• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 tygodnie temu

Znalezienie dobrej pralko-suszarki to już nie taki problem jak kiedyś. Te urządzenia mocno zyskały na funkcjonalności na przestrzeni ostatnich lat. Nie ma też obaw o ochronę tkanin, bo producenci stosują coraz to skuteczniejsze rozwiązania technologiczne, zapewniając pełną ochronę nawet najdelikatniejszym ubraniom.

Poszczególne modele mogą jednak różnić się awaryjnością, wygodą użytkowania, a także efektywnością energetyczną. Nie musisz jednak być specjalistą, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Nasz ranking pralko-suszarek wyróżnia bowiem te produkty, które charakteryzują najlepsze specyfikacje i opinie użytkowników.

Czytaj więcej: Pralko-suszarka czy suszarka – razem czy osobno?

Ranking pralko-suszarek 2023 – TOP 15 najlepszych modeli

Cena Klasa energetyczna Pojemność (suszenie / pranie) Gdzie kupić?
Miele WTD163 WCS 6599 zł A 5 / 8 kg
Electrolux EW9W161BC 5679 zł C 6 / 10 kg
Bosch WDU 8H540PL 5659 zł D 6 / 10 kg
LG Vivace F4DV710H1E 3099 zł E 7 / 10,5 kg
Samsung AddWash WD80T554DBE 2899 zł E 5 / 8 kg
Bosch WNA 13402PL 2859 zł E 5 / 8 kg
LG F2DV5S8S2TE 2487 zł E 5 / 8,5 kg
Electrolux MEWN1685WP 2499 zł D 4 / 8 kg
Haier I-Pro 7 HWD80-B14979 2499 zł D 5 / 8 kg
Siemens iQ500 WN54G200PL 3399 zł E 6 / 10 kg
Whirlpool FFWDD 1076258 2239 zł E 7 / 10 kg
Whirlpool FFWDB 964369 2149 zł D 6 / 9 kg
Amica AWD2S8614EKiSJH 1999 zł E 6 / 8 kg
Beko HTV8732XCW 2349 zł E 5 / 8 kg
Gorenje WD2A164ADS 2395 zł A 6 / 10 kg

Ranking pralko-suszarek 2023 - TOP 7

Miele WTD163 WCS

Pralko-suszarki Miele to jedne z najlepszych i cieszące się popularnością niezawodnych, podobnie zresztą jak inne sprzęty tego producenta. Choć nie należą do najtańszych, ani najbardziej pakownych, oferują sprawdzone rozwiązania technologiczne, które często są wręcz unikalne w skali rynku.

Miele WTD163 WCS oferuje na przykład funkcję AddLoad, dzięki której można dokładać pranie nawet na krótko przed zakończeniem cyklu. Z kolei dzięki technologii PerfectCare nie musisz zaprzątać sobie głowy wyciąganiem nitek.

Sama konstrukcja bębna (SoftCare) dba o delikatne tkaniny, a dodatkowy system wypłukiwania kłaczków dba także o to, by ubrania nie przebarwiały się od pozostałości z porpzedniego suszenia.

Komfort obsługi zapewnia sieć Miele@home, dzięki której możesz nadzorować pracę urządzenia przez aplikację Miele, obsługę głosową albo integrację z istniejącymi rozwiązaniami dla inteligentnego domu.

Jeśli szukasz bezawaryjnej, bardzo dobrej pralko-suszarki o najwyższej efektywności energetycznej i wysokiej kulturze pracy, Miele WTD163 WCS to rozwiązanie dla Ciebie.

Ranking pralko-suszarek 2023

Electrolux EW9W161BC

Za wyjątkowo godny polecenia, w naszym rankingu pralko-suszarek, uznaliśmy także model Electrolux EW9W161BC. Choć producent najmocniej rywalizuje w segmencie pralko-suszarek do zabudowy, w ofercie modeli wolnostojących można znaleźć perełki.

Pralko-suszarce Electrolux EW9W161BC można powierzyć nawet ubrania jedwabne czy ocieplane puchem. System DelicateCare dopasowuje bowiem zarówno ruchy bębna, jak i temperaturę do rodzaju tkaniny. System SensiCare waży z kolei każdy wsad, by dopasować do jego wagi czas trwania wybranego programu.

