W ostatnich latach zauważamy spory wzrost zainteresowania instalacją klimatyzacji w mieszkaniach i domach. Powodem tego w dużej mierze są coroczne fale upałów, ale też spory spadek cen klimatyzatorów. Wraz ze wzrostem popularności tego rozwiązania na rynku jest coraz więcej urządzeń do wyboru. Jeśli jednak jesteś konsumentem, który chce dokonać świadomej decyzji odnośnie klimatyzacji, zamiast powierzyć jej wybór firmie instalacyjnej – możesz łatwo pogubić się w natłoku informacji i braku przejrzystych ofert producentów. Ranking klimatyzacji 2021 ma za zadanie pomóc Ci w selekcji najlepszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku.

Sprawdź także: Klimatyzacja do domu – jak wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć

Klimatyzacja split a multi split

Klimatyzacja split to najbardziej popularny rodzaj klimatyzatora instalowany w mieszkaniach. Model split, jak sugeruje nazwa dzieli się na dwie części. Jednostkę wewnętrzną instaluje się wewnątrz pomieszczenia, a agregat – na zewnątrz budynku. Jednostka wewnętrzna pracuje bardzo cicho, bo znajduje się w niej wyłącznie wentylator, system sterowania i wymiennik. Najgłośniejsze elementy urządzenia, takie jak sprężarka i duży wentylator są umieszczone w jednostce zewnętrznej.

Klimatyzacja multisplit to zestaw służący do chłodzenia powietrza w kilku pomieszczeniach. Jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka różnych jednostek wewnętrznych. Przy tym wszystkie klimatyzatory działają niezależnie więc mamy możliwość ustawienia różnych temperatur w różnych pokojach. A jeśli nie wiesz czy instalacja klimatyzacji we wszystkich pokojach na pewno będzie dla Ciebie korzystna lub na razie nie jest potrzebna – możesz nie dokonywać wyboru od razu, a potem rozbudować zestaw.

Na obrazku znajduje się Klimatyzacja split Mitsubishi z serii M w kolorze białym, znajdująca się na czerwonej ścianie.

Klimatyzacja Mitsubishi z serii M

Klimatyzacja split – jakiej firmy?

Mimo ogólnego wzrostu zainteresowania instalacją klimatyzacji najbardziej rzetelne informacje można zdobyć głównie u instalatorów. Mała ilość ofert producentów skierowanych bezpośrednio do konsumenta może dziwić, ale nie uniemożliwia dokonania własnego wyboru. Bazując na parametrach technicznych urządzeń, opiniach użytkowników oraz informacjach uzyskanych od kilku różnych firm instalacyjnych przygotowaliśmy zestawienie najbardziej godnych zaufania i najmniej awaryjnych klimatyzatorów. Począwszy od tych, które oferują najwięcej pod względem technologii.

Wśród polecanych przez nas firm znajduje się między innymi Mitsubishi, Panasonic, Samsung, Daikin oraz Haier. Postawienie na firmę o nieznanej nazwie może (choć oczywiście nie musi) wiązać się z ryzykiem trafienia na klimatyzator średniej jakości lub niskiej wydajności. Każda z polecanych przez nas firm ma własny przekrój produktów, a ceny różnych modeli nawet tej samej mocy mogą się mocno różnić. Wszystko wynika z jakości wykonania i dbałości o cichą pracę lub maksymalną energooszczędność, ale też z ilości dostępnych funkcji dodatkowych.

