• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Troska o bezpieczeństwo dziecka w trakcie podróży to jeden z obowiązków każdego rodzica. Co więcej, powszechnie znane są również przepisy określające sytuacje, w których korzystanie z fotelika jest niezbędne. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem jest wybór odpowiednio dopasowanego fotelika, który spełni wszystkie najważniejsze wymagania. Dlatego też podpowiadamy, co w tym kontekście odgrywa najważniejszą rolę, a także, jak wybrać idealny model fotelika dla swojej pociechy.

Zobacz również: Dobre kamery samochodowe – Ranking wideorejestratorów [TOP 15]

Dobry fotelik dla dziecka – najważniejsze cechy

Dobry fotelik dla dziecka – najważniejsze cechy

Foteliki samochodowe dla dzieci mogą występować w przeróżnych formach i postaciach, przez co wybór idealnie dopasowanego modelu okazuje się znacznie utrudniony. Przy zakupie danego produktu warto więc zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych cech. Najważniejsze z nich zostały opisane w poniższych akapitach.

Bezpieczeństwo

Zapewnianie bezpieczeństwa to zasadniczo podstawowa rola każdego fotelika samochodowego. Wyznacznikiem tej cechy jest przede wszystkim wynik uzyskany w niezależnych testach zderzeniowych, takich jak:

 • ADAC – czyli niemiecki test, który, oprócz samego bezpieczeństwa, obejmuje wiele rozmaitych kategorii (np. ergonomia, użytkowanie, czy też zawartość jakichkolwiek substancji szkodliwych).
 • Test Plus – to test wywodzący się ze Szwecji, który mierzy siłę nacisku, jaka występuje w momencie zderzenia, na głowę i szyję dziecka znajdującego się w foteliku.

O poziomie gwarantowanego bezpieczeństwa świadczą również poszczególne wbudowane systemy (np. ochrony bocznej). Warto więc stawiać na foteliki, których producenci w jasny i przejrzysty sposób informują o wszelkich systemach, ocenach i uzyskanych przez dany model wynikach w odpowiednich testach.

Funkcjonalność

Dobry fotelik to taki, który nie sprawia użytkownikom problemów. Oznacza to, że jest on łatwy w obsłudze, montażu, czy nawet bieżącym czyszczeniu. Wskazanym jest więc unikanie modeli wykonanych w całkowicie niepraktyczny sposób, trudnych w użytkowaniu (np. przy zapinaniu lub regulowaniu), a także stworzonych z materiałów o niskiej odporności na zabrudzenia lub ewentualne uszkodzenia.

Wygoda i możliwość regulacji

Wysokiej jakości foteliki nieraz stanowią spory wydatek. Dlatego też warto stawiać na modele, które posłużą przez długie lata. Co więcej, fotelik musi być również odpowiednio wygodny, aby dziecko nie doświadczało dyskomfortu w trakcie jazdy. Dlatego też bardzo ważne jest wybranie fotelika wyposażonego w regulowane elementy, dzięki którym opiekunowie będą w stanie dopasowywać poszczególne aspekty do zmieniającego się wzrostu swojej pociechy.

Zaufana marka

Wybierając fotelik dla dziecka zdecydowanie warto poświęcić odrobinę czasu na odpowiednie rozeznanie. Wyróżnia się bowiem szereg producentów, którzy od lat cieszą się dużym uznaniem i zaufaniem ze strony konsumentów, gdyż ich produkty najzwyczajniej cechują się wysoką jakością wykonania, a co za tym idzie – niezawodnością. Z pewnością są to więc marki, na które po prostu warto stawiać. W grę wchodzi bowiem przecież bezpieczeństwo ukochanych dzieci.

Jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy?

Jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy?

W obrębie fotelików samochodowych dla dzieci dokonano podziału na pięć podstawowych kategorii, dzięki którym wybór odpowiednio dopasowanego modelu okazuje się znacznie łatwiejszy. Przy fotelikach mamy więc do czynienia z takimi grupami, jak:

 • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg (przedział wiekowy: od urodzenia do 6-9 miesięcy);
 • 0+ – dla dzieci o wadze do 13 kg (przedział wiekowy: od urodzenia do 12-15 miesięcy);
 • I – dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (przedział wiekowy: 9 miesięcy – 4 lata);
 • II – dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg (przedział wiekowy: 4-6 lat);
 • III – dla dzieci o wadze 22 do 36 kg (przedział wiekowy: 6-12 lat).

Najlepsze foteliki samochodowe dla dzieci – polecane modele

Kinderkraft XPEDITION

Kinderkraft XPEDITION

Fotelik samochodowy Kinderkraft XPEDITION to model dedykowany zarówno najmłodszym, jak i starszym dzieciom, gdyż przedział wagowy wynosi w tym przypadku od 0 do 36 kg. Oznacza to, że fotelik może być użytkowany nawet przez długie lata bez konieczności wymiany na nowszy model.

Produkt ten posiada szereg certyfikatów świadczących o jakości oraz gwarantowanym bezpieczeństwie, a przy tym został on wyposażony w wyjątkowe udogodnienia. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim:

 • System Easy Spin 360° – to funkcja umożlwiająca łatwe i bezproblemowe obracanie fotelika wokół jego osi.
 • Zagłówek H-Guard – wykonany z trzech warstw, których zadaniem jest ochrona głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa dziecka, gdy dojdzie do zderzenia bocznego lub tylnego.
 • System Side Protect – który polega zasadniczo na wzmocnieniu obudowy fotelika, aby pochłaniała ona siłę w trakcie uderzeń i zapewniała jeszcze większe bezpieczeństwo.

Do cech, na które również warto zwrócić uwagę, zalicza się chociażby możliwość regulacji kąta nachylenia fotelika, system łatwego montażu w samochodzie z trzema wskaźnikami (ISOFIX, TOP TETHER i wskaźnik poprawnej blokady w wybranej pozycji), czy też możliwość regulacji wysokości zagłówka oraz pasów.

Fotelik Kinderkraft XPEDITION może być montowany zarówno tyłem do kierunku jazdy (RWF), jak i przodem (FWF).

Fotelik samochodowy Kinderkraft COMFORT UP iSize

Fotelik samochodowy Kinderkraft COMFORT UP iSize

Kinderkraft COMFORT UP to fotelik przeznaczony dla dzieci o wadze mieszczącej się w przedziale 9-36 kg. Model ten cechuje się wysoką jakością wykonania, a także szeregiem przydatnych funkcji oraz rozmaitych udogodnień. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

 • Możliwość uniwersalnego i szybkiego montażu w każdym samochodzie;
 • System Easy Grow, który obejmuje łatwą regulację zagłówka i pasów, dzięki czemu fotelik posłuży przez długie lata;
 • Miękki i przewiewny materiał wykonania, który gwarantuje komfort nawet w przypadku długich podróży.

Co więcej, fotelik samochodowy Kinderkraft COMFORT UP spełnia wszelkie najnowsze normy dotyczące bezpieczeństwa, a przy tym pozytywnie przeszedł on wszystkie testy zderzeniowe.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy

Oceń ten post