• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 tygodnie temu

Kostkarka do lodu to urządzenie, które w szybki i łatwy sposób jest w stanie stworzyć nawet duże ilości kostek do przeróżnych napojów. Tego typu sprzęty, choć nie należą do nadmiernie popularnych, nieraz okazują się wyjątkowo użyteczne – nawet w warunkach domowych.

Jak jednak wybrać dobrą kostkarkę do lodu? Na jakie cechy tych urządzeń należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Które z dostępnych na rynku modeli sprawdzają się najlepiej? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Niecodzienne sprzęty kuchenne – co warto kupić?

Kostkarki do lodu – rodzaje

W obrębie kostkarek do lodu wyróżnia się kilka poszczególnych wariantów, takich jak:

  • Gastronomiczne – to profesjonalne modele, które odznaczają się znaczną wydajnością pracy, a także nieco większymi rozmiarami i solidną konstrukcją.
  • Domowe – czyli mniejsze sprzęty, które doskonale sprawdzają się przy tworzeniu mrożonych napojów w domowych warunkach.
  • Wolnostojące – to urządzenia o stosunkowo niewielkich gabarytach, które okazują się nie tylko łatwe do ustawienia, ale również przenoszenia. Dzięki temu odnajdują się one w wielu rozmaitych przypadkach.

Jak działają kostkarki do lodu?

Kostkarka do lodu to na ogół niewielkie urządzenie wyposażone w specjalny układ chłodzący, wyjmowany zbiornik na wodę, a także szufladkę na kostki. W tego typu sprzętach z założenia wyróżnić można dwa odrębne mechanizmy. Pierwszym z nich jest elektryczny system sprężarek, który do zamrażania wody wykorzystuje czynnik chłodniczy. Drugim okazuje się natomiast mechanizm termoelektrycznego zamrażania wody, który do swojej pracy wykorzystuje prąd elektryczny i półprzewodniki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kostkarki do lodu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kostkarki do lodu?

Kostkarki do lodu, podobnie jak niemal wszystkie inne sprzęty, posiadają kilka kluczowych cech, które są w stanie wywierać bezpośredni wpływ na pracę danego urządzenia. Wśród nich zaznacza się chociażby:

  • Moc – czyli jeden z najważniejszych aspektów każdej kostkarki. Im większa jest jego wartość, tym wydajniej pracuje urządzenie. Oznacza to, że sprzęt o dużej mocy jest w stanie tworzyć więcej kostek lodu w krótszym czasie.
  • Wielkość – na rynku dostępne są zarówno nieco większe, jak i nawet miniaturowe kostkarki do lodu. Warto więc postawić na sprzęt, który zmieści się na kuchennym blacie, a w razie konieczności będzie również łatwy do przeniesienia lub schowania.
  • Długość cyklu – to parametr określający czas, w jakim kostkarka jest w stanie przyrządzić określoną ilość lodu.
  • Głośność pracy – choć aspekt ten nie należy do najważniejszych, głośność pracy jest w stanie wpływać na komfort użytkowania danej kostkarki. Zbyt głośne sprzęty mogą bowiem okazać się nadmiernie uciążliwe.
  • Typ kostek lodu – na rynku dostępne są kostkarki, które tworzą kostki w różnych kształtach, a także rozmiarach. Najpopularniejsze są jednak oczywiście klasyczne wersje.

Jaką kostkarkę do lodu kupić? Ranking [TOP 5]

Model Wydajność dzienna Czas przygotowywania kostek lodu Cena Gdzie kupić?
Gorenje IMC1200B 12 kg 9 min 832,00 zł
TCL Ice R9 15 kg 6-12 min 649,00 zł
Vivax IM-123B 12 kg 6-13 min 461,99 zł
Unold 48955 ~15 kg - 999,00 zł
Sencor SIM 3000BK 12 kg 9 min 749,00 zł

Kostkarka do lodu Gorenje IMC1200B

Kostkarka do lodu Gorenje IMC1200B

Gorenje IMC1200B to nowoczesna kostkarka do lodu, która cechuje się dużą wydajnością pracy, a także łatwą obsługą. Z jej użyciem możliwe jest przygotowanie nawet 12 kg lodu na dzień, przez co urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i przy okazji rozmaitych wydarzeń.

