywność pracy. A to też coś bardzo ważnego.

Mysz pionowa czy pozioma?

mysz ergonomiczna

Mysz ergonomiczna teoretycznie może występować w dwóch wariatach – poziomym i pionowym. Warto jednak wiedzieć, że wariant poziomy nie jest aż tak wygodny jak ten pionowy. To raczej po prostu lepiej wyprofilowana mysz komputerowa lepszej jakości wyposażona w dodatkowe przyciski.

Nie zrozumcie mnie tutaj źle – to wciąż bardzo wygodny i dobrej klasy sprzęt. Problem w tym, że słowo „ergonomiczna” jest raczej chwytem reklamowym i mysz pozioma nie da nam tylu korzyści co mysz pionowa, która faktycznie jest już ergonomiczna.

Z drugiej strony, mysz ergonomiczna o orientacji poziomej może być wygodniejsza dla tych, którzy preferują bardziej standardowe ułożenie dłoni podczas korzystania z myszy. Jeśli całe życie pracowaliście na myszkach z supermarketu to być może inwestycja w dobrej klasy poziomą mysz ergonomiczną przyniesie wam wiele dobrego.

Mysz pionowa jest jednak zaprojektowana tak, aby dłoń była ułożona w bardziej naturalnej i pionowej pozycji, przypominającej uścisk dłoni. Ten kształt może zmniejszyć napięcie w nadgarstku i przedramieniu oraz pomóc w zapobieganiu zespołowi cieśni nadgarstka. To właśnie o ten kształt się wszystko rozchodzi. Mimo wszystko i biorąc od uwagę wszystkie argumenty należy jasno powiedzieć – dobra mysz ergonomiczna to mysz pionowa. I tyle.

Czy to naprawdę wygodne?

Główną obawą przed przejściem na mysz pionową jest jej dziwaczny kształt. Czy to wygodne? Jak szybko możemy nauczyć się z niej korzystać? Na szczęście, to naprawdę dość proste. Pierwsze chwile z myszą pionową mogą być trochę dziwne, ponieważ użytkownik przyzwyczajony do standardowej myszy może potrzebować krótkiego okresu adaptacji. Jednak większość osób szybko przystosowuje się do nowej orientacji myszy, a po krótkim czasie staje się ona naturalnym narzędziem pracy. Przeciętny użytkownik przyzwyczai się w pełni maksymalnie w tydzień, najczęściej jest to kwestia raczej paru godzin!

Kluczowym elementem szybkiego przyzwyczajenia się do myszy pionowej jest regularne i konsekwentne jej używanie. Im więcej czasu spędzimy z myszą ergonomiczną, tym szybciej nasze ciało dostosuje się do nowej pozycji dłoni i nadgarstka. Początkowo, niektórzy mogą odczuwać pewne zmęczenie mięśni, ale stopniowo ciało przyzwyczaja się do nowej ergonomii i dodajmy też, że do lepszej ergonomii. To zdrowy proces!

Zobacz też:
Jak trzymać myszkę? Palm, fingertip czy może claw grip?
TOP 5 podkładek pod myszkę z bezprzewodowym ładowaniem

Oceń ten post