Wstępne zmieszanie detergentu z wodą, przed tym jak trafi on do bębna, także ma wpływ na ochronę tkanin i jest to element systemu UltraCare. SteamCare to z kolei po prostu programy z parą, które pozwalają łatwo usuwać alergie i bakterie.

Model EW9W161BC to dobra pralko-suszarka dla większej rodziny. Nie tylko przez wzgląd na wysoką skuteczność, funkcjonalność i łatwość obsługi, ale także z uwagi na optymalną ładowność. Może nie należy do najtańszych, ale pamiętajmy, że łączy funkcje dwóch urządzeń w jednym i robi to naprawdę dobrze.

Ranking pralko-suszarek 2023 - najlepszy model

Bosch WDU 8H540PL

Modelem, który w naszej opinii zasłużył na wysokie miejsce w rankingu pralko-suszarek, jest także Bosch WDU 8H540PL. Niemiecki Bosch cieszy się dużym uznaniem w kategorii pralko-suszarek, ponieważ można liczyć na bezawaryjną pracę tych urządzeń i wiele sensownych udogodnień.

W modelu WDU 8H540PL bez obaw wypierzesz i wysuszysz ubrania w jednym cyklu. AutoDry stale mierzy wilgotność i automatycznie kończy cykl, zależnie od tego, czy życzysz sobie, żeby ubrania był gotowe do założenia czy do wyprasowania. Program Iron Assist przydaje się nie tylko do redukcji zagnieceń, ale i do usuwania zapachów z rzeczy, wymagających odświeżenia.

Dzięki technologii FlexAir, czyli hybrydowemu systemowi grzewczemu, urządzenie samodzielnie wybiera najbardziej energooszczędny tryb, co pozwala zaoszczędzić nawet 34% energii. Tryby obejmują podgrzewanie wody za pomocą elementu grzejnego oraz natrysk wody bezpośrednio do bębna wraz ze strumieniami gorącego powietrza.

Bosch WDU 8H540PL precyzyjnie dostosowuje ilość wody do wielkości załadunku, a dodatkowo pozwala skaracać czas każdego prania nawet o 65%, dzięki specjalnej opcji SpeedPerfect. To naprawdę dobra pralko-suszarka, z której każdy będzie zadowolony.

LG Vivace F4DV710H1E

Choć LG Vivace F4DV710H1E nie pochodzi z segmentu pralko-suszarek o najwyższej klasie energetycznej, ma wiele do zaoferowania w przyzwoitej cenie. To, wraz z doskonałą ładownością, sprawia, że jest to model idealny dla rodziny.

W niewygórowanej kwocie otrzymujemy między innymi funkcję AI DD™, która odpowiada za wykrywanie ciężaru wsadu, ale także miękkości materiału, by dobrać do niego odpowiednie ruchy piorące.

Wszystkich tych, którym zawsze się spieszy, ucieszy fakt, że czas prania i suszenia może wynosić nawet 180 minut. W pralce nie brakuje także szybkich programów, na przykład 39-minutowych, ani programów dedykowanych alergikom. Funkcje pary pozwalają na dezynfekcję i łatwe przywrócenie świeżości tkaninom.

Urządzenie można obsługiwać zdalnie poprzez Wi-fi. Można w ten sposób również pobierać dodatkowe programy prania.  LG Vivace F4DV710H1E to solidnie wykonany model o niskiej awaryjności, który dodatkowo potrafi samodzielnie się wyczyścić. Czego chcieć więcej?

Samsung AddWash WD80T554DBE

W podobnej cenie co LG Vivace F4DV710H1E dostępny jest model Samsung AddWash WD80T554DBE. Mimo klasy energetycznej E i mniejszej – w porównaniu do LG – pojemności, ten model wyróżnia się pośród dobrych tanich pralko-suszarek.

