• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Znalezienie dobrej pralko-suszarki to już nie taki problem jak kiedyś. Te urządzenia mocno zyskały na funkcjonalności na przestrzeni ostatnich lat. Nie ma też obaw o ochronę tkanin, bo producenci stosują coraz to skuteczniejsze rozwiązania technologiczne, zapewniając pełną ochronę nawet najdelikatniejszym ubraniom.

Poszczególne modele mogą jednak różnić się awaryjnością, wygodą użytkowania, a także efektywnością energetyczną. Nie musisz jednak być specjalistą, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Nasz ranking pralko-suszarek wyróżnia bowiem te produkty, które charakteryzują najlepsze specyfikacje i opinie użytkowników.

Czytaj więcej: Pralko-suszarka czy suszarka – razem czy osobno?

Ranking pralko-suszarek 2024 – TOP 15 najlepszych modeli

Klasa energetyczna Pojemność (suszenie / pranie) Cena Gdzie kupić?
Miele WTD163 WCS A 5 / 8 kg 7098 zł
Electrolux EW9W161BC C 6 / 10 kg 5597 zł
Samsung AddWash WD80T554DBE E 5 / 8 kg 2998 zł
Samsung EcoBubble WD80TA046BE E 5 / 8 kg 2326 zł
Bosch WNA 13402PL E 5 / 8 kg 2498 zł
LG F2DV5S8S2TE E 5 / 8,5 kg 2999 zł
Electrolux DualCare 700 EW7W268SP E 4 / 8 kg 2889 zł
Beko B5DFT584427WPB D 5 / 8 kg 2399 zł
Beko HTV 8732XAW A 5 / 8 kg 2088 zł
Haier I-Pro 7 HWD80-B14979 D 5 / 8 kg 2770 zł
Whirlpool FFWDD 1076258 E 7 / 10 kg 2399 zł
Whirlpool FFWDB 964369 D 6 / 9 kg 2639 zł
Hisense WF5S1043BW A 10,5 kg 2199 zł
Gorenje WD2A164ADS A 6 / 10 kg 2399 zł
Gorenje WD2A854ADS/­PL D 5 / 8 kg 2199 zł

Ranking pralko-suszarek 2023 - TOP 7

Miele WTD163 WCS

Pralko-suszarki Miele to jedne z najlepszych i cieszące się popularnością niezawodnych, podobnie zresztą jak inne sprzęty tego producenta. Choć nie należą do najtańszych, ani najbardziej pakownych, oferują sprawdzone rozwiązania technologiczne, które często są wręcz unikalne w skali rynku.

Miele WTD163 WCS oferuje na przykład funkcję AddLoad, dzięki której można dokładać pranie nawet na krótko przed zakończeniem cyklu. Z kolei dzięki technologii PerfectCare nie musisz zaprzątać sobie głowy wyciąganiem nitek.

Sama konstrukcja bębna (SoftCare) dba o delikatne tkaniny, a dodatkowy system wypłukiwania kłaczków dba także o to, by ubrania nie przebarwiały się od pozostałości z porpzedniego suszenia.

Komfort obsługi zapewnia sieć Miele@home, dzięki której możesz nadzorować pracę urządzenia przez aplikację Miele, obsługę głosową albo integrację z istniejącymi rozwiązaniami dla inteligentnego domu.

Jeśli szukasz bezawaryjnej, bardzo dobrej pralko-suszarki o najwyższej efektywności energetycznej i wysokiej kulturze pracy, Miele WTD163 WCS to rozwiązanie dla Ciebie.

Ranking pralko-suszarek 2023

Electrolux EW9W161BC

Za wyjątkowo godny polecenia, w naszym rankingu pralko-suszarek, uznaliśmy także model Electrolux EW9W161BC. Choć producent najmocniej rywalizuje w segmencie pralko-suszarek do zabudowy, w ofercie modeli wolnostojących można znaleźć perełki.

Pralko-suszarce Electrolux EW9W161BC można powierzyć nawet ubrania jedwabne czy ocieplane puchem. System DelicateCare dopasowuje bowiem zarówno ruchy bębna, jak i temperaturę do rodzaju tkaniny. System SensiCare waży z kolei każdy wsad, by dopasować do jego wagi czas trwania wybranego programu.

Wstępne zmieszanie detergentu z wodą, przed tym jak trafi on do bębna, także ma wpływ na ochronę tkanin i jest to element systemu UltraCare. SteamCare to z kolei po prostu programy z parą, które pozwalają łatwo usuwać alergie i bakterie.

