Produkcja muzyki w domu stała się znacznie łatwiejsza niż jeszcze 20 lat temu. Zamiast profesjonalnego studia i mnóstwa instrumentów wystarczy nam już jedynie komputer z dobrym oprogramowaniem, kreatywność i odrobina wiedzy. Jednak jak wybrać najlepszy program do tworzenia muzyki w domu?

Programy do produkcji muzyki, czyli DAWy (Digital Audio Workstation) wykorzystywane są zarówno do nagrywania analogowych instrumentów, tworzenia całkowicie wirtualnych brzmień jak i samej gry na żywo na scenie. W tym artykule pomożemy ci wybrać najlepszy program do tworzenia muzyki dla ciebie, zależnie od tego, na którym z tych zastosowań ci zależy.

Poza samym oprogramowaniem zadbaj też koniecznie o dobry sprzęt. Praca nad własną muzyką zajmuje dużo czasu, sprawdź więc jak wybrać najwygodniejsze słuchawki nauszne i zadbaj o resztę sprzętu audio.

Jeżeli istnieje taka możliwość – zawsze ściągnij darmowe demo przed zakupem. Programy do produkcji muzyki nie są tanie, warto więc dokładnie je przetestować przed zdecydowaniem się na konkretny z nich.

Miejsce honorowe: Audacity

Audacity

Audacity to jedyny na tej liście całkowicie darmowy program do tworzenia muzyki – całe oprogramowanie oparte jest na licencji open-source. Oczywiście, nie znajdziemy w nim nawet jednej dziesiątej opcji z popularnych komercyjnych DAWów.
Najważniejsze dostępne funkcje to możliwość nagrywania analogowych instrumentów i głosu, podstawowy mikser i korzystanie z efektów w formacie VST. Niestety, Audacity nie wspiera już za to instrumentów VST – jeżeli chcemy tworzyć muzykę od zera na cyfrowych syntezatorach musimy poszukać innego DAWu

Dla kogo: Dla początkujących do pracy z gotowymi utworami lub do nagrywania analogowych instrumentów

+ Darmowy, darmowy i jeszcze raz darmowy

W porównaniu do płatnych rozwiązań niezwykle ubogi

Strona producenta: audacity.pl

FL Studio

Program do tworzenia muzyki - Fl Studio

Bez najmniejszych wątpliwości FL Studio to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia muzyki. Mimo, że kojarzony jest raczej z początkującymi artystami, to wciąż używa go wielu profesjonalnych, obecnych na scenie od lat, twórców.

Najważniejszym elementem FL Studio jest bez wątpienia rewelacyjny sekwencer, który w połączeniu z wygodnym piano roll (systemem zapisywania dźwięków w czasie, unikalnym dla FL Studio) pozwala bardzo szybko przenosić melodie z głowy prosto do komputera. Kupując FL Studio otrzymamy również od razu ponad 86 wtyczek z instrumentami i efektami – po zainstalowaniu programu możemy od razu zacząć tworzyć muzykę elektroniczną. Dodatkowo, twórcy zapewniają dożywotnie darmowe aktualizacje programu.

FL Studio możemy znaleźć 2 wersjach – Fruity i Producer. Pierwsza z nich jest niezwykle uboga i niepolecana nawet dla początkujących.

Cena: 89 euro za wersję Fruity, 190 euro za wersję Producer

Dla kogo: Dla początkujących i średniozaawansowanych twórców muzyki elektronicznej

+ dożywotnie darmowe aktualizacje
+ łatwa nauka obsługi programu
+ mnogość wbudowanych efektów i instrumentów

nie sprawdza się zbyt dobrze w muzyce innej niż elektroniczna
interfejs może być dla niektórych nieintuicyjny

Strona producenta: image-line.com

 

Reaper

Program do tworzenia muzyki - Reaper

Reaper jest najprawdopodobniej najbardziej „surowym” DAWem w tym rankingu. W odróżnieniu od innych programów nie znajdziemy z nim zbyt wielu ciekawych udogodnień graficznych czy całego wachlarza wbudowanych instrumentów. Oczywiście, czyni go to idealnym narzędziem dla posiadaczy nieco starszych komputerów. Reaper zajmuje bardzo mało miejsca na dysku, nie potrzebuje dużej mocy obliczeniowej ani pamięci RAM do poprawnego działania.

Jeśli chodzi o możliwości Reapera – potrafi zrobić dokładnie wszystko to co pozostałe wymienione w rankingu DAWy. Wiele z nich będzie jednak bardziej skomplikowane lub będzie wymagać zainstalowania zewnętrznych pluginów.

Reapera można przetestować w pełnej wersji za darmo przez 60 dni – bardzo miły gest ze strony twórców.

Cena: 60 dolarów

Dla kogo: dla nieco bardziej zaawansowanych twórców ceniących sobie prostotę, dla posiadaczy starszych komputerów

+ atrakcyjna cena
+ niewielkie wymagania sprzętowe

bardzo mało wbudowanych instrumentów i efektów
niska intuicyjność

Strona producenta: reaper.fm

Ableton Live

Ableton Live

Jeśli ten ranking miałby być rankingiem popularności to właśnie Ableton zajmowałby zaszczytne pierwsze miejsce. Ten wykorzystywany przez wielu profesjonalnych muzyków i niezliczone grono amatorów DAW na stałe zakorzenił się już w świecie muzyki elektronicznej.