Dzięki autorskiej technologii EcoBubble™, usuwanie uporczywych plam w niskiej temperaturze jest wyjątkowo skuteczne. Woda łączy się z detergentem i cząstkami powietrza jeszcze przed rozpoczęciem cyklu, tworząc aktywną pianę. Piana wnika następnie w tkaniny rozpuszczając wszelkie zanieczyszczenia, chroniąc jednocześnie kolor i strukturę tkaniny.

Panel AI Control pozwala personalizować ustawienia, zapamiętuje preferencje i podpowiada w kwestii programów suszenia, w zależności od wybranego programu prania. Ponadto, jak wskazuje nazwa pralko-suszarki, model jest wyposażony w innowacyjne drzwi AddWash, które umożliwiają dodawanie ubrań czy płynu na każdym etapie prania.

Technologia AirWash, z zastosowaniem pary, usuwa nieprzyjemne zapachy oraz do 99,9% bakterii przy użyciu jedynie ciepłego powietrza. Przydaje się szczególnie, gdy potrzebujesz wyłącznie odświeżyć ubranie. Nie brakuje też osobnego programu do czyszczenia bębna.

Bosch WNA 13402PL

Bosch WNA 13402PL to kolejny model z segmentu dobrych tanich pralko-suszarek, które nie tylko piorą i suszą, ale też odświeżają parą. Dzięki technologii parowej IronAssist otrzymujesz praktycznie gotowe do założenia ubrania.

SpeedPerfect to z kolei specjalna funkcja opracowana z myślą o oszczędności czasu. Pozwala ona skrócić czas wybranego programu prania do 65%, niezależnie od wielkości załadunku oraz rodzaju materiałów.

Funkcja AutoDry automatycznie wykrywa, kiedy pranie jest już suche, z uwzględnieniem wybranego efektu – do prasowania albo gotowe do złożenia. Start / Pauza pozwala dołożyć albo wyjąć pranie także w trakcie cyklu, ale tylko pod warunkiem, że temperatura nie jest wyższa niż 50°C ani poziom wody nie jest zbyt wysoki. Niestety w modelu nie uwzględniono specjalnych drzwiczek  jak w modelach z serii Samsung AddWash.

Sensownie opracowane programy oferują możliwość wyprania i wysuszenia ubrań już w godzinę, a także pranie i suszenie odzieży sportowej.

LG F2DV5S8S2TE

LG Vivace F4DV710H1E, czyli model, który znalazł się na wyższym miejscu naszego zestawienia, nie jest jedyną dobrą pralko-suszarką tej marki. LG F2DV5S8S2TE, czyli elegancki, szary model jest równie godny polecenia.

Ciekawy system AI DD jest dostępny również i w tym, tańszym modelu – odpowiada za analizę danych, by najlepiej dopasowywać ruchy piorące i zapewniać najwyższą dbałość o tkaniny. Wykrywa zarówno ciężar wsadu, jak i miękkość ubrań.

Czas prania i suszenia w modelu LG F2DV5S8S2TE wynosi 180 minut, przy czym pranie możesz wyprać w mniej niż godzinę, dzięki technologii TurboWash. Urządzenie oferuje także program dla alergików, którego skuteczność jest potwierdzona certyfikatem BAF (British Allergy Foundation).

Sprawdzony panel sterowania gwarantuje łatwą obsługę, a trwały zbierak ze stali nierdzewnej zapewnia wysoką higienę pracy.

Electrolux MEWN1685WP

Electrolux MEWN1685WP łączy w sobie wiele pożądanych cech – optymalną klasę energetyczną, korzystną cenę i wysoką efektywność pracy. Gdzie tkwi haczyk? W niskiej pojemności suszenia, która wynosi zaledwie 4 kg. Niestety tylko najdroższe modele nie zmuszają nas do kompromisów.

Pojemność 4 kilogramów w zupełności wystarczy jednak singlom i parom. Dzięki systemowi OptiSense, który automatycznie wykrywa wielkość ładunku i odpowiednio dostosowuje zużycie wody oraz czas trwania programu, możliwe jest nawet włożenie mniejszego wsadu niż 4 kg. System DualCare™ dostosowuje cykle do rodzaju tkaniny i ciężaru załadunku.

