Przesyłanie dużych plików może być realizowane na różne sposoby. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić najlepiej i jak przeprowadzić transfer dużych plików przez internet – oto sprawdzone rozwiązania.
Załóżmy, że masz film nagrany z imprezy domowej czy z wyjazdu na urlop. Stworzyłeś świetne wideo i chcesz je udostępnić rodzinie i znajomym. Jednocześnie nie chcesz wrzucać go na YouTube, tylko udostępnić do odtworzenia na komputerze, z dysku twardego. W zależności od rozmiaru i liczby plików, które wysyłasz, może to stanowić problem. Niektóre usługi umożliwiają np. dołączenie do e-maila załącznika o łącznej wadze do 25 czy 50 MB. Niestety, film, który ma zwykle ponad 1 GB, nie zmieści się w skrzynce nadawczej. Rozwiązaniem są świetne usługi do przesyłania dużych plików online.
Sprawdź: 10 najlepszych darmowych programów do skanowania
Jeśli chcesz wysyłać duże pliki, istnieje wiele dobrych sposobów na zrobienie tego bez kłopotów – wyróżniliśmy tutaj 8 najlepszych, z których zdecydowana większość jest bezpłatna (chociaż zwykle mają też opcje premium, jeśli chcesz zapłacić za lepszą usługę i więcej funkcji).
Spis treści
Szybkie przesyłanie dużych plików – co polecamy?
Box
Box zapewnia przesyłanie dużych plików, choć wersja darmowa ma swoje ograniczenia. Co jednak istotne, możesz udostępniać pliki o dowolnym rozmiarze każdemu, niezależnie od tego, czy ma konto Box. Nie ma też potrzeby ich kompresowania lub stosowania innych rozwiązań. Ot, po prostu tworzysz łącze do udostępniania plików.
Jeśli chcesz wysłać plik za pomocą usługi transferu danych, obowiązują różne limity – od 250 MB z darmowym kontem, aż do 32 GB z kontem Digital Business Suite. Bezpłatne konto pozwala też na przechowywanie do 10 GB danych i ma opcję dwuskładnikowego uwierzytelniania. Plus: integracje do Google G Suite i Office’a 365.
Sprawdź: box.com/home
Dysk Google
Dysk Google zapewnia 15 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej online, o ile masz konto Google. Możesz łatwo udostępniać absolutnie wszystko, co chcesz, czy to pojedyncze pliki, czy całe foldery.
Możesz także ustawić własne opcje udostępniania, od linku pobierania, z którego każdy może korzystać, po udostępnianie określonym osobom i nadawanie im praw do edycji. A dzięki aplikacji zainstalowanej na komputerze i urządzeniach mobilnych możesz też niezwykle łatwo przenosić potrzebne pliki tam, gdzie ich potrzebujesz.
Dziennie możesz wysłać na Mój dysk do 750 GB, niemniej ten limit raczej nie będzie cię dotyczył, jeśli korzystasz z wersji bezpłatnej. Tak czy inaczej, Dysk Google to jedna z najlepszych metod do wysyłania dużych plików mailem – ot, tworzysz łącze, wysyłasz e-mailem i gotowe.
Sprawdź: google.com/drive/
Smash
Przesyłanie dużych plików jest także możliwe z usługą Smash. Za free wyślemy tutaj pliki bez ograniczeń rozmiaru, które będą dostępne do pobrania przez 14 dni. Co ciekawe, odbiorcy mogą przeglądać pliki przed pobraniem – i to nawet na telefonie. Dodatkowo możemy zabezpieczyć je hasłem, czy nawet dołączyć opcję śledzenia w czasie rzeczywistym. Ta druga funkcja jest jednak dostępna tylko dla wersji płatnej.
Za darmo mamy tutaj opcję wysyłania plików przez linka, e-mail czy na Slacku, a także możliwość dołączenia prośby o przesłanie potwierdzenia, że dany plik dotarł i został pobrany.
Co ciekawe, pliki są szyfrowane (256-bit AES). Dodatkowo dostępna jest aplikacja mobilna na iOS, Android, a także wersja na macOS.
Sprawdź: fromsmash.com
WeTransfer
Czy jest ktoś, kto nie zna WeTransfer? To chyba najpopularniejsza, przynajmniej w Polsce, usługa do przesyłania dużych plików za free. W dodatku jest to szybkie przesyłanie dużych plików – WeTransfer ma superszybkie serwery.
Za darmo możemy przesłać pliki do 2 GB, ale nie możemy ich przechowywać online do późniejszej wysyłki. Wersja płatna oferuje 1 TB storage’u oraz opcję wysyłania i odbierania do 20 GB. Jeśli mamy większe wymagania, jest to zdecydowanie świetna usługa.
