Od czego zacząć? To proste: od podstaw. Dowiedz się, jak stawiać pierwsze kroki w Pythonie. Polecamy kursy dla początkujących programistów.
Python powstał w latach 90. jako projekt poboczny. Nikt nie przypuszczał, że będzie to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie.
Swoją popularność zawdzięcza łatwej obsłudze (jak na język programowania), a także szerokiemu zastosowaniu. Sprawdza się w takich zastosowaniach jak data science, analityka danych, sztuczna inteligencja, deep learning, aplikacje korporacyjne i web development.
Sprawdź: Test szybkiego pisania
Python ma też doskonałą integrację z C/C++ i może bezproblemowo przenosić obciążające zadania procesora do C/C++. Ponadto ma dobry zestaw narzędzi do statystyki, nauk obliczeniowych i matematyki (biblioteki NumPy, Pandas, SciPy czy Scikit-Learn). Dominuje w sektorze uczenia maszynowego i głębokiego. Jest obecnie drugim co do popularności językiem programowania na świecie.
Spis treści
- 1 Python dla początkujących – polecane kursy
- 1.1 Python Beginners Programming Guide – kurs Python dla początkujących
- 1.2 Programming for Everybody: Getting Started with Python – pierwsze kroki w Pythonie
- 1.3 Learn Python Programming Masterclass – dla nieco bardziej zaawansowanych
- 1.4 Python in 90 minutes – stosunkowo krótki kurs dla oczekujących konkretów
- 1.5 How to Program: Computer Science Concepts and Python Exercises
Python dla początkujących – polecane kursy
W naszym rankingu “Kurs Python dla początkujących” znajdziesz kilka świetnych kursów na start. Dzięki nim twoja przygoda z Pythonem na pewno będzie łatwiejsza. Nie licz jednak na to, że jeden kurs wystarczy, aby wyczerpać temat. Jeśli faktycznie chcesz nauczyć się programowania w Pythonie, będziesz potrzebował również książek, a także innych kursów. No i, rzecz jasna, praktyka, praktyka, praktyka. Liczy się doświadczenie, dlatego zachęcamy już teraz do stworzenia jakiegoś projektu opartego na Pythonie. To ważne, abyś był w stanie opanować, co i jak – dzięki temu będziesz w stanie później zdobyć pierwszą pracę jako developer junior.
Python Beginners Programming Guide – kurs Python dla początkujących
Kurs z Pythona dla początkujących. Nie wymaga żadnego wcześniejszego doświadczenia w kodowaniu, co czyni go dobrym wyborem dla absolutnie początkującego amatora. Autorem kursu jest Jack Donaldson, który jest projektantem gier i programistą. Nauczy cię podstawowych pojęć i podstaw języka programowania Python. Będziesz potrzebować laptopa lub komputera stacjonarnego, a zaczniesz od zainstalowania Pythona i PyCharm, zintegrowanego środowiska programistycznego służącego do tworzenia aplikacji. Oba można pobrać bezpłatnie.
Ranking: Notatnik online
Donaldson przeprowadzi użytkownika przez tematy kursu wprowadzającego, podstawy szkolenia Pythona, takie jak zmienne, typy danych, instrukcje warunkowe oraz manipulowanie ciągami i tekstami. Poznasz też nieco bardziej skomplikowane i zaawansowane tematy dotyczące kodu Pythona, takie jak pętle i funkcje.
Autor tłumaczy, że jego internetowy kurs Pythona w dużej mierze opiera się na praktyce — oczekuj wielu projektów i przewodników, które pomogą ci zbudować podstawy umiejętności.
Platforma: Skillshare
Cena: niektóre zajęcia online na Skillshare są bezpłatne po utworzeniu konta, ale większość wymaga członkostwa premium, które kosztuje 99 dol. rocznie lub 19 dol. miesięcznie. Możesz zapisać się na 14 bezpłatnych dni nielimitowanych zajęć.
Programming for Everybody: Getting Started with Python – pierwsze kroki w Pythonie
Kurs “Programowanie dla wszystkich: Pierwsze kroki z Pythonem” oferowany jest na platformie Coursera przez University of Michigan. Zapewnia podstawy języka programowania Python, pisania pierwszego programu oraz używania zmiennych i podstawowych narzędzi programistycznych.