Możliwe jest także odświeżanie ubrań przy użyciu pary. Programy parowe pozwalają oszczędzać wodę, a także umożliwiają dodawanie własnych zapachów. Nie zabrakło również 60-minutowego programu prania i suszenia DualCare™.

Ranking pralko-suszarek - TOP 7

Haier I-Pro 7 HWD80-B14979

Haier to marka nie za dobrze jeszcze znana, ale mocno konkurująca na rynku AGD. Model Haier I-Pro 7 HWD80-B14979 znalazł się w naszym rankingu pralko-suszarek jako przykład dobrego rozwiązania w korzystnej cenie.

Choć ten konkretny wariant pralko-suszarki Haier oferuje nieco niższą pojemność niż konkurencja, w ofercie producenta można z łatwością znaleźć alternatywy dla większych rodzin. Większą uwagę warto zwrócić na zastosowane tu rozwiązania technologiczne.

Mamy tu przydatną funkcję i-Refresh, która bezpiecznie odświeża najdelikatniejsze tkaniny, eleganckie garnitury czy sztuczne futra. Bęben Pillow Drum, który ma imitować kształt maleńkich poduszek, sprawia, że pranie po prostu ślizga się po jego powierzchni.

Kompletny zestaw cykli obejmuje m.in. 15-minutowy szybki program, pranie kołder czy tryb antyalergiczny Allergy-Care. Komfortu codziennego użytkowania dopełnia dotykowe sterowanie, oświetlenie bębna oraz automatyka wagowa, dzięki której urządzenie samo dobiera ilość wody lub czas suszenia, nawet jeśli bęben nie jest pełny.

System antybakteryjny ABT zapewnia najwyższą higienę podczas każdego cyklu prania i utrzymuje sterylne warunki nawet w uszczelce bębna. Dodatkowo funkcja Smart Dual Spray automatycznie czyści bęben i kołnierz po każdym praniu.

Siemens iQ500 WN54G200PL

Pośród najciekawszych modeli, w naszym rankingu pralko-suszarek chcielibyśmy wyróżnić także model Siemens iQ500 WN54G200PL. Jest wyposażony w system inteligentnych czujników, które monitorują cykle dla zapewnienia równomiernego i bezpiecznego suszenia, a także oszczędności energii.

Program SmartFinish radzi sobie nawet z mocno pomarszczonymi koszulami i bluzkami, wykorzystując delikatną parę do redukcji zagnieceń. Z kolei system stainRemoval ma za zadanie usuwać najczęstsze i najbardziej uporczywe plamy, w tym z oleju, trawy czy wina, nawet bez użycia detergentu.

Dzięki oszczędzającej czas opcji varioSpeed, możesz przyspieszyć proces prania. Możliwe jest także pranie i suszenie w jednym, 60 – minutowym cyklu oraz korzystanie z programu impregnacji odzieży outdoorowej.

Ranking pralko-suszarek TOP 15

Whirlpool FFWDD 1076258

Whirlpool FFWDD 1076258 to kolejny dobry model w naszym rankingu pralko-suszarek. Dobrze wszystkim znana technologia 6. Zmysł została opracowana, by maksymalizować efektywność prania i suszenia z uwzględnieniem oszczędności czasu, energii oraz wody.

Dzięki tej technologii użytkownik może wyłącznie wybrać program, a urządzenie samodzielnie dostosuje parametry prania do rodzaju tkaniny i jej łącznego ciężaru.

Opcja FreshCare+, dołączona do cykli prania, odpowiada za generowanie pary wodnej, która redukuje bakterie, będące źródłem brzydkicha zapachów, a także minimalizuje ilość zagnieceń. Prócz tego, do dyspozycji jest dedykowany program Steam Refresh, czyli odświeżania ubrań za pomocą pary. Warto zauważyć, że program trwa zaledwie 20 minut, więc może uratować nas w niejednej podbramkowej sytuacji.

Ciekawym jest także fakt, że bęben został tak zaprojektowany, że może wykonywać zestaw 6 rodzajów ruchów. Dzięki temu można dostosować pracę urządzenia nawet do najdelikatniejszych tkanin, z zachowaniem dbałości o ich strukturę, kształty i kolory.

