• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 tydzień temu

Dart, czyli potocznie „gra w rzutki”, to jedna z najstarszych rozrywek barowych. I choć grę stworzono z myślą o zapewnieniu dodatkowych wrażeń podczas rozmaitych spotkań towarzyskich, tak z czasem zyskała ona również miano dyscypliny sportowej, która skupia wokół siebie miłośników z całego świata. Kwestia ta nie powinna być jednak zadziwiająca – dart jest w końcu wyjątkowo pasjonującą rozrywką, która potrafi wciągnąć graczy nawet na długie godziny, tym samym gwarantując zaciętą rywalizację.

Jeszcze nie tak dawno temu, aby skorzystać z tarczy do darta, konieczne było udanie się do wybranego baru lub pubu, który akurat dysponował tego typu udogodnieniem. Dziś zasadniczo każdy z nas ma jednak możliwość zaopatrzenia się w tarczę i rzutki, aby korzystać z rozrywki w domowym zaciszu – zarówno samodzielnie, jak i w gronie znajomych.

Jak jednak wybrać możliwie najlepszą tarczę do darta? Co powinno cechować jakościowy produkt z tej kategorii? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Deska SUP – jak wybrać? Poradnik dla początkujących

Co to jest dart?

Co to jest dart?

Gra w rzutki to popularna gra barowa, która obejmuje naprzemienne rzucanie przez graczy lotkami w kierunku odpowiednio zaprojektowanej tarczy składającej się z odmiennie punktowanych sektorów, zwanych też segmentami punktowymi.

Zakłada się, że dart miał swoje początki już w średniowieczu, a inspiracją do stworzenia gry było nic innego, jak łucznictwo. Rozwój gry datuje się natomiast na XIX wiek, kiedy to w Wielkiej Brytanii wzrosła popularności rozmaitych pubów. Ważną postacią okazuje się przy tym Brian Gamlin, który w 1896 roku opracował układ numeracji sektorów na tarczy stosowany aż do dnia dzisiejszego. Gamlin wprowadził wówczas innowacyjny system numeracji, który zwiększył atrakcyjność gry i uczynił ją o wiele większym wyzwaniem.

Dart zyskał szczytową popularność w XX wieku, kiedy to gra z Wielkiej Brytanii przeniosła się również na inne zakątki świata. To właśnie wtedy rozpoczęły się również pierwsze rozgrywki na szczeblu profesjonalnym, co z kolei obejmowało również standaryzację sprzętu i zasad gry.

Współcześnie dart uległ znacznej modernizacji, a w trakcie gry nieraz wykorzystywane są elektroniczne tarcze i profesjonalne lotki. Ponadto utworzono również ligi darta, do których zalicza się chociażby PDC (Professional Darts Corporation), czy też BDO (British Darts Organisation).

Dart – zasady gry

Dart – zasady gry

Gra w darta może przyjmować wiele odmiennych postaci, przez co zasady poszczególnych rozgrywek bywają odmienne. W każdej grze, niezależnie od jej wariantu, funkcjonują jednak również podstawowe reguły, w tym przede wszystkim związane z tarczą, lotkami oraz linią rzutu.

Standardowa tarcza do darta ma 18 cali średnicy (ok. 45 cm) i jest podzielona na 20 ponumerowanych sektorów oraz środek, zwany bullseye. Bullseye ma przy tym dwa obszary – zewnętrzny (warty 25 punktów) oraz wewnętrzny (warty 50 punktów). Ponadto tarcza posiada również charakterystyczne pierścienie, które również dzieli się na zewnętrzny (podwajający wartość punktów danego sektora) oraz wewnętrzny (potrajający punkty sektora).

W rozgrywce każdy gracz ma do dyspozycji zestaw składający się z trzech lotek. Są one jednocześnie zbudowane z trzech głównych elementów, czyli:

  • Grota – przeważnie metalowego;
  • Korpusu – wykonanego z metalu lub tworzywa sztucznego;
  • Stabilizatorów lotki – czyli zakończenia w postaci charakterystycznych piórek.

Podczas gry wszyscy zawodnicy powinni znajdować się za linią rzutu, zwaną oche, która znajduje się około 2,37 m od tarczy.

Gra w „501”/”301”

Gra w „501”/”301”

Rozgrywka w „501” lub ”301” to zdecydowanie najpopularniejsze warianty gry w darta. Jej zasady okazują się przy tym całkowicie nieskomplikowane, a sama gra jest w stanie przynosić ogrom zabawy połączonej z rywalizacją.

