• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Elektryczna naleśnikarka to prosty sposób na szybkie i bezpieczne przygotowanie idealnych naleśników. Czym charakteryzują się topowe urządzenia, jakie możemy znaleźć na rynku? Przeglądamy asortyment i polecamy najlepsze modele.

Sprawdź również: Ranking gofrownic – TOP 15 najlepszych modeli

Najlepsza naleśnikarka – Ranking [TOP 7]

Severin CM 2199

Severin CM 2199 to patelnia do naleśników z ceramiczną powłoką nieprzywierającą. To spora zaleta tego modelu, a jednocześnie przewaga nad konkurencją – ceramika jest bowiem wytrzymalsza niż inne powłoki nieprzywierające z tworzyw sztucznych. Jest też bezpieczniejsza dla zdrowia.

Średnica płyty grzewczej wynosi około 38 cm, użytkownik ma też możliwość ustawienia temperatury, dzięki czemu może regulować stopień przypieczenia naleśników. Co ciekawe, płyta grzewcza jest zdejmowana, co znacznie ułatwia utrzymywanie je w czystości.

W zestawie jest dodatkowo szpatułka do rozprowadzania ciasta na płycie grzewczej (w kształcie litery T) oraz łopatka do przewracania naleśników.

Unold Profi 48155

Unold Profi 48155 to jeszcze jeden model z ceramiczną powłoką nieprzywierającą, o mocy 1250 W i z płynną regulacją temperatury. Solidna żeliwna płytka ma średnicę 33 cm.

Podobnie jak w przypadku każdej innej dobrej naleśnikarki, Unold Profi 48155 przychodzi w zestawie z drewnianą łopatką do przewracania naleśników oraz wałkiem do rozsmarowywania ciasta.

Pracę ułatwia użytkownikowi dioda informująca o gotowości do użycia oraz możliwość odłączenia przewodu zasilającego dla wygodnego przechowywania.

Wmf Lono 415120011

Za najlepszą naleśnikarkę można też uznać model Wmf Lono 415120011. Niemiecki producent naczyń i akcesoriów kuchennych jest obecny na światowych rynkach już od 160 lat. Decydując się na tą markę można więc liczyć na wysoką jakośc wykonania i niezawodność.

Lono 415120011 posiada obudowę ze stali nierdzewnej Cromargan®, dysponuje mocą 1600 W i ma sporą powierzchnię 33 cm. Stopniowa regulacja temperatury, krawędź przelewowa płyty zapobiegająca wypłynięciu ciasta, jak i diody LED, ułatwiają cały proces przygotowywania naleśników.

W zestawie z urządzeniem znajdziesz zarówno wałek do rozprowadzania ciasta, jak i specjalną szpatułkę.

Transa Electronics TE-38

Transa Electronics TE-38 do beztłuszczowego smażenia naleśników to proste w użytkowaniu urządzenie, wyposażone w nieprzywierającą płytę do wypiekania.

Płyta ma średnicę 30 cm i dysponuje mocą 1500 W, dzięki czemu szybko się nagrzewa. Wbudowany termostat płynnie się reguluje. Model ma w zestawie dodatkowo takie akcesoria jak łopatka do obracania naleśników i przyrząd do rozprowadzania ciasta.

Ariete 202/­00

Pośród najpopularniejszych i najchętniej wybieranych naleśnikarek wyróżnia się także model Ariete dostępny w wersji czerwonej (202/­00) i niebieskiej (202/­01).

Ariete 202/00 Partytime nie kosztuje wiele, a potrafi dostarczyć sporo radości. Utrzymana w klimatach lat 50 stylistyka to nie wszystko, co oferuje ten model. Nieprzywierająca powierzchnia grzewcza o średnicy 30 cm równomiernie się nagrzewa podsmażając w równomiernym stopniu całe ciasto.

Przygotowywanie naleśników ułatwia fakt, że sprzęt dysponuje mocą na poziomie 1000 W, oferuje regulację intensywności smażenia, a także termostat. W zestawie znajdują się dodatkowo dwie ekologiczne, drewniane szpatułki do rozprowadzania ciasta i obracania gotowych naleśników.