Ranking najlepszych pralko-suszarek

Whirlpool FFWDB 964369

Whirlpool FFWDB 964369 to model o wyższej efektywności energetycznej, nieco tańszy, ale i odrobinę mniej pojemny. Podobnie jak w modelu, który zajął wyższe miejsce naszego rankingu pralko-suszarek, FFWDB 964369 także posiada program Steam Refresh, który odświeży ubrania, wygładzając jednocześnie zagniecenia, już w 20 minut.

Dzięki technologii Fresh Care+ możesz liczyć także na to, że świeżość ubrań w pralko-suszarce zostanie zachowana nawet do 6 godzin po skończeniu cyklu prania. Także i w tym modelu mamy do dyspozycji funkcję SoftMove, czyli 6 rodzajów ruchów bębna, dedykowanych różnym rodzajom tkanin.

Technologia 6.Zmysł, czyli zestaw zaawansowanych czujników, zadba o Twój komfort, automatycznie dopasowując ustawienia cyklu do rodzaju i wagi wsadu.

Ranking tanich pralko-suszarek

Amica AWD2S8614EKiSJH

Choć Amica AWD2S8614EKiSJH jest jednym z tańszych modeli w naszym zestawieniu, jest to w dalszym ciągu dobra pralko-suszarka, która ma sporo do zaoferowania. Zastosowana w modelu technologia SteamPower Pro polega na generowaniu pary na początku prania, dzięki czemu ubrania są zdezynfekowane i sterylnie czyste.

Dodatkowo, użytkownik może ustawić program Sterylizacja 70°C, który zgodnie z zaleceniami WHO utrzymuje temperaturę powyżej 60°C przez 30 minut. Nie brakuje także takich programów jak SilentWash, Odświeżanie 15, a także opcji Add+, czyli możliwości dodawania ubrań już po uruchomieniu programu.

Wysoką efektywność prania, nawet na krótkich cyklach, model zawdzięcza bezszczotkowemu silnikowi LogicDrive 3.0. Z kolei dzięki temu, że jest to model Slim, mierzący 45 cm szerokości, zmieści się nawet do małej łazienki.

Ranking pralko-suszarek 2023

Beko HTV8732XCW

Model Beko HTV8732XCW może stanowić bezpośrednią konkurencję dla pralko-suszarki Haier I-Pro 7 HWD80-B14979. Wszystko zależy wyłącznie od preferencji odnośnie marki.

Jak każda dobra pralko-suszarka, HTV8732XCW jest wyposażona w silnik inwerterowy. Dzięki niemu model ma wyższą efektywność energetyczną, dłuższą żywotność i może oferować cichszą pracę. Na szybkie nagrzewanie wpływa z kolei przemyślana, niklowana grzałka, która nie pokrywa się kamieniem.

W modelu nie brakuje także funkcji SteamCure, czyli opcji generowania pary na początku prania, by ułatwić usuwanie zabrudzeń i usunąć bakterie. Funkcja Fresh Therapy uratuje z kolei najbardziej zabieganych, zachowując świeżość prania do 8 godzin po jego zakończeniu i zmniejszając przy okazji ilość zagnieceń na tkaninach.

Program Codzienne Szybkie to kolejna opcja, którą doceni każdy. W 28 minut odświeża w cyklu prania najważniejsze ubrania. Producent zadbał także o minimalizację ryzyka wyszarpywania materiału przez otwory bębna, konstruując strukturę AquaWave. Z kolei dzięki programowi Self Clean możesz systematycznie i łatwo dbać o to, by w bębnie nie pozostawały żadne włókna i resztki detergentu.

To, czym może pochwalić się ten model, to zdecydowanie również kompatybilność z systemem zarządzania urządzeniami Beko, czyli HomeWhiz. Dzięki niemu możesz zdalnie włączać i wyłączać sprzęt, a także ustawiać ulubione programy czy dodawać cykle niestandardowe. Na aplikacji sprawdzisz dodatkowo ile czasu zostało do końca programu albo zatrzymasz go, jeżeli potrzebujesz.

