• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Podłączanie sprzętu audio często może przyprawić nas o zawroty głowy. Na rynku dostępna jest olbrzymia ilość kabli, złącz i coraz to nowszych systemów. W tym artykule przybliżymy wam jak łatwo podłączyć kino domowe, tak aby cieszyć się jak najlepszym możliwym dźwiękiem.

Po co nam kino domowe?

Bez najmniejszego wątpienia, jedna z rzeczy, które sprawia, że filmy oglądane w kinie są znacznie lepsze od tych domowych to rewelacyjne nagłośnienie sali kinowych. Dźwięk wydaje się nas wręcz otaczać, dzięki czemu, czujemy się jakbyśmy byli w środku samej akcji.

Miłośnicy kina mogą oczywiście odtworzyć te wrażenia. Wystarczy nam w tym celu dobry zestaw kina domowego. To jednak nie wszystko – często przez jego niewłaściwy montaż nie wykorzystujemy w pełni jego możliwości. W tym artykule, podpowiemy, jak podłączyć kino domowe, żeby działało w najlepszy możliwy sposób.

Sprawdź też: jaki monitor wybrać

Z czego składa się kino domowe?

Przede wszystkim, musimy dobrze zrozumieć jak ustawić kino domowe. Każdy głośnik, spełnia swoją ważną funkcję. Jedynie ich prawidłowe ustawienie pozwoli na osiągnięcie dźwięku przypominającego ten na sali kinowej.

Najpopularniejsze zestawy, takie jak kino domowe Samsung czy kino domowe Sony HTRT4 działają w systemie 5.1. Oznacza to, że dostaniemy w nim 4 rodzaje głośników:

  • Głośnik centralny
  • Głośniki tylne
  • Głośniki frontowe
  • Subwoofer

Samo prawidłowe połączenie kina domowego nie wystarczy, jeśli głośniki nie będą umiejscowione w odpowiednich miejscach.

Jak ustawić kino domowe?

Jak sama nazwa wskazuje, głośnik centralny powinien stać w linii razem ze środkiem naszego telewizora. Najlepiej umieścić go pod lub nad nim. Pamiętajmy jednak, żeby nie stał ani za nisko ani zbyt wysoko. Idealne miejsce to szafka RTV pod telewizorem lub półka tuż nad nim.

Dźwięk z głośników tylnych powinien dobiegać do nas zza naszych pleców. Idealne ustawienie będzie więc po prostu za kanapą. Należy tutaj jednak pamiętać, żeby nie stały one na linii głośnika centralnego. Idealne więc będą oba końce kanapy, z głośnikami obróconymi tak, żeby celowały w jej środek.

Głośniki frontowe musimy umieścić po prostu po obu stronach telewizora, najlepiej na jego wysokości. Łatwo można popełnić tutaj jednak bardzo prosty błąd. Nigdy nie mogą celować bezpośrednio w głośniki tylne. Obróćmy je zatem minimalnie, żeby również były skierowane do środka kanapy.

Najprościej wygląda sprawa z Subwooferem. Niskie tony przenoszą się doskonale po całym pomieszczeniu. Możemy umieścić go więc gdziekolwiek w przestrzeni pomiędzy kanapą a telewizorem.

Ranking: najlepsze telewizory 2020

Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Skoro wiemy już jak ustawić kino domowe, zajmijmy się podłączeniem go do telewizora. Zależnie od naszego zestawu, mamy do wyboru kilka złącz – HDMI, optyczne lub opcję bezprzewodową.

Najpopularniejsze z nich to oczywiście złącze HDMI, obecnie w niemal wszystkich telewizorach i laptopach. Do podłączenia kina domowego do telewizora wystarczy nam zatem zwykły dwustronny kabel HDMI do kupienia w każdym sklepie elektronicznym.

Warto zwrócić uwagę na to, żeby amplituner kina domowego miał więcej niż jedno złącze HDMI, dzięki temu podłączymy do niego również inny sprzęt, chociażby konsolę do gier.

Jeśli nasze urządzenie nie ma jednak gniazda HDMI wykorzystujemy wtedy złącze optyczne, jego wejście znajdziemy najczęściej podpisane jako „Digital Audio Out” lub „Optical”. Konieczny wtedy będzie oczywiście specjalny kabel.

Większość modeli kin domowych ma jednak złącze HDMI w standardzie. Podobnie oczywiście wszystkie telewizory. Więc jeśli zastanawiacie się jak podłączyć kino domowe do telewizora Samsung lub LG, zdecydowanie wystarczy wam do tego kabel HDMI.

Ranking: Projektor 4K HDR

Jak podłączyć kino domowe do dekodera?

Przy podłączaniu kina domowego do dekodera mamy do wyboru najczęściej dwie opcje. Złącze HDMI i S/PDIF. Chociaż oczywiście to ta pierwsza opcja wydaje się znacznie lepszym wyborem (i łatwiejszym, większość z nas ma już przecież kabel HDMI w domu), eksperci polecają tę drugą.

Użycie kabla HDMI będzie niemal na pewno wiązało się ze zmianą ustawień dekodera. Może sprawić nam to trochę niepotrzebnych problemów. S/PDIF wydaje się więc bezpieczniejszą opcją.

Jeśli zastanawiacie się jak podłączyć kino domowe do dekodera UPC czy Polsatu, możecie po prostu sprawdzić też ich strony internetowe. Dostawcy telewizji bardzo często udostępniają szczegółowe instrukcje na temat używanych przez nich dekoderów.

Jak podłączyć kino domowe do PC?

Podłączenie kina domowego do komputera nie jest tak oczywiste jak mogłoby się to wydawać. Aby wykorzystać 100% możliwości naszych głośników konieczna będzie karta dźwiękowa obsługująca dźwięk przestrzenny 5.1.

Niestety, większość z podstawowych modeli na rynku stawia raczej na dźwięk stereo, czyli 2.0 lub 2.1. Jeśli mamy kino domowe w tej konfiguracji, do podłączenia wystarczy nam kabel z wejściem audio jack z jednej strony i 2x RCA z drugiej. Zapewne macie już ten kabel w swoich głośnikach komputerowych.

Jeśli chcemy podłączyć do komputera kino domowe w konfiguracji 5.1 lub nawet 7.1 musimy zaopatrzyć się w komponenty je obsługujące. Dobrym pomysłem będzie też po prostu zewnętrzna karta dźwiękowa.

Czasem możemy też spotkać się z problemem, polegającym na zbyt cichym działaniu naszego kina domowego. Oznacza to, że nasza karta graficzna nie zapewnia wystarczającej mocy wyjściowej. Aby to naprawić, konieczny będzie zakup przedwzmacniacza.

Zobacz też nasze inne poradniki:
Jakiego iPada wybrać w 2020 r.? Co kupić?
Czy warto kupić gotowy komputer do gier? Sprawdzamy!
Jaki projektor do domu – jak kupić mądrze?

4/5 - (2 votes)