• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Produkcja muzyki w domu stała się znacznie łatwiejsza niż jeszcze 20 lat temu. Zamiast profesjonalnego studia i mnóstwa instrumentów wystarczy nam już jedynie komputer z dobrym oprogramowaniem, kreatywność i odrobina wiedzy. Jednak jak wybrać najlepszy program do tworzenia muzyki w domu?

Programy do produkcji muzyki, czyli DAWy (Digital Audio Workstation) wykorzystywane są zarówno do nagrywania analogowych instrumentów, tworzenia całkowicie wirtualnych brzmień jak i samej gry na żywo na scenie. W tym artykule pomożemy ci wybrać najlepszy program do tworzenia muzyki dla ciebie, zależnie od tego, na którym z tych zastosowań ci zależy.

Poza samym oprogramowaniem zadbaj też koniecznie o dobry sprzęt. Praca nad własną muzyką zajmuje dużo czasu, sprawdź więc jak wybrać najwygodniejsze słuchawki nauszne i zadbaj o resztę sprzętu audio.

Darmowe a płatne programy do tworzenia muzyki – czym się różnią?

Program do tworzenia muzyki to często bardzo duża inwestycja. Niestety, nie jest to najtańsze oprogramowanie! W internecie znajdziemy jednak sporo darmowych DAWów, czy warto się nimi zainteresować?

Cóż, w dużym skrócie: i tak i nie. Darmowy program do tworzenia muzyki będzie niestety znacznie odbiegał swoją jakością od płatnego odpowiednika. Do ich tworzenia i ciągłych aktualizacji wymagany jest olbrzymi nakład pracy, udział profesjonalnych muzyków i bardzo doświadczonych inżynierów dźwięku. Żaden z nich nie będzie pracował charytatywnie, prawda?

Darmowe programy do tworzenia muzyki faktycznie istnieją, ale z kilkoma małymi wyjątkami nie będą absolutnie dobrym wyborem. Bardzo szybko zrazicie się z nimi do komponowania – jakość będzie fatalna.

Jeżeli istnieje taka możliwość – zawsze ściągnij darmowe demo przed zakupem. Programy do produkcji muzyki nie są tanie, warto więc dokładnie je przetestować przed zdecydowaniem się na konkretny z nich.

10 najlepszych programów do tworzenia i edycji muzyki

Ranking ten celowo nie ma ponumerowanych miejsc. Kolejność występowania w nim programów do produkcji muzyki jest zupełnie przypadkowa. Każdy z nich sprawdzi się w zupełnie innych zastosowaniach, więc nie da się wyłonić najlepszego programu. Każdy wymieniony DAW jest jednak najlepszy w swojej wąskiej niszy.

Miejsce honorowe: Audacity

Audacity

Audacity to jedyny na tej liście całkowicie darmowy program do tworzenia muzyki – całe oprogramowanie oparte jest na licencji open-source. Oczywiście, nie znajdziemy w nim nawet jednej dziesiątej opcji z popularnych komercyjnych DAWów.
Najważniejsze dostępne funkcje to możliwość nagrywania analogowych instrumentów i głosu, podstawowy mikser i korzystanie z efektów w formacie VST. Niestety, Audacity nie wspiera już za to instrumentów VST – jeżeli chcemy tworzyć muzykę od zera na cyfrowych syntezatorach musimy poszukać innego DAWu

Dla kogo: Dla początkujących do pracy z gotowymi utworami lub do nagrywania analogowych instrumentów

+ Darmowy, darmowy i jeszcze raz darmowy

W porównaniu do płatnych rozwiązań niezwykle ubogi

Strona producenta: audacity.pl

FL Studio

Program do tworzenia muzyki - Fl Studio

Bez najmniejszych wątpliwości FL Studio to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia muzyki. Mimo, że kojarzony jest raczej z początkującymi artystami, to wciąż używa go wielu profesjonalnych, obecnych na scenie od lat, twórców.

Najważniejszym elementem FL Studio jest bez wątpienia rewelacyjny sekwencer, który w połączeniu z wygodnym piano roll (systemem zapisywania dźwięków w czasie, unikalnym dla FL Studio) pozwala bardzo szybko przenosić melodie z głowy prosto do komputera. Kupując FL Studio otrzymamy również od razu ponad 86 wtyczek z instrumentami i efektami – po zainstalowaniu programu możemy od razu zacząć tworzyć muzykę elektroniczną. Dodatkowo, twórcy zapewniają dożywotnie darmowe aktualizacje programu.