Gorenje WD2A164ADS

Gorenje WD2A164ADS to kolejny model w naszym rankingu pralko-suszarek, który może pochwalić się najwyższą klasą energetyczną A. Choć nie jest to najpopularniejszy producent, potrafi rywalizować z konkurencją zarówno pod względem cen, jak i specyfikacji.

Model wyposażono w bęben w kształcie fali. RainDrop Drum zmiękcza włókna, minimalizuje zagniecenia, ale przede wszystkim – ma za zadanie chronić delikatne tkaniny.

Wśród 15 programów prania nie zabrakło programu szybkiego Quick, prania wstępnego czy AllergyCare. Jest też tryb SterilTub, czyli program samoczyszczący, a także programy z parą SteamTech.

Najlepsi producenci pralko-suszarek

Jeśli nie jest to pierwszy ranking, który oglądasz na naszej stronie, z pewnością wiesz już, że tworząc nasze zestawienia, najwyższy nacisk kładziemy na bezawaryjność polecanych urządzeń. Wychodzimy z założenia, że oszczędność przy zakupie, która wiąże się z późniejszymi usterkami, a nawet krótką żywotnością sprzętu, nie jest prawdziwą oszczędnością.

Za najlepsze marki pralko-suszarek uważamy Miele, Bosch, LG oraz Samsung. Urządzenia tych marek cechuje najniższa awaryjność i najdłuższa żywotność. Przoduje bezsprzecznie Miele – choć jest najdroższą marką, sprzęty spod tego szyldu są niezawodne i doskonale przemyślane. Grupą odbiorców tego producenta zdają się jednak być przede wszystkim single i pary, ponieważ ładowność modeli Miele nigdy nie jest konkurencyjna.

Unikalne rozwiązania i wysoką jakość wykonania oferuje także LG. Kupując pralko-suszarkę tej marki możesz liczyć na wysoką funkcjonalność i kulturę pracy, często w całkiem przyzwoitej cenie. Dodatkowo modele LG łatwo umieścić pod blatem albo w innej zabudowie.

Bogatą ofertę pralko-suszarek, wyposażonych w sensowne technologie i udogodnienia, posiada także Bosch oraz Samsung. Produkty tych marek można kupić w rozsądnych cenach i można przy tym liczyć na długą, bezawaryjną pracę.

Jeżeli chodzi o urządzenia Electrolux – w segmencie pralko-suszarek da się znaleźć ciekawe modele, cieszące się opinią nisko awaryjnych. W naszym rankingu pralko-suszarek znajdziesz najlepsze propozycje tej marki o konkurencyjnych specyfikacjach i dobrych opiniach.

Sprawdź również: Dobre kapsułki do prania – Ranking 2023

Dobra pralko-suszarka – ile powinna kosztować?

Najlepsza pralko-suszarka łączy w sobie wszystkie pożądane cechy, czyli doskonałe efekty prania i suszenia z gwarancją bezpieczeństwa tkanin, wysoką efektywność energetyczną i kulturę pracy, optymalną ładowność, a także niezawodność przez dziesiątki lat. Kompromisów nie wymagają modele, które kosztują około 5 500 zł.

Czy to oznacza, że nie ma sensu kupować tańszego modelu? Oczywiście, że nie jest to jednoznaczne. Dobra pralko-suszarka może kosztować nawet 2500 – 3000 zł. Będzie miała na przykład niższą klasę energetyczną albo niższą ładowność suszenia, ale będzie w pełni funkcjonalnym sprzętem, który będzie sprawdzał się doskonale przez wiele lat bezawaryjnej pracy. Bywa nawet, że na uda nam się ustrzelić porządny model za niecałe 2000 zł, jak na przykład model Slim – Amica AWD2S8614EKiSJH.

Modele z tego przedziału cenowego są wyposażone w silnik inwerterowy, technologie parowe i sporą ilość programów. Potrafią także oferować cichą, kulturalną pracę. Warto jednak kierować się marką i stawiać na najbardziej zaufanych producentów.

Sprawdź również: Najlepsze suszarki do prania – Ranking 2023 [TOP 20]

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

1/5 - (1 vote)