Model EW9W161BC to dobra pralko-suszarka dla większej rodziny. Nie tylko przez wzgląd na wysoką skuteczność, funkcjonalność i łatwość obsługi, ale także z uwagi na optymalną ładowność. Może nie należy do najtańszych, ale pamiętajmy, że łączy funkcje dwóch urządzeń w jednym i robi to naprawdę dobrze.

Samsung AddWash WD80T554DBE

W podobnej cenie co LG Vivace F4DV710H1E dostępny jest model Samsung AddWash WD80T554DBE. Mimo klasy energetycznej E i mniejszej – w porównaniu do LG – pojemności, ten model wyróżnia się pośród dobrych tanich pralko-suszarek.

Dzięki autorskiej technologii EcoBubble™, usuwanie uporczywych plam w niskiej temperaturze jest wyjątkowo skuteczne. Woda łączy się z detergentem i cząstkami powietrza jeszcze przed rozpoczęciem cyklu, tworząc aktywną pianę. Piana wnika następnie w tkaniny rozpuszczając wszelkie zanieczyszczenia, chroniąc jednocześnie kolor i strukturę tkaniny.

Panel AI Control pozwala personalizować ustawienia, zapamiętuje preferencje i podpowiada w kwestii programów suszenia, w zależności od wybranego programu prania. Ponadto, jak wskazuje nazwa pralko-suszarki, model jest wyposażony w innowacyjne drzwi AddWash, które umożliwiają dodawanie ubrań czy płynu na każdym etapie prania.

Technologia AirWash, z zastosowaniem pary, usuwa nieprzyjemne zapachy oraz do 99,9% bakterii przy użyciu jedynie ciepłego powietrza. Przydaje się szczególnie, gdy potrzebujesz wyłącznie odświeżyć ubranie. Nie brakuje też osobnego programu do czyszczenia bębna.

Samsung EcoBubble WD80TA046BE

Autorską technologię EcoBubble znajdziemy także w tańszym modelu Samsung EcoBubble WD80TA046BE. Rozwiązanie wykorzystujące aktywną pianę jest naprawdę przydatne, tym bardziej, jeśli posiadamy w swojej garderobie sporo delikatnych rzeczy, przeznaczonych do prania w niskich temperaturach. Dodatkową zaletą tej technologii jest fakt, że chroni tkaniny oraz przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej.

Samsung WD80TA046BE oferuje także wiele funkcjonalnych programów dodatkowych. Pośród nich można skorzystać na przykład z technologii AirWash, czyli odświeżania ubrań z użyciem pary. Pozwoli ona usunąć na przykład brzydkie zapachy smażenia, grillowania czy tytoniu.

Użytkownicy doceniają również dobrze dopracowaną funkcję pary. Uwalniana z dołu bębna para służy do dezynfekcji tkanin, usuwając z nich bakterie oraz alergeny. Ten cichy i wydajny model sprawdzi się w każdym domu, tym bardziej, że nie kosztuje wiele.

Domownicy nie będą musieli martwić się o utrzymanie higieny urządzenia, bo czyszczenie bębna odbywa się automatycznie, podobnie jak czyszczenie szuflady na detergenty. Długą żywotność urządzenia zapewnia bezszczotkowy silnik Digital Inverter z 10-letnią gwarancją, a dzięki specjalnej konstrukcji bębna Diamond, tkaniny są odpowiednio zabezpieczone przed mechaceniem, zaciąganiem włókien i innymi uszkodzeniami.

Bosch WNA 13402PL

Bosch WNA 13402PL to kolejny model z segmentu dobrych tanich pralko-suszarek, które nie tylko piorą i suszą, ale też odświeżają parą. Dzięki technologii parowej IronAssist otrzymujesz praktycznie gotowe do założenia ubrania.

SpeedPerfect to z kolei specjalna funkcja opracowana z myślą o oszczędności czasu. Pozwala ona skrócić czas wybranego programu prania do 65%, niezależnie od wielkości załadunku oraz rodzaju materiałów.

Funkcja AutoDry automatycznie wykrywa, kiedy pranie jest już suche, z uwzględnieniem wybranego efektu – do prasowania albo gotowe do złożenia. Start / Pauza pozwala dołożyć albo wyjąć pranie także w trakcie cyklu, ale tylko pod warunkiem, że temperatura nie jest wyższa niż 50°C ani poziom wody nie jest zbyt wysoki. Niestety w modelu nie uwzględniono specjalnych drzwiczek  jak w modelach z serii Samsung AddWash.