Caso CM 1300

Do bardzo dobrych naleśnikarek należy zaliczyć także model Caso CM 1300. Oferuje on bowiem wszystko, co trzeba. Charakteryzuje się wysoką wydajnością, posiada moc 1300W, elegancką i solidną obudowę ze stali nierdzewnej i sporą powierzchnię grzejną o średnicy 33 cm.

Nowoczesna konstrukcja cylindra i wysokiej jakości powłoka nieprzywierająca ILAG to dodatkowe zalety tego modelu. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie, a naleśniki wychodzą foremne i o optymalnej grubości.

8 stopni ciepła z praktycznymi suwakami umożlwia łatwe sterowanie temperaturą, a zmieniająca kolor dioda LED informuje o osiągniętej temperaturze.

Adler AD 3058

Marka Adler nigdy nie zawodzi w takich kategoriach, dlatego w rankingu naleśnikarek musiał znaleźć się model AD 3058 spod tego szyldu. Umożliwia on przygotowywanie idealnych naleśników, ale i tortilli, racuchów czy placków ziemniaczanych.

Łatwa, szybka i przyjemna obsługa jest możliwa dzięki mocnemu silnikowi o mocy 1600 W i antyprzywierającej powierzchni o średnicy 30 cm. W zestawie jest oczywiście standardowo drewniana łopatka do naleśników oraz dedykowana szpatułka.

Wmf Lono 415120011

Jak wybrać najlepszą naleśnikarkę?

Chcąc wybrać najlepszą naleśnikarę warto zwrócić uwagę na średnicę jej powierzchni – czy będzie dla nas odpowiednio wygodna. Należy też wiedzieć, że powłoki nieprzywierające z ceramiki będą trwalsze niż te z tworzywa sztucznego. Dlatego w naszym rankingu naleśnikarek punktowaliśmy dodatkowo modele, które będą bardziej długowieczne.

Choć większość produktów z tej kategorii jest do siebie bardzo podobna, lepiej jest zdecydować się na model wykonany z solidnego tworzywa – na przykład żeliwa czy wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Przed zakupem wybranego produktu warto też zweryfikować jego moc. Im wyższa, tym szybciej urządzenie będzie się nagrzewało. Powinno ono także oferować regulację mocy, która pozwoli nam dopasować temperaturę do rodzaju ciasta czy wielkości naleśników.

Adler AD 3058

Jak używać naleśnikarki?

Elektryczna naleśnikarka pozwala uniknąć przypalania naleśników i umożliwia przygotowywanie ich bez dodatku tłuszczu. Na rynku są dostępne dwa rodzaje tych urządzeń – naleśnikarki stojące z suwakiem regulacji mocy oraz takie, które przypominają patelnię (z włącznikiem na uchwycie).

Moim zdaniem lepiej zdecydować się na model stojący na blacie, dlatego do powyższego rankingu naleśnikarek wybierałam raczej tego typu modele. Te naleśnikarki oferują bowiem lepszą i bardziej precyzyjną kontrolę nad temperaturą, a zarazem i całym procesem smażenia.

Taki model wystarczy podłączyć do gniazdka i umieścić z dala od wody, źródeł ciepła, firanek, AGD i akcesoriów kuchennych, które będą ograniczały ruchy. Przy pierwszym użyciu producenci najczęściej zalecają przeprowadzenie tzw. próby sprawności, która polega na rozgrzaniu do maksimum powierzchni urządzenia. Po ostygnięciu powierzchni płyty po tej pierwszej próbie, należy ją umyć ściereczką. Wszelkie szczegóły odnośnie tego procesu na pewno będą zawarte w instrukcji.

Dalsze użytkowanie polega już wyłącznie na uruchomieniu naleśnikarki, ustawieniu temperatury, po czym – kiedy zapali się lampka kontrolna – wlewamy na jej powierzchnię przygotowane uprzednio ciasto. Szpatułka, która często dołączana jest do zestawu, pozwala dokładnie rozprowadzić ciasto i przewracać je w trakcie smażenia.

Warto pamiętać, żeby nie posługiwać się innymi akcesoriami niż dołączone, chyba że są drewniane. Nieprzywierające powłoki charakteryzuje bowiem niska odporność na zarysowania, a zarysowany sprzęt nie nadaje się do użycia ze względów zdrowotnych.

Czytaj także: Najlepsze frytkownice beztłuszczowe [TOP 15]

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post