Możesz wysłać duże pliki e-mailem lub pobrać link do pobrania z witryny. Obsługa serwisu bułka z masłem!
Sprawdź: wetransfer.com
SendSpace
Za darmo prześlemy tutaj do 300 MB i plik będzie dostępny do pobrania przez 30 dni. Poza tym nie ma za dużo opcji dodatkowych – wszystkie są w zasadzie przeznaczone dla wersji płatnej. Ta ma też lepsze limity – do 5 GB na plik, a oprócz tego szybkie transfery (dostajemy 100 GB przepustowości na pobieranie danych).
Wersja płatna pozwoli też na ustawianie haseł dostępu, sprawdzanie kto pobierał pliki, czy nawet tworzenie niestandardowych stron, na których są dostępne pliki. W ten sposób odbiorca może trafić na stronę i dodatkowo zapoznać się z przygotowanymi przez nas informacjami. Świetna sprawa dla firm.
Sprawdź: sendspace.com
Dropbox
Dropbox to prawdopodobnie najbardziej znane narzędzie do udostępniania plików. Prawie na pewno okaże się, że twój współpracownik lub klient już korzysta, albo korzystał z Dropboksa. Trzeba jednak zauważyć, że w Polsce częściej wybierany jest WeTransfer.
To poniekąd dlatego, że Dropbox kojarzy się bardziej z inną funkcją. Jaką? Synchronizacja danych między urządzeniami. Ludzie uwielbiają Dropboksa za to, że mogą np. tworzyć dany plik na laptopie, a potem kontynuować pracę na telefonie lub tablecie – i na odwrót. Wystarczy że umieścimy dany plik w folderze Dropbox i jest on automatycznie synchronizowany na wszystkich urządzeniach podłączonych do jednego konta.
Jeśli chodzi o przesyłanie dużych plików, najtańsza wersja ma limit do 2 TB (miejsce na dane) i wysyłamy maks. do 2 GB. Możemy też wysyłać dokumenty do e-podpisu z funkcją HelloSign, co jest ciekawym dodatkiem dla firm. Wersje droższe z kolei zwiększają limity nawet do 100 GB na transfer oraz 5 TB miejsca na dane.
Zobacz: Czyszczenie komputera – 10 najlepszych programów
Sprawdź: dropbox.com
MediaFire
MediaFire ma na celu udostępnianie plików multimedialnych z dowolnego miejsca. Nie tylko przechowuje je, ale zawiera również odtwarzacz. Dzięki temu możesz odtwarzać ponad 200 różnych formatów plików w przeglądarce – wygodne do szybkiego pokazywania rzeczy klientom!
Otrzymujesz 10 GB miejsca za darmo dzięki pobieraniu z reklamami lub możesz zapłacić 3,75 dol. miesięcznie za udostępnianie bez reklam, 1 TB miejsca i lepsze wrażenia użytkownika. Tak czy inaczej, jedna z kolejnych usług, które warto wziąć pod uwagę.
Sprawdź: mediafire.com
DropSend
DropSend oferuje darmowy tryb próbny – później naliczane są opłaty. Test za free obejmuje wysyłanie do 50 plików w miesiącu, bez ograniczeń i z przechowywaniem do 25 GB na serwerze. Serwis zapewnia szybkie transfery dużych plików, co docenią posiadacze szybkiego łącza.
Później jednak trzeba zdecydować się na wersję płatną, albo dezaktywować swoje konto. Jeśli pozostaniemy, najtańsza opcja to 5 dol./mc.
Sprawdź: dropsend.com
Terashare
Terashare to bardzo lekka aplikacja umożliwiająca nam wysyłanie i odbieranie dużych plików. W przeciwieństwie do większości konkurencyjnych rozwiązań nie możemy jednak załatwić wszystkiego z telefonu czy poziomu przeglądarki internetowej. Niezbędna będzie nam specjalna, ale w 100% darmowa aplikacja.
Terashare to program do przesyłania plików oparty na systemie BitTorrent. Oznacza to, że pliki nie są przechowywane na żadnym serwerze. Zamiast tego, wysyłamy je prosto do naszego odbiorcy. To bez wątpienia bardzo dobra opcja, jeśli dbacie mocno o swoją prywatność.
Ostatnia zaleta Terashare to brak jakichkolwiek limitów. Skoro aplikacja nie używa własnej przestrzeni na dane, to nie musi przecież przejmować się brakiem miejsca. Dzięki niej wyślecie pliki o dowolnej wielkości, bez żadnych ograniczeń. Jest darmowo, jest bezpiecznie, tylko niestety nie aż tak wygodnie. Coś za coś!