Klimatyzacja split - ranking klimatyzatorów 2021

Nazwa Cena Moc Poziom hałasu (wewnątrz / na zewnątrz) Klasa energetyczna (dla chłodzenia/ grzania) Dodatkowe funkcje
Mitsubishi Diamond MSZ-LN35VG2 R 10 900,00 zł 3,5 kW 21-36 dB / 49 dB A+++ / A+++ Wi-fi, czujnik i-See 3D,  filtr Plasma-Quad
Samsung Wind-Free Elite AR12TXCAAWKNEU/X 5 270,00 zł 3,5kW 16-40 dB / 46 dB A+++ / A+++ Wi-fi, filtr Tri-Care, AI Auto Comfort
Mitsubishi Premium MSZ-EF35VGK S 6 300,00 zł 3,5 kW 21-36 dB / 49 dB A+++ / A++ Wi-fi, filtr z jonami srebra
DAIKIN Stylish FTXA-AS 9 450,00 zł 3,4 kW 19-41 dB / 49 dB A+++ / A+++ Wi-fi, Filtr tytanowo-apatytowy i srebrny
Daikin Comfora FTXP-M 4 950,00 zł 3,5 kW 19-47 dB / 48 dB A+++ / A++ Wi-fi, filtr ze srebrem,
Haier Flexis Plus AS35S2SF1FA 4 350,00 zł 3,5 kW 17-39 dB / 48 dB A+++ / A++ Wi-fi, Self-Clean
Haier Tundra Plus AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA 2 449,00 zł 3,6 kW 21-38 dB / 48 dB A++ / A+ -

Tworząc ranking klimatyzacji do mieszkania postawiliśmy na urządzenia, które sprawdzą się na metrażu 30-40 m2. Modele o mocy 3-4 kW są wybierane najczęściej i stanowią najlepszy przykład przekroju produktów dostępnych na rynku. Odpowiednią moc dla całości mieszkania lub domu obliczysz za pomocą umownego założenia, by na 1 m2 zapewnić moc 0,1 kW. Wszystkie zawarte w rankingu ceny to orientacyjny koszt zestawu składającego się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

Głównym celem naszego ranking klimatyzacji jest pokazanie przekroju różnych klimatyzatorów dostępnych na rynku. Kryterium stanowi przede wszystkim jakość i funkcjonalność sprzętu, ale niższe pozycje rankingu obejmują także te rozwiązania ekonomiczne, które charakteryzują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Na obrazku znajduje się Klimatyzator Haier Flexis Plus w kolorze czarnym.

Klimatyzator Haier Flexis Plus

 

Tanie i dobre klimatyzacje Haier

Wśród tańszych modeli klimatyzatorów warto wyróżnić klimatyzator Haier Tundra Plus. Jeżeli nie są Ci potrzebne rozmaite funkcje pokroju detekcji ruchu czy łączności poprzez Wi-fi – ten model będzie dla Ciebie. To dobry jakościowo klimatyzator, w wyjątkowo niskiej cenie. Tundra Plus to podstawowa linia marki Haier, która w tym przypadku koncentruje swoje cele wyłącznie na efektywnym chłodzeniu pomieszczenia. Do wad można zaliczyć obudowę, która nie porywa stylistyką, ani wykończeniem, ale ostatecznie mówimy o klimatyzatorze minimalistycznym. Z niższą ceną wiąże się niestety także niższa klasa energetyczna A++ dla chłodzenia i A+ dla grzania.

Klimatyzator Haier Flexis Plus jako nieco droższy model marki ma już znacznie bardziej elegancką obudowę. Wśród dostępnych wersji można wybrać stylowy czarny mat. Klasa energetyczna A+++ dla chłodzenia i A++ dla grzania także brzmią o niebo lepiej. Ponadto do dyspozycji mamy sterowanie poprzez Wi-Fi i sterowanie głosowe, a także funkcję Self-Clean, która automatycznie czyści parownik.

Na obrazku znajduje się Klimatyzacja split Mitsubishi z serii Premium w kolorze srebrnym.

Klimatyzacja Mitsubishi z serii Premium

Klimatyzacja domowa Mitsubishi

Klimatyzatory Mitsubishi charakteryzują się wyjątkową estetyką i wysoką jakością wykonania. Jeśli wziąć pod uwagę dostępną kolorystykę – urządzenia mogą wręcz stanowić wyraźny akcent designerski. Seria Diamond to klasa premium, o wysokiej efektywności energetycznej A+++. Jest także bogato wyposażona pod względem technologii wpływających na codzienne użytkowanie. Czujnik i-See 3D monitoruje ilość osób w pomieszczeniu i temperaturę. Wraz z systemem dystrybucji powietrza dba o równomierne chłodzenie i zapobiega pojedynczym, zimnym podmuchom. Klimatyzacja Mitsubishi Diamond posiada także poczwórny filtr plazmowy Plus.