FL Studio możemy znaleźć 2 wersjach – Fruity i Producer. Pierwsza z nich jest niezwykle uboga i niepolecana nawet dla początkujących.

Cena: 89 euro za wersję Fruity, 190 euro za wersję Producer

Dla kogo: Dla początkujących i średniozaawansowanych twórców muzyki elektronicznej

+ dożywotnie darmowe aktualizacje
+ łatwa nauka obsługi programu
+ mnogość wbudowanych efektów i instrumentów

nie sprawdza się zbyt dobrze w muzyce innej niż elektroniczna
interfejs może być dla niektórych nieintuicyjny

Strona producenta: image-line.com

 

Reaper

Program do tworzenia muzyki - Reaper

Reaper jest najprawdopodobniej najbardziej „surowym” DAWem w tym rankingu. W odróżnieniu od innych programów nie znajdziemy z nim zbyt wielu ciekawych udogodnień graficznych czy całego wachlarza wbudowanych instrumentów. Oczywiście, czyni go to idealnym narzędziem dla posiadaczy nieco starszych komputerów. Reaper zajmuje bardzo mało miejsca na dysku, nie potrzebuje dużej mocy obliczeniowej ani pamięci RAM do poprawnego działania.

Jeśli chodzi o możliwości Reapera – potrafi zrobić dokładnie wszystko to co pozostałe wymienione w rankingu DAWy. Wiele z nich będzie jednak bardziej skomplikowane lub będzie wymagać zainstalowania zewnętrznych pluginów.

Reapera można przetestować w pełnej wersji za darmo przez 60 dni – bardzo miły gest ze strony twórców.

Cena: 60 dolarów

Dla kogo: dla nieco bardziej zaawansowanych twórców ceniących sobie prostotę, dla posiadaczy starszych komputerów

+ atrakcyjna cena
+ niewielkie wymagania sprzętowe

bardzo mało wbudowanych instrumentów i efektów
niska intuicyjność

Strona producenta: reaper.fm

Ableton Live

Ableton Live

Jeśli ten ranking miałby być rankingiem popularności to właśnie Ableton zajmowałby zaszczytne pierwsze miejsce. Ten wykorzystywany przez wielu profesjonalnych muzyków i niezliczone grono amatorów DAW na stałe zakorzenił się już w świecie muzyki elektronicznej.

Pierwsze z czym zetkniemy się podczas korzystania z niego, to niesamowicie intuicyjny interfejs użytkownika, niemal wszystko jest natychmiast czytelne i zrozumiałe. Dodatkowo, zależnie od wersji, otrzymamy od razu od 4 do 17 wirtualnych instrumentów i szeroką gamę efektów i sampli. Niestety, z wszystkich DAWów na tej liście Ableton ma zdecydowanie największe wymagania sprzętowe. Na nieco starszych komputerach nie będzie chodził płynnie, co tragicznie utrudnia pracę z tym programem.

Dodatkowo, w Internecie możemy znaleźć mnóstwo darmowych kursów i poradników jak korzystać z Abletona – nauka będzie więc szybka i tania.

Ableton sprzedawany jest w trzech wersjach: intro, standard i suite. Dla początkujących twórców najlepszym wyborem wydaje się jednak wersja standardowa, intro jest niezwykle uboga.

Cena: 79 euro za wersję intro, 349 za standardową i 599 za wersję suite

Dla kogo: dla producentów muzyki elektronicznej na każdym poziomie, dla twórców chcących grać na żywo

+ świetny do występów na żywo
+ bardzo duże zasoby wiedzy w Internecie
+ intuicyjny interfejs użytkownika

wysoka cena wersji innych niż intro
wysokie wymagania sprzętowe

Strona producenta: ableton.com

 

Steinberg Cubase

Program do tworzenia muzyki - Cubase

Cubase to najstarszy DAW na tej liście, w ciągu ponad 23 lat jego istnienia twórcy stawiali raczej na ciągłe usprawnienia niż olbrzymie zmiany w programie. Efekt, który udało im się osiągnąć to niezwykle stabilny, wydajny i wszechstronny program do produkcji muzyki, który odnajdzie się niemal w każdym gatunku muzycznym.