Sensownie opracowane programy oferują możliwość wyprania i wysuszenia ubrań już w godzinę, a także pranie i suszenie odzieży sportowej.

LG F2DV5S8S2TE

Marka LG słynie z bardzo dobrej jakości sprzętów. LG F2DV5S8S2TE – elegancki, szary model – jest jednym z najbardziej godnych polecenia pośród pralko-suszarek.

W tym modelu zastosowano ciekawy system AI DD, który odpowiada za analizę danych, by najlepiej dopasowywać ruchy piorące i zapewniać najwyższą dbałość o tkaniny. Wykrywa zarówno ciężar wsadu, jak i miękkość ubrań.

Czas prania i suszenia w modelu LG F2DV5S8S2TE wynosi 180 minut, przy czym pranie możesz wyprać w mniej niż godzinę, dzięki technologii TurboWash. Urządzenie oferuje także program dla alergików, którego skuteczność jest potwierdzona certyfikatem BAF (British Allergy Foundation).

Sprawdzony panel sterowania gwarantuje łatwą obsługę, a trwały zbierak ze stali nierdzewnej zapewnia wysoką higienę pracy.

Electrolux DualCare 700 EW7W268SP

Electrolux DualCare 700 EW7W268SP

W podobnej cenie jest do kupienia model Electrolux DualCare 700 EW7W268SP. System Dual Care dba tu o najwyższy komfort użytkownika, który cechuje produkty z wyższej półki cenowej. Zapewnia automatyczne wykrywanie rodzaju tkanin i ciężaru załadunku, by móc dopasować temperaturę i ruchy bębna i jednocześnie zapewnić odzieży najlepszą pielęgnację.

W modelu nie zabrakło cenionego przez użytkowników programu odświeżania za pomocą pary, czyli programu SteamCare czy też Steam Program, który rozluźnia włókna i pozwala zmniejszyć potrzebę prasowania. Jedną z najciekawszych funkcji jest jednak program One Go, który pozwala na wypranie i wysuszenie niewielkiego załadunku w ciągu godziny.

Beko B5DFT584427WPB

Beko B5DFT584427WPB

W segmencie pralko-suszarek doskonale radzi sobie także marka Beko, dostarczając na rynek produkty funkcjonalne, wydajne, a przy tym wyjątkowo estetyczne. Model B5DFT584427WPB jest tego doskonałym przykładem.

Sprawdzony i trwały silnik inwerterowy ProSmart przekłada się na energooszczędność i kulturę pracy, a falowy ruch bębna gwarantuje delikatne pranie i suszenie.

Ceniona przez użytkowników funkcja Wash & Wear umożliwia pranie i suszenie kilogramowego wsadu w zaledwie godzinę. Z kolei program Hygiene+ Wash & Dry precyzyjnie eliminuje alergeny i mikroorganizmy z tkanin.

Funkcjonalności dopełnia program DrumClean+ z technologią AirTherapy® , który automatycznie czyści bęben i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Beko HTV 8732XAW

Tańszy, a jednocześnie wyposażony we wszelkie niezbędne technologie i programy – Beko HTV 8732XAW to model, który sprawdzi się w każdym domu. Obsługiwany dzięki dotykowemu wyświetlaczowi, nie sprawi problemu w użytkowaniu żadnemu z domowników.

Pozwala na łączenie technologii Steam Cure z każdym wybranym programem, co pozwala na delikatną pielęgnację tkanin i minimalizację zagnieceń. Nie brakuje w nim także takich udogodnień jak program Xpress Super Short do lekko zabrudzonych tkanin o łącznej wadze 2 kg.

Co więcej, dzięki aplikacji HomeWhiz zdalnie włączysz pranie, zaplanujesz przypomnienia i zaprogramujesz ulubione cykle.

Ranking pralko-suszarek - TOP 15

Haier I-Pro 7 HWD80-B14979

Haier to marka nie za dobrze jeszcze znana, ale mocno konkurująca na rynku AGD. Model Haier I-Pro 7 HWD80-B14979 znalazł się w naszym rankingu pralko-suszarek jako przykład dobrego rozwiązania w korzystnej cenie.

Choć ten konkretny wariant pralko-suszarki Haier oferuje nieco niższą pojemność niż konkurencja, w ofercie producenta można z łatwością znaleźć alternatywy dla większych rodzin. Większą uwagę warto zwrócić na zastosowane tu rozwiązania technologiczne.

Mamy tu przydatną funkcję i-Refresh, która bezpiecznie odświeża najdelikatniejsze tkaniny, eleganckie garnitury czy sztuczne futra. Bęben Pillow Drum, który ma imitować kształt maleńkich poduszek, sprawia, że pranie po prostu ślizga się po jego powierzchni.