Pierwsze z czym zetkniemy się podczas korzystania z niego, to niesamowicie intuicyjny interfejs użytkownika, niemal wszystko jest natychmiast czytelne i zrozumiałe. Dodatkowo, zależnie od wersji, otrzymamy od razu od 4 do 17 wirtualnych instrumentów i szeroką gamę efektów i sampli. Niestety, z wszystkich DAWów na tej liście Ableton ma zdecydowanie największe wymagania sprzętowe. Na nieco starszych komputerach nie będzie chodził płynnie, co tragicznie utrudnia pracę z tym programem.

Dodatkowo, w Internecie możemy znaleźć mnóstwo darmowych kursów i poradników jak korzystać z Abletona – nauka będzie więc szybka i tania.

Ableton sprzedawany jest w trzech wersjach: intro, standard i suite. Dla początkujących twórców najlepszym wyborem wydaje się jednak wersja standardowa, intro jest niezwykle uboga.

Cena: 79 euro za wersję intro, 349 za standardową i 599 za wersję suite

Dla kogo: dla producentów muzyki elektronicznej na każdym poziomie, dla twórców chcących grać na żywo

+ świetny do występów na żywo
+ bardzo duże zasoby wiedzy w Internecie
+ intuicyjny interfejs użytkownika

wysoka cena wersji innych niż intro
wysokie wymagania sprzętowe

Strona producenta: ableton.com

 

Steinberg Cubase

Program do tworzenia muzyki - Cubase

Cubase to najstarszy DAW na tej liście, w ciągu ponad 23 lat jego istnienia twórcy stawiali raczej na ciągłe usprawnienia niż olbrzymie zmiany w programie. Efekt, który udało im się osiągnąć to niezwykle stabilny, wydajny i wszechstronny program do produkcji muzyki, który odnajdzie się niemal w każdym gatunku muzycznym.

Cubase nie jest może tak wygodny w użytkowaniu jak Ableton i nie ma tak szerokiego wyboru instrumentów jak FL Studio, ale pozostaje najlepszym wyborem dla muzyka poszukującego tradycyjnego programu przeznaczonego do nagrywania, miksowania i masteringu muzyki.

Oprogramowanie dostępne jest w 3 wersjach – Elements, Artist i Pro. Dla początkujących wersja Elements będzie w pełni wystarczalna, jednak każda kolejna zawiera znacznie więcej wbudowanych efektów, instrumentów i zaawansowanych funkcji.

Warto tutaj dodać, że to właśnie Steinberg opracowało format VST z którego korzystają niemal wszystkie DAWy na rynku.

Cena: kolejno 99, 309 i 559 dolarów zależnie od wersji

Dla kogo: dla wszystkich

+ najbardziej wszechstronny DAW na rynku
+ niezbyt wygórowane wymagania sprzętowe
+ dobra biblioteka instrumentów i efektów w wersji Artist i Pro.

cena
nie nadaje się zbytnio do grania na żywo

Strona producenta: steinberg.net

 

Avid Pro Tools

Avid Pro Tools

Pro Tools to najbardziej profesjonalny program do tworzenia muzyki z tej listy. W kwestii miksu i masteringu utworów jest po prostu branżowym standardem – znajdziemy go w każdym studiu muzycznym. Jeśli planujecie karierę zawodową związaną z produkcją muzyki to jest do dla was idealny i jedyny słuszny wybór.

Nowych użytkowników może nieco rozczarować niezbyt przejrzysty interfejs. Wygląda on po prostu niezgrabnie i przestarzale. Pro Tools nie jest więc raczej polecany dla początkujących twórców.

Jeśli planujecie tworzyć muzykę elektroniczną, nie będzie on najlepszym wyborem. Nie ma sobie jednak równych w kwestii nagrywania analogowych instrumentów i ich miksowania.

Podstawowa, mocno ograniczona, wersja Pro Tools dostępna jest do pobrania za darmo na stronie producenta. Pozostałe dostępne są niestety tylko w modelu subskrypcyjnym.

Cena: 30 dol. miesięcznie za wersję standardową, 80 dol. miesięcznie za wersję Ultimate

Dla kogo: dla twórców myślących o profesjonalnej karierze

+ branżowy standard używany w wielu studiach nagraniowych
+ najbardziej profesjonalne narzędzie z tej listy
+ świetny do nagrywania analogowych instrumentów

bardzo wysoka cena
trudny do opanowania
słaby do muzyki elektronicznej

Strona producenta: avid.com

Ranking ten celowo nie ma ponumerowanych miejsc. Kolejność występowania w nim programów do produkcji muzyki jest zupełnie przypadkowa. Każdy z nich sprawdzi się w zupełnie innych zastosowaniach, więc nie da się wyłonić najlepszego programu. Każdy wymieniony DAW jest jednak najlepszy w swojej wąskiej niszy.

Zadbaj też o swoją przestrzeń roboczą przy tworzeniu muzyki – sprawdź najlepsze modele 27″ i 32″ monitorów 4K

Sprawdź też nasze inne rankingi:

Ranking: najlepsze telewizory 2020
Najlepsze roboty sprzątające – ranking 2020

Grafika: Musician On Mission