Cubase nie jest może tak wygodny w użytkowaniu jak Ableton i nie ma tak szerokiego wyboru instrumentów jak FL Studio, ale pozostaje najlepszym wyborem dla muzyka poszukującego tradycyjnego programu przeznaczonego do nagrywania, miksowania i masteringu muzyki.

Oprogramowanie dostępne jest w 3 wersjach – Elements, Artist i Pro. Dla początkujących wersja Elements będzie w pełni wystarczalna, jednak każda kolejna zawiera znacznie więcej wbudowanych efektów, instrumentów i zaawansowanych funkcji.

Warto tutaj dodać, że to właśnie Steinberg opracowało format VST z którego korzystają niemal wszystkie DAWy na rynku.

Cena: kolejno 99, 309 i 559 dolarów zależnie od wersji

Dla kogo: dla wszystkich

+ najbardziej wszechstronny DAW na rynku
+ niezbyt wygórowane wymagania sprzętowe
+ dobra biblioteka instrumentów i efektów w wersji Artist i Pro.

cena
nie nadaje się zbytnio do grania na żywo

Strona producenta: steinberg.net

 

Avid Pro Tools

Avid Pro Tools

Pro Tools to najbardziej profesjonalny program do tworzenia muzyki z tej listy. W kwestii miksu i masteringu utworów jest po prostu branżowym standardem – znajdziemy go w każdym studiu muzycznym. Jeśli planujecie karierę zawodową związaną z produkcją muzyki to jest do dla was idealny i jedyny słuszny wybór.

Nowych użytkowników może nieco rozczarować niezbyt przejrzysty interfejs. Wygląda on po prostu niezgrabnie i przestarzale. Pro Tools nie jest więc raczej polecany dla początkujących twórców.

Jeśli planujecie tworzyć muzykę elektroniczną, nie będzie on najlepszym wyborem. Nie ma sobie jednak równych w kwestii nagrywania analogowych instrumentów i ich miksowania.

Podstawowa, mocno ograniczona, wersja Pro Tools dostępna jest do pobrania za darmo na stronie producenta. Pozostałe dostępne są niestety tylko w modelu subskrypcyjnym.

Cena: 30 dol. miesięcznie za wersję standardową, 80 dol. miesięcznie za wersję Ultimate

Dla kogo: dla twórców myślących o profesjonalnej karierze

+ branżowy standard używany w wielu studiach nagraniowych
+ najbardziej profesjonalne narzędzie z tej listy
+ świetny do nagrywania analogowych instrumentów

bardzo wysoka cena
trudny do opanowania
słaby do muzyki elektronicznej

Strona producenta: avid.com

PreSonus StudioOne

PreSonus StudioOne

StudioOne to jeden z najmłodszych, ale przy tym najszybciej rozwijający się program w tym rankingu. Jeszcze kilka lat temu nie był w stanie konkurować z innymi DAWami – teraz jest już dla nich godnym przeciwnikiem.

Olbrzymia siła StudioOne tkwi w jego uniwersalności. To doskonały program do tworzenia muzyki dla twórców interesujących się każdym gatunkiem. Jeśli wciąż nie możecie się zdecydować co chcecie tworzyć i odkrywacie coraz to nowsze inspiracje, to świetny wybór dla was.

Cena: 400 dol.

Dla kogo: dla wszystkich

+ olbrzymia uniwersalność
+ świetne narzędzia do edycji sampli

– nieco przytłaczający interfejs
– wysoka cena

Mixcraft 9

program do tworzenia muzyki Mixcraft 9

Acoustica Mixcraft to program idealny wręcz dla początkujących. Jego główne cechy to niesamowicie przejrzysty interfejs i intuicyjność. Bardzo szybko nauczymy się jak się w nim poprawnie poruszać oraz używać wszystkich dostępnych narzędzi.

Zdecydowanie należy polecić go jednak osobom, które planują nagrywać swoje instrumenty na żywo. To właśnie w tej kategorii Mixcraft sprawdza się najlepiej. Otrzymamy w nim mnóstwo przydatnych narzędzi do edycji dźwięku, modulowania melodii czy wycinania ścieżek. Jeśli planujecie tworzyć jednak muzykę w 100% elektronicznie, to nie będzie najlepszym wyborem.