Kompletny zestaw cykli obejmuje m.in. 15-minutowy szybki program, pranie kołder czy tryb antyalergiczny Allergy-Care. Komfortu codziennego użytkowania dopełnia dotykowe sterowanie, oświetlenie bębna oraz automatyka wagowa, dzięki której urządzenie samo dobiera ilość wody lub czas suszenia, nawet jeśli bęben nie jest pełny.

System antybakteryjny ABT zapewnia najwyższą higienę podczas każdego cyklu prania i utrzymuje sterylne warunki nawet w uszczelce bębna. Dodatkowo funkcja Smart Dual Spray automatycznie czyści bęben i kołnierz po każdym praniu.

Ranking pralko-suszarek TOP 15

Whirlpool FFWDD 1076258

Whirlpool FFWDD 1076258 to kolejny dobry model w naszym rankingu pralko-suszarek. Dobrze wszystkim znana technologia 6. Zmysł została opracowana, by maksymalizować efektywność prania i suszenia z uwzględnieniem oszczędności czasu, energii oraz wody.

Dzięki tej technologii użytkownik może wyłącznie wybrać program, a urządzenie samodzielnie dostosuje parametry prania do rodzaju tkaniny i jej łącznego ciężaru.

Opcja FreshCare+, dołączona do cykli prania, odpowiada za generowanie pary wodnej, która redukuje bakterie, będące źródłem brzydkicha zapachów, a także minimalizuje ilość zagnieceń. Prócz tego, do dyspozycji jest dedykowany program Steam Refresh, czyli odświeżania ubrań za pomocą pary. Warto zauważyć, że program trwa zaledwie 20 minut, więc może uratować nas w niejednej podbramkowej sytuacji.

Ciekawym jest także fakt, że bęben został tak zaprojektowany, że może wykonywać zestaw 6 rodzajów ruchów. Dzięki temu można dostosować pracę urządzenia nawet do najdelikatniejszych tkanin, z zachowaniem dbałości o ich strukturę, kształty i kolory.

Ranking najlepszych pralko-suszarek

Whirlpool FFWDB 964369

Whirlpool FFWDB 964369 to model o wyższej efektywności energetycznej, nieco tańszy, ale i odrobinę mniej pojemny. Podobnie jak w modelu, który zajął wyższe miejsce naszego rankingu pralko-suszarek, FFWDB 964369 także posiada program Steam Refresh, który odświeży ubrania, wygładzając jednocześnie zagniecenia, już w 20 minut.

Dzięki technologii Fresh Care+ możesz liczyć także na to, że świeżość ubrań w pralko-suszarce zostanie zachowana nawet do 6 godzin po skończeniu cyklu prania. Także i w tym modelu mamy do dyspozycji funkcję SoftMove, czyli 6 rodzajów ruchów bębna, dedykowanych różnym rodzajom tkanin.

Technologia 6.Zmysł, czyli zestaw zaawansowanych czujników, zadba o Twój komfort, automatycznie dopasowując ustawienia cyklu do rodzaju i wagi wsadu.

Hisense WF5S1043BW

Produkty Whirlpool zdecydowanie wyróżniają się swoją pakownością w tej kategorii. Jednak producent Hisense ewidentnie postanowił pobić rekordy konkurenta. Model WF5S1043BW oferuje bowiem pakowność na poziomie nie 9, nie 10, a 10,5 kg załadunku.

Co więcej, ten model oferuje najwyższą klasę energetyczną (A), jest dostępny w wyjątkowo korzystnej cenie i posiada funkcjonalną gamę programów. Skorzystamy tu z programu AllergyCare i Baby care czy Quick Wash+ (15 lub 49 minutowy). Dysza JetWash przystosowana została nawet do najcięższych zabrudzeń.

Udogodnienia technologiczne obejmują system SmartDry, który automatycznie dobiera odpowiedni program suszenia czy też kreator programów SmartWizard, pozwalający na tworzenie własnych kombinacji temperatury, czasu i ilości wody. Z kolei dzięki funkcji Ad&pause mamy możliwość wstrzymać proces prania, by dodać ubrania, o których zapomnieliśmy.

Gorenje WD2A164ADS

Gorenje WD2A164ADS to kolejny model w naszym rankingu pralko-suszarek, który może pochwalić się najwyższą klasą energetyczną A. Choć nie jest to najpopularniejszy producent, potrafi rywalizować z konkurencją zarówno pod względem cen, jak i specyfikacji.