Kurs jest zarazem częścią pięciokursowego zestawu “Python for Everybody Specialization”. Możesz zapisać się na jedną klasę Pythona, aby rozpocząć, przejść przez certyfikację Pythona lub bezpłatnie przeprowadzić audyt klasy i przejrzeć materiały.
Ranking: Jaka drukarka do zdjęć z telefonu
Python for Everybody Specialization jest uważany natomiast za specjalizację dla początkujących i jeśli zapiszesz się na jeden kurs Pythona, zostaniesz włączony do całej specjalizacji. Według Coursera, pierwsze dwa kursy szkoleniowe online w języku Python oferują podstawy Pythona skierowane do osób bez doświadczenia w programowaniu.
Kurs Pythona online można ukończyć za darmo i wymaga laptopa lub komputera stacjonarnego.
Platforma: Coursera
Cena: Coursera działa bardziej jak tradycyjny internetowy kurs uniwersytecki z oknami rejestracji. Po zarejestrowaniu się w Coursera otrzymujesz siedmiodniowy bezpłatny okres próbny, który kosztuje 49 dol. miesięcznie.
Learn Python Programming Masterclass – dla nieco bardziej zaawansowanych
Kurs od profesjonalnego programisty ma na celu zapewnienie początkującym programistom pełnego zrozumienia podstaw Pythona w 363 krótkich wykładach. Nauczysz się umiejętności programowania w języku Python, które można zastosować w określonych gałęziach, takich jak uczenie maszynowe i nauka o danych, a także w innych zadaniach programistycznych skupionych wokół Pythona.
Zobacz: Domowy piecyk do pizzy
Kurs koncentruje się głównie na Pythonie 3 (jest już nowsza wersja), ale dowiesz się również, jak pracować z Pythonem 2. Możesz przeglądać i pobierać aktywne wydania Pythona na głównej stronie Pythona. Gdy dowiesz się więcej o języku programowania, możesz zapoznać się ze zmianami, które zostały wprowadzone w dziennikach zmian.
Platforma: Udemy
Cena: 299,99 zł (regularnie pojawiają się różne zniżki)
Python in 90 minutes – stosunkowo krótki kurs dla oczekujących konkretów
90-minutowy kurs, czy raczej obszerna lekcja na temat Pythona. Świetny materiał dla osób, które cierpią na brak wolnego czasu. Instruktor sprawnie wprowadza w tematykę Pythona i wyjaśnia w 25 lekcjach, co i jak. Są też dodatkowe materiały i ćwiczenia.
Kurs jest skierowany do początkujących użytkowników, którzy chcą poznać podstawy. Wymagany będzie laptop lub komputer stacjonarny.
Po kursie nie licz jednak na to, że będziesz początkującym programistą. Na pewno jednak poznasz sporo podstaw i szczegółów, co ułatwi dalszą edukację.
Kurs warto docenić też za to, że został w przemyślany sposób zorganizowany i podzielony. Są też jasne instrukcje i pomocne przykłady. Widać, że autor Max S. jest nie tylko doświadczonym programistą, ale też wie, jak dzielić się wiedzą.
Platforma: Skillshare
Cena: niektóre zajęcia online na Skillshare są bezpłatne po utworzeniu konta, ale większość wymaga członkostwa premium, które kosztuje 99 dol. rocznie lub 19 dol. miesięcznie. Możesz zapisać się na 14 bezpłatnych dni nielimitowanych zajęć.
How to Program: Computer Science Concepts and Python Exercises
Profesor John Keyso z Uniwersytetu Texas A&M zaczyna tutaj od podstaw, a później bardziej zagłębia się w szczegóły Pythona. Łącznie kurs ma 24 lekcje, a każda trwa ok. 30 minut i nawiązuje niejako do poprzedniej. Są tu również praktyczne zastosowania, więc szybko załapiesz do czego Python przydaje się najbardziej.
Kurs wyjaśnia, że Python sprawdzi się m.in. przy tworzeniu gier, ale też w pracy z wizualizacją danych, analizowaniem statystyk sportowych, czy symulacjach funduszy emerytalnych. Ma też zastosowanie w podstawowej robotyce.
Platforma: The Great Courses
Cena: kurs kosztuje 50 dol. w formie wideo lub 70 dol., jeśli chcesz go na płycie DVD (zakładamy, że ta opcja jednak cię nie zainteresuje).