• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Walczysz o zdrową sylwetkę? Pewnie już wiesz, że nie powinieneś polegać wyłącznie na pomiarze wagi? Pomiar tkanki tłuszczowej jest równie ważnym sposobem na ocenę postępów. Powinno się bowiem dążyć do utraty tkanki tłuszczowej z zachowaniem prawidłowego składu ciała. Nowe technologie uwalniają od presji związanej z monitorowaniem wagi oraz obwodu i pomagają skutecznie dążyć do celu. Tym bardziej jeśli właśnie tkwisz z miejscu. Jeśli wprowadzasz zdrowe zmiany żywieniowe i ćwiczenia – masa mięśniowa może sprawiać, że waga ogólna będzie utrzymywać się na tym samym poziomie, a nawet może wzrosnąć. Inteligentna waga pozwoli Ci na bieżąco monitorować zmiany zachodzące w Twoim ciele i nie dopuści do zbędnej frustracji.

Waga łazienkowa – pomiar tkanki tłuszczowej. Czy to działa?

Waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej działa na bardzo prostej zasadzie. Posiada czujniki wykorzystujące impedancję bioelektryczną. Co to właściwie oznacza? W momencie gdy stajesz na wagę nieodczuwalny prąd elektryczny przepływa przez jedną nogę, całą długość ciała i wraca drugą nogą stale oceniając opór tkanki tłuszczowej. Tłuszcz ma większą gęstość niż mięśnie, dlatego prąd przepływa z większym oporem.

Zależnie od tego jaki model inteligentnej wagi posiadasz – wyniki pomiarów mogą być przekazywane poprzez smartfon lub smartwatch oraz aplikacje fitness. Inteligentna waga daje możliwość stałego zapisywania i monitorowania składu ciała. Dzięki temu możesz analizować skuteczność zmian wprowadzanych w trybie życia, diecie lub aktywności. Może być także pewnego rodzaju motywacją do działania.

Na zdjęciu znajduje się waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej.

Czy wagi mierzące tkankę tłuszczową są dokładne?

Pomiar zawsze jest szacunkowy i wpływa na niego kilka różnych czynników. Przykładowo kobiety mają z natury więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni oraz może się ona znajdować w różnych miejscach ciała. Nie bez znaczenia jest także postura i wzrost. Osobnym czynnikiem jest ciąża – wagi z pomiarem tkanki tłuszczowej w ogóle nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży, chyba że wybrany model wyraźnie na to wskazuje. Nie powinno się ich także używać u dzieci, osób z epilepsją, a także osób posiadających wszczepione metalowe materiały takie jak endoproteza, rozrusznik czy metalowy szew.

Domowa waga, nawet ta, która posiada rozbudowane funkcje, nie powinna być jedynym miernikiem Twojego zdrowia. Lekarze podkreślają, że jednym z najbardziej istotnych pomiarów tkanki tłuszczowej jest ta, która znajduje się w okolicy brzucha. To właśnie tłuszcz umiejscowiony w górnych partiach ciała jest przyczyną najpoważniejszych chorób. A domowe wagi łazienkowe nie uwzględniają tak precyzyjnego pomiaru. Waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej jest w stanie poinformować wyłącznie o ogólnym, szacowanym poziomie tłuszczu. Nie zadba więc w pełni o monitorowanie Twojego zdrowia.

Inteligentna waga łazienkowa – jakie ma funkcje?

Obecnie wagi mogą mierzyć nie tylko szacunkowy poziom tkanki tłuszczowej, ale także masę mięśniową, masę kostną oraz zawartość wody w organizmie. Mogą także obliczać BMI, a wyniki pomiaru masy ciała podawać w różnych jednostkach. Jeśli chcesz waga może także proponować dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Inteligentne wagi łazienkowe pojawiają się na rynku w coraz większej ilości więc decydując się na zakup tego typu warto poświecić chwilę na zastanowienie. Na jakich funkcjach najbardziej Ci zależy? I na ile sensowne są poszczególne funkcje pomiarów?

Pomiar masy kostnej ma sens w wymiarze długofalowym. Masa kości raczej nie zmienia się w krótkich odstępach czasu, a nieprawidłowości zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak jeśli już mają miejsce najczęściej świadczą o problemach zdrowotnych lub brakach w diecie. Warto mieć dostęp do aktualnych informacji w tym zakresie. Pomiar tkanki mięśniowej oczywiście będzie najbardziej kluczowy dla osób uprawiających sport lub wdrażających nowe aktywności fizyczne. Monitorowanie tego parametru może być sporą motywacją albo wyjaśniać brak spadku wagi ogólnej w przypadku diety połączonej z ćwiczeniami. Z kolei wskaźnik BMI pozwala oceniać czy masa ciała utrzymuje się w granicach normy lub się do niej zbliża.

Waga łazienkowa  – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz wybrać dobrze, prócz określonych funkcji wagi powinieneś wziąć pod uwagę także kilka innych kwestii. Jedną z ważniejszych rzeczy jest sposób przekazywania danych – zwykle do wyboru masz technologię bluetooth lub wi-fi. Sprawdź także czy aplikacja jest kompatybilna z Twoim smartfonem lub innym urządzeniem, na którym chcesz monitorować swoje pomiary. Zawsze warto także rzucić okiem na dokładność pomiaru i pamięć wagi. Jeśli chodzi o design, kolorystykę i cenę – na rynku mamy już na tyle spory przekrój inteligentnych wag, że każdy dobierze coś dla siebie.

Na obrazku znajduje się waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej Medisana Target Scale 3 Connect

Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej Medisana Target Scale 3 Connect

Przykładem jednego z najbardziej optymalnych rozwiązań jest waga Medisana Target Scale 3 Connect. W cenie 429 zł otrzymujemy funkcje pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej, masy kości, masy mięśni, pomiar BMI i dziennego zużycia kalorii. Łączymy się za pomocą Bluetooth Smart do aplikacji VitaDock kompatybilnej z iOS i Android. Urządzenie posiada pamięć dostosowaną do 8 użytkowników, a maksymalny pomiar wagi ciała wynosi 180 kg. Dodatkową, ciekawą funkcjonalnością są podświetlane kręgi wskazujące różnicę pomiędzy wagą bieżącą a ustalonym celem. To może stanowić świetny sposób na codzienną mobilizację do ćwiczeń lub trzymania ustalonej diety.

Czy warto kupić wagę z pomiarem tkanki tłuszczowej?

Dzięki inteligentnej wadze możesz zmierzyć aktualny skład swojego ciała w każdym momencie nie wychodząc z domu – bez konieczności pójścia do kliniki lub na siłownię. Warto jednak wziąć pod uwagę, że waga nie powinna być jedynym miernikiem Twojego zdrowia. Do wad tego typu urządzeń należy na pewno fakt, że nie bierze pod uwagę wszystkich zmiennych, w tym umiejscowienia tkanki tłuszczowej. Zachowując jednak racjonalne podejście skorzystasz na jej zaletach jeśli zależy Ci na utrzymaniu prawidłowej masy ciała, mądrym budowaniu masy mięśniowej czy monitorowaniu ogólnego stanu zdrowia. A jeśli przy okazji dążenia do zadbanej sylwetki planujesz jednocześnie poprawić jakość skóry – sprawdź jak wybrać masażer antycellulitowy.

 

Oceń ten post