Model wyposażono w bęben w kształcie fali. RainDrop Drum zmiękcza włókna, minimalizuje zagniecenia, ale przede wszystkim – ma za zadanie chronić delikatne tkaniny.

Wśród 15 programów prania nie zabrakło programu szybkiego Quick, prania wstępnego czy AllergyCare. Jest też tryb SterilTub, czyli program samoczyszczący, a także programy z parą SteamTech.

Gorenje WD2A854ADS/­PL

Ranking pralko-suszarek zamyka model Gorenje WD2A854ADS/­PL. Mimo niższej ceny, on także oferuje estetyczny design, najwyższą klasę energetyczną (A), a także najlepszy silnik – interterowy oraz dodatkowe udogodnienia technologiczne.

Dzięki funkcji StopAddGo domownicy mogą łatwo wstrzymać cykl prania na jego początkowych etapach i dodać lub usunąć poszczególne elementy prania. Bogata gama programów umożliwia pranie i suszenie każdego rodzaju tkaniny dzięki optymalnej kombinacji temperatury, ilości wody i ustawień czasu. Co istotne, każdy z programów można dodatkowo modyfikować według potrzeb i preferencji.

Najlepsi producenci pralko-suszarek

Jeśli nie jest to pierwszy ranking, który oglądasz na naszej stronie, z pewnością wiesz już, że tworząc nasze zestawienia, najwyższy nacisk kładziemy na bezawaryjność polecanych urządzeń. Wychodzimy z założenia, że oszczędność przy zakupie, która wiąże się z późniejszymi usterkami, a nawet krótką żywotnością sprzętu, nie jest prawdziwą oszczędnością.

Za najlepsze marki pralko-suszarek uważamy Miele, Bosch, LG oraz Samsung. Urządzenia tych marek cechuje najniższa awaryjność i najdłuższa żywotność. Przoduje bezsprzecznie Miele – choć jest najdroższą marką, sprzęty spod tego szyldu są niezawodne i doskonale przemyślane. Grupą odbiorców tego producenta zdają się jednak być przede wszystkim single i pary, ponieważ ładowność modeli Miele nigdy nie jest konkurencyjna.

Unikalne rozwiązania i wysoką jakość wykonania oferuje także LG. Kupując pralko-suszarkę tej marki możesz liczyć na wysoką funkcjonalność i kulturę pracy, często w całkiem przyzwoitej cenie. Dodatkowo modele LG łatwo umieścić pod blatem albo w innej zabudowie.

Bogatą ofertę pralko-suszarek, wyposażonych w sensowne technologie i udogodnienia, posiada także Bosch oraz Samsung. Produkty tych marek można kupić w rozsądnych cenach i można przy tym liczyć na długą, bezawaryjną pracę.

Jeżeli chodzi o urządzenia Electrolux – w segmencie pralko-suszarek da się znaleźć ciekawe modele, cieszące się opinią nisko awaryjnych. W naszym rankingu pralko-suszarek znajdziesz najlepsze propozycje tej marki o konkurencyjnych specyfikacjach i dobrych opiniach.

Sprawdź również: Dobre kapsułki do prania – Ranking

Dobra pralko-suszarka – ile powinna kosztować?

Najlepsza pralko-suszarka łączy w sobie wszystkie pożądane cechy, czyli doskonałe efekty prania i suszenia z gwarancją bezpieczeństwa tkanin, wysoką efektywność energetyczną i kulturę pracy, optymalną ładowność, a także niezawodność przez dziesiątki lat. Kompromisów nie wymagają modele, które kosztują około 5 500 zł.

Czy to oznacza, że nie ma sensu kupować tańszego modelu? Oczywiście, że nie jest to jednoznaczne. Dobra pralko-suszarka może kosztować nawet 2500 – 3000 zł. Będzie miała na przykład niższą klasę energetyczną albo niższą ładowność suszenia, ale będzie w pełni funkcjonalnym sprzętem, który będzie sprawdzał się doskonale przez wiele lat bezawaryjnej pracy. Bywa nawet, że na uda nam się ustrzelić porządny model za niecałe 2000 zł, jak na przykład model Slim – Amica AWD2S8614EKiSJH.

Modele z tego przedziału cenowego są wyposażone w silnik inwerterowy, technologie parowe i sporą ilość programów. Potrafią także oferować cichą, kulturalną pracę. Warto jednak kierować się marką i stawiać na najbardziej zaufanych producentów.

Sprawdź również: Najlepsze suszarki do prania – Ranking [TOP 20]

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

1/5 - (1 vote)