Co ciekawe, użytkownicy są w stanie samodzielnie zdecydować o rozmiarze kostek. W tym celu należy napełnić wodą odpowiedni zbiornik (mały lub większy), a następnie odczekać około 9 minut i cieszyć się drobniejszymi lub dużymi kostkami lodu.

Dodatkowym atutem okazuje się pojemny zbiornik, który jest w stanie zmieścić nawet 2,2 l wody. Sprzęt posiada również wskaźnik poziomu wody oraz wypełnienia pojemnika z kostkami, co znacznie ułatwia jego użytkowanie.

TCL Ice R9

TCL Ice R9

Kostkarka do lodu TCL Ice R9 to całkowicie nieskomplikowane, a przy tym również funkcjonalne urządzenie, które doskonale sprawdzi się w warunkach domowych. Model ten jest w stanie wyprodukować nawet 15 kg lodu na dobę, natomiast czas trwania cyklu wydawania kostek wynosi od 6 do 12 minut, w zależności od ich rozmiaru.

Sprzęt wykonano z jakościowego i wytrzymałego tworzywa ABS. Co więcej, został on wyposażony w intuicyjny panel sterujący, przez co obsługa nie powinna sprawiać żadnych problemów. Do atutów modelu TCL Ice R9 zdecydowanie warto zaliczyć również możliwość wyboru rozmiaru kostek, a także wskaźniki mówiące o niewystarczającej ilości wody w zbiorniku oraz przepełnieniu szufladki na lód.

Kostkarka do lodu Vivax IM-123B

Kostkarka do lodu Vivax IM-123B

Vivax IM-123B to nowoczesna, a zarazem elegancka i funkcjonalna kostkarka do lodu o mocy 240 W. Model ten oferuje możliwość wyboru rozmiaru kostek, przy czym czas przygotowywania większych wariantów okazuje się nieco dłuższy. Z założenia użytkownicy są jednak w stanie uzyskać nawet 12 kg lodu dziennie.

Sprzęt wyposażono w intuicyjny panel sterujący, który znajduje się na górze kostkarki. Dzięki temu jej obsługa nie sprawia żadnych problemów nawet użytkownikom, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z tego typu urządzeniami. Dodatkowym atutem okazuje się przy tym dołączona do zestawu łyżka ułatwiająca nabieranie lodu.

Unold 48955

Unold 48955

Unold 48955 zaliczany jest do jednych z najbardziej zaawansowanych kostkarek do lodu, na co wskazuje już sama budowa. Model ten został wykonany z jakościowych i trwałych materiałów, przy czym producent zdecydował się również na wyposażenie sprzętu w dotykowy wyświetlacz LCD, który służy do obsługi urządzenia.

Wśród zalet kostkarki Unold 48955 należy zaznaczyć między innymi takie rozwiązania, jak chociażby czujnik wstrzymujący pracę w przypadku zapełnienia komory na lód, czy też funkcja automatycznego wyłączania sprzętu w sytuacji braku wody. Ponadto model ten posiada również niewielki kranik umożliwiający opróżnienie zbiornika na wodę, co stanowi znaczący atut i przyczynia się do utrzymania go w czystości.

Kostkarka do lodu Sencor SIM 3000BK

Kostkarka do lodu Sencor SIM 3000BK

Model SIM 3000BK marki Sencor to wydajna kostkarka do lodu, która dodatkowo cechuje się solidnym wykonaniem oraz łatwą obsługą. Sprzęt wyposażono w LED-owy panel sterujący wzbogacony o wszelkie niezbędne wskaźniki. Co więcej, urządzenie daje również możliwość wyboru rozmiaru kostek.

Sencor SIM 3000BK odnajdzie się w wielu rozmaitych sytuacjach, jednocześnie produkując nawet 12 kg lodu na dobę. Czas trwania jednego cyklu wynosi natomiast około 9 minut. Dodatkowym atutem okazuje się fakt, iż kostki przyjmują kapeluszowy kształt, a w zestawie znajduje się również wygodna łopatka do łatwego nabierania lodu.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post