W tym wariancie każdy gracz zaczyna z 501 lub 301 punktami. Następnie rzucają oni naprzemiennie do tarczy każdorazowo trzema lotkami. Zdobyte w trakcie rzutów punkty odejmowanie są wówczas od ich początkowej liczby, a rozgrywkę zwycięża gracz, który jako pierwszy wyzeruje swoje punkty. Zakłada się również, że ostatni rzut musi zostać zakończony trafieniem w podwójny pierścień lub wewnętrzny środek (bullseye). Jeśli natomiast gracz przekroczy liczbę punktów potrzebnych do osiągnięcia zera (tzw. bust), jego wynik z zakończonej rundy nie jest zaliczany, a liczba punktów wraca do stanu z jej początku.

Inne warianty gry

W darta można grać również z uwzględnieniem innych zasad, które obowiązują przy konkretnych rozgrywkach. Wśród nich można wyróżnić chociażby takie warianty, jak:

  • Killer – podczas gry każdy zawodnik wybiera swój „numer”, co odbywa się poprzez trafienie lotką w konkretny sektor. Zadaniem pozostałych graczy staje się wówczas trafienie w numery przeciwników, aby wyeliminować ich z rozgrywki. Ten wariant darta doskonale sprawdza się przy rywalizacji w większym gronie.
  • Around the clock – to rozgrywka, której zasady obejmują konieczność trafiania przez graczy w sektory ułożone w kolejności od 1 do 20, a następnie w środek, czyli bullseye. Grę wygrywa uczestnik, który jako pierwszy trafi we wszystkie sektory w odpowiedniej kolejności.
  • Cricket – czyli gra, podczas której zawodnicy wykorzystują jedynie sektory od 15 do 20, a także bullseye. Ich zadaniem jest „zamknięcie” wszystkich liczb poprzez trafienie każdej z nich trzykrotnie.

Jak wybrać tarczę do darta?

Jak wybrać tarczę do darta?

Przy wyborze tarczy do darta należy uwzględnić przede wszystkim trzy podstawowe kwestie, takie jak:

  • Przeznaczenie tarczy – czy będzie ona użytkowana amatorsko, czy może profesjonalnie;
  • Budżet – na rynku dostępne są bowiem zarówno tańsze, jak i znacznie droższe rozwiązania;
  • Preferencje użytkowników – w tym chociażby dotyczące materiału, z jakiego wykonana jest tarcza.

Po wstępnych ustaleniach zdecydowanie warto zapoznać się również z podstawowymi rodzajami tarcz do darta, czyli produktów sizalowych, papierowych, a także elektronicznych.

Tarcze wykonane z sizalu (Bristle Dartboards) to produkty cechujące się wysoką jakością, a zarazem trwałością. Tego typu tarcze posiadają właściwości samoregenerujące, co oznacza, że po wyjęciu lotki włókna materiału niejako wracają na swoje miejsce, co z kolei znacznie wydłuża żywotność tarczy. W tej kategorii można trafić zarówno na nieco tańsze, jak i droższe tarcze, które dedykowane są często do użytku profesjonalnego.

Tarcze papierowe (Paper Dartboards) to natomiast wyjątkowo budżetowe rozwiązania, z których korzystają często początkujący gracze. Jak jednak można się domyślić, tarcze do darta wykonane z papieru nie będą oferowały zbyt dużej trwałości, a przy tym często wymuszają one regularną wymianę.

Jeśli natomiast chodzi o tarcze elektroniczne (Electronic Dartboards), mogą one przyjmować zarówno postać dedykowaną do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Ich zaletą okazuje się przy tym możliwość automatycznego zliczania punktów, czy też wyboru pożądanego trybu gry. Zaawansowane modele często okazują się jednak stosunkowo drogie, przez co mogą stanowić spory wydatek.

Tarcza do darta – najważniejsze cechy

Tarcza do darta – najważniejsze cechy

Po wyborze rodzaju tarczy warto uwzględnić również poszczególne cechy tego typu produktów, które wywierają bezpośredni wpływ zarówno na komfort, jak i zadowolenie z rozgrywek. Wśród nich można zaznaczyć między innymi:

  • System drutów – druty w tarczy do darta służą do oddzielania poszczególnych segmentów punktowych. Kwestia ta znajduje swoje odzwierciedlenie między innymi w jakości gry, trwałości samej tarczy, a także ilości sytuacji, podczas których lotka odbija się od tarczy (tzw. „bounce-out”). Cienkie druty zmniejszają ryzyko odbić i zwiększają powierzchnię trafień, podczas gdy grube warianty mogą przyczyniać się do obniżenia jakości rozgrywki.
  • System montażu – tarcza do darta powinna być stosunkowo łatwa do zamontowania w wybranym miejscu, a przy tym musi gwarantować odpowiednią stabilność.
  • Segmenty – przed zakupem konkretnej tarczy warto upewnić się, że posiada ona wyraźne segmenty z precyzyjnym podziałem, gdyż ułatwia to nie tylko celowanie, ale i późniejsze zliczanie punktów, nie pozostawiając przy tym wątpliwości i niedopowiedzeń.

#materiałreklamowy

Oceń ten post