Sprawdź: Darmowe edytory tekstu
Wikisend
Wikisend to dość często używany serwis internetowy pozwalający nam na wysyłanie plików średniej wielkości. Całość jest w 100% darmowa i nie wymaga od nas żadnej rejestracji. Niestety, limit wynosi tutaj 100 MB, co może być problematyczne w niektórych przypadkach.
Ciekawą opcją jest jednak możliwość zupełnie darmowej rejestracji. W zamiast otrzymamy dostęp do możliwości zabezpieczenia naszego pliku hasłem. To dość przydatne, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie.
Dodatkowo, na Wikisend znajdziemy też sporo darmowego oprogramowania użytkowego do pobrania. Mowa tutaj o programach takich jak WinRAR, Avira czy PHPStorm. To zdecydowanie strona, którą warto odwiedzić.
Hightail
Hightail to profesjonalny serwis do przesyłania plików, z którego możemy skorzystać za darmo w ramach bezpłatnej wersji próbnej. Na szczęście, nie musimy podawać żadnych danych, a w szczególności numeru karty kredytowej. Aplikacja jest więc zdecydowanie warta naszej uwagi.
Największy atut to możliwość podglądu plików przed ich pobraniem oraz system komentarzy, dzięki któremu wszyscy zobaczą nasze uwagi i spostrzeżenia. Zdecydowanym minusem jest za to limit 250 MB na pojedynczy plik.
Hightail do dobry program do przesyłania plików dla mniejszych firm. W takim wypadku warto oczywiście wykupić opcję PRO za 12 dolarów miesięcznie. W zamian zyskamy powiadomienia mailowe, możliwość nadawania różnych uprawnień do plików i limit 25 GB na jeden plik.
Uploadfiles.io
Uploadfiles.io to bardzo wygodny sposób na udostępnienie komuś większych plików. Wszystko działa w przeglądarce a dostęp do usługi jest w 100% darmowy. Wystarczy, że wgramy nasz plik i wyślemy odbiorcy link, a ten będzie mógł go bez żadnych przeszkód pobrać. Spore wrażenie robi również limit – jest to aż 5 GB.
Sporym autem Uploadfiles jest duża decentralizacja – firma ma swoje serwery na całym świecie. Pozytywnie wpływa to na szybkość transferu. Duże wrażenie robi również wersja PRO, która umożliwia nam przesyłanie aż do 100 GB w pojedynczym pliku. Dodatkowo, otrzymamy też dostęp do dysku wirtualnego o pojemności 1 TB.
Płatne czy darmowe sposoby przesyłania dużych plików? Czym się różnią?
Z pewnością zastanawiacie się, czy warto wybrać darmowy program do przesyłania plików, czy może jednak warto dopłacić do opcji premium. Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale aż taka oczywista. Główne zalety płatnych programów do przesyłania dużych plików to po prostu większy limit. Jeśli potrzebujecie wysłać zatem coś naprawdę dużego, to opcja premium może być właśnie najlepsza.
Płatnymi programami warto zainteresować się również, jeśli prowadzicie działalność, która wymaga regularnego przesyłania dużych plików. W takim wypadku otrzymacie dostęp do wsparcia technicznego i pozbędziecie się wszystkich ograniczeń.
Jeśli jesteście jednak przeciętnymi użytkownikami, którzy muszą jedynie raz na jakiś czas przesłać komuś nieco większy plik, to zdecydowanie polecimy wam w pełni darmowe programy. Po co przepłacać, jeśli możemy mieć coś w 100% za darmo, prawda? Nie różnią się one w żaden sposób pod względem jakości oraz bezpieczeństwa. Jedyny haczyk to to, że nie prześlemy za ich pomocą aż tak dużego pliku jak moglibyśmy chcieć.
Nie zapomnij o kompresowaniu plików
Jednym z najłatwiejszych rozwiązań dla problemu wysyłania dużych plików jest użycie oprogramowania do kompresji plików, takiego jak program 7-Zip. To przydatna opcja również wtedy, gdy masz wiele plików, ponieważ możesz umieścić je w jednym folderze i skompresować wszystkie za jednym razem. Z reguły duży plik zostanie przesłany szybciej niż folder zawierający mniejsze pliki o tym samym rozmiarze.
Zobacz też:
15 najlepszych darmowych antywirusów – ranking 2022
Jaki program do tworzenia muzyki wybrać? 10 najlepszy programów