Cena: 149 dol.

Dla kogo: Dla początkujących, dla nagrywających fizyczne intrumenty

+ bardzo przejrzysty
+ prosty w obsłudze

– nieco uboga biblioteka efektów
– dość słaby do muzyki elektronicznej

Cakewalk

Cakewalk

Cakewalk to prawdziwy biały kruk tego rankingu. To w pełni profesjonalny DAW, zawierający w sobie mnóstwo wtyczek, efektów i narzędzi. Ale ale – jest w 100% darmowy! A to prawdziwa rzadkość na tym rynku.

Oczywiście, całość nie jest aż tak doszlifowana jak konkurencyjne, płatne, programy. Cakewalk ma nieco przestarzały interfejs, a niektóre efekty będą potrzebowały sporo pracy, żeby uzyskać poprawne brzmienie.

Niemniej, jest w 100% darmowy i przewyższa dziesięciokrotnie swoimi możliwościami opisane wcześniej Audacity. Nie zaszkodzi spróbować, prawda? Nic nie ryzykujecie!

Cena: Darmowy

Dla kogo: Raczej dla początkujących twórców

+ darmowy
+ sporo wbudowanych efektów
+ 64 bitowy silnik

– nieco toporny
– efekty i wtyczki nie są najlepsze jakości

Reason

Reason

Reason to prawdziwy paradoks wśród programów do tworzenia muzyki. Zdecydowanie przeznaczony jest dla miłośników… analogowych instrumentów! Cały interfejs emuluje po prostu rzeczywiste syntezatory, efekty czy wzmacniacze.

Tak naprawdę, Reason idealnie sprawdzi się w roli pomocniczego, drugiego programu. Za jego pomocą wygenerujemy naprawdę niesamowite brzmienia, nieodbiegające niczym od swoich analogowych odpowiedników. Niemniej, możliwości edycji i cały interfejs są dosyć toporne i nieprzystosowane do pracy z wieloma ścieżkami.

Cena: 79 euro

Dla kogo: Dla miłośników analogowych instrumentów jako drugi DAW dla profesjonalistów

+ rewelacyjne wręcz brzmienie
+ bardzo ciekawie zbudowany interfejs

– który może jednak nie zadowolić niektórych twórców
– małe możliwości edycji ścieżek

GarageBand

GarageBand

Opisując programy do tworzenia muzyki nie da się chyba nie wspomnieć go GarageBand. To jeden z najstarszych DAWów na tej liście, na którym wychowały się całe pokolenia muzyków. Nic zresztą dziwnego – znajdziecie go za darmo na każdym Macu.

Minus jest oczywiście jeden – nie zadziała on na komputerze z Windowsem. Bardzo pozytywnie wypada za to przyjazny interfejs, zapewniający niesamowicie wręcz łatwą obsługę.

Oczywiście, nie jest to absolutnie program dla profesjonalistów. Bardzo gorąco polecamy go jednak stawiającym swoje pierwsze kroki w muzycznym świecie.

Cena: darmowy

Dla kogo: Dla początkujących

+ przyjazny interfejs
+ darmowy

– brak wersji na Windowsa
– bardzo ubogi

Podsumowanie – jaki program do tworzenia muzyki wybrać?

Znasz już naszym zdaniem 10 najlepszych programów do tworzenia muzyki? Jak jednak wybrać ten właściwy, skoro ranking nie był w żaden sposób ponumerowany? Cóż, to niestety sprawa bardzo indywidualna i ciężko w tej kwestii jednoznacznie doradzić.

Jeśli stawiasz dopiero swoje pierwsze kroki w produkcji muzyki radzilibyśmy jednak, przynajmniej tymczasowo, postawić na Cakewalk. Powód jest oczywiście prosty – to jedyny funkcjonalny i ogólnodostępny darmowy DAW na tej liście. Nie ryzykujesz więc w ten sposób żadnego niepotrzebnego wydatku.

Sprawdź też nasze inne rankingi:

Ranking: najlepsze telewizory 2022
Najlepsze roboty sprzątające – ranking 2022

Grafika: Musician On Mission

Oceń ten post