Klimatyzatory Mitsubishi z serii Premium posiadają klasę energetyczną A+++ w trybie chłodzenia. Wśród gamy modeli znajdziemy biel, czerń i matowe srebro, które uwzględniliśmy w naszym rankingu. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości urządzeniu, ale nie potrzebujesz dodatkowych udogodnień technologicznych z serii Diamond – seria Premium może być dla Ciebie.

Na obrazku przedstawiona została Klimatyzacja split Samsung Wind-Free Elite w kolorze białym.

Klimatyzacja Samsung Wind-Free Elite

Klimatyzatory Samsung Wind-Free Elite

Klimatyzacja, którą uwzględniliśmy w rankingu jako jedną z najlepszych propozycji marki Samsung to model z serii Wind-Free™ Elite. Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów z serii Diamond Mitsubishi, w tym modelu Samsunga również da się zauważyć dbałość o równomierne chłodzenie pomieszczenia i zapobieganie nagłym podmuchom chłodu. Delikatna i estetyczna obudowa zawiera tysiące drobnych otworów, które stanowią prosty i skuteczny system regularnej dystrybucji powietrza. Klimatyzatory Wind-Free Elite posiadają funkcję AI Auto Comfort, która sama dobiera tryb do warunków i przyzwyczajeń użytkowników. To pozwala na maksymalizację wydajności pracy i zapewnia najwyższą klasę energetyczną A+++.

Na obrazku znajduje się Klimatyzacja Daikin z serii Stylish.

Klimatyzacja Daikin z serii Stylish

Klimatyzacja Daikin

W serii Stylish mamy do wyboru cztery kolory konstrukcji, włącznie z drewnem egzotycznym i srebrem. Te zadziwiająco cienkie jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtr tytanowo-apatytowy, który usuwa cząsteczki pyłu i nieprzyjemne zapachy, a także w filtr srebrny, który ma za zadanie wyłapywać pyłki, roztocza i inne alergeny. Efekt Coandy i czujnik matrycowy dbają o równomierne chłodzenie pomieszczenia. Monitorowana jest także wilgotność dla zapewnienia w pełni korzystnych dla domowników warunków. Innymi słowy seria Stylish to dobre jakościowo produkty, które zapewniają ekologiczną pracę, elegancki design i pełnię funkcjonalności użytkowej. Warto jednak zauważyć, że mimo dość wysokiej ceny brak tu funkcji jonizacji i czujnika ruchu. Jeśli są to dla Ciebie ważne funkcje – znajdziesz je w innych urządzeniach w tej cenie.

Seria Comfora to seria praktycznie o połowę tańsza. Mamy tu filtr srebrny, nawiew przestrzenny 3D, który zapewnia równomierne rozprowadzanie powietrza, a Daikin Residential Controller umożliwia sterowaniem klimatyzacją poprzez aplikację lub Wi-fi. Dodajmy do tego nowoczesny design i w praktyce nie potrzeba niczego więcej.

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

Mamy nadzieję, że przekrój produktów uwzględnionych w naszym rankingu klimatyzacji pozwoli Ci podjąć decyzję odnośnie odpowiedniego modelu klimatyzatora. Jeśli zależy Ci na udogodnieniach technologicznych zapewniających maksymalny komfort codziennego użytkowania klimatyzacji – najbardziej odpowiednie będą droższe modele np. Mitsubishi, Samsung lub Daikin. Jeżeli jednak należysz do grona osób, które cenią sobie funkcjonalność sprzętu w ramach jego podstawowego założenia, bez dodatkowych funkcji – możesz sporo oszczędzić decydując się np. na markę Haier.