• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Darmowy program PDF zapewnia wiele funkcji, które mogą cię zaskoczyć – tak, niektóre narzędzia są aż tak dobre! Sprawdź, co polecamy i nie kupuj płatnych odpowiedników.

Bezpłatne programy do plików PDF mają swoje ograniczenia, zwłaszcza jeśli dana firma oferuje również wersje Premium czy Pro. Mimo to, jeśli nie masz specyficznych potrzeb i wymagań, jesteś w stanie bez problemu polegać wyłącznie na darmowych aplikacjach. Okażą się wystarczające pod względem funkcjonalności i nie będziesz nawet przez chwilę myślał nad tym, że warto kupić wersję płatną.

Wszystkie polecane narzędzia są niezłej jakości, niemniej mają kilka różnic. Z tego powodu warto znać je wszystkie i używać w zależności od potrzeb. Zdarza się też, że musisz założyć konto online, aby zyskać więcej funkcji lub pobrać gotowy plik. To jednak nie powinno stanowić problemu, prawda? Zapoznaj się z naszym rankingiem i potestuj wybrane aplikacje. I pamiętaj, kolejność jest przypadkowa – każde z tych narzędzi zasługuje na rekomendację.

Darmowy program PDF – polecane narzędzia

1. Apple Preview

Apple Preview

Wiele osób nie wie, że Apple ma darmowy program PDF i jest on zintegrowany z systemem macOS. Narzędzie współpracuje z plikami PDF, jak również oferuje funkcje edycji obrazów. Może też otwierać zdecydowaną większość plików graficznych, które następnie zapiszemy jako PDF.

Korzystanie z aplikacji jest dość intuicyjne. Program oferuje podstawowe funkcje do obracania stron, podświetlania tekstu, czy też oznaczania. Są też narzędzia do rysowania, które przydają się wtedy, gdy chcemy dodać rysunki odręczne do dokumentu. Dodamy też kształty i notatki, jak również jest opcja do składania cyfrowych podpisów. Co ciekawe, aplikacja jest w stanie zarejestrować podpis z aparatu foto, tabletu czy touchpada. Wszystko zależy od tego, jakiego sprzętu używasz.

Apple Preview jest w zupełności wystarczający dla większości użytkowników. Jeśli więc masz sprzęt Apple i lubisz oprogramowanie tej firmy, nie musisz kupować odrębnego programu do PDF-ów. No, chyba że masz większe wymagania.

Sprawdź: apple.com

2. PDFescape

PDFescape

Świetna opcja jeśli chodzi o edycję PDF-ów online. Narzędzie jest proste w użyciu i łatwo dostępne z poziomu dowolnej przeglądarki www. Dla większości osób będzie to rozwiązanie, które spełni ich potrzeby – zapewnia prostą edycję PDF-ów i dodawanie adnotacji. Dawniej PDFescape był ograniczony, oferując limit 10 MB lub 50-stronicowy PDF. Teraz limit pliku ciągle wynosi 10 MB, ale bezpłatnie wyedytujesz pliki do 100 stron. Dla większości osób to zdecydowanie więcej niż potrzebują.

Ranking: Kreator stron www

Ponadto możesz używać funkcji do adnotacji, np. wypełniać formularze, tworzyć pola formularzy, wstawiać tekst i łącza internetowe, czy wyróżniać zaznaczone fragmenty. Dodasz też karteczki samoprzylepne, przekreślenia, czy też wstawisz i przytniesz obrazy do PDF-a. Możliwa jest też funkcja blokowania i szyfrowania dokumentu.

Wersja darmowa ma jednak pewne ograniczenia, na które trzeba się zgodzić. Po pierwsze, oferuje tylko pięć czcionek do wyboru, z których jedna jest ogólną czcionką do składania podpisów. W praktyce więc tylko 4 są faktycznie użyteczne. Poza tym ten darmowy program PDF oferuje jednak sporo funkcji i jest jednym z najlepszych na rynku.

Sprawdź: pdfescape.com

3. Smallpdf

Smallpdf

Smallpdf, czyli Mały PDF, to bezpłatny program online z ograniczoną funkcjonalnością. Na co możesz liczyć? Smallpdf umożliwia wprowadzanie jedynie drobnych zmian w dokumentach w wersji darmowej, ale ciągle to dostęp do 21 narzędzi. Do tego możesz pracować w wersji webowej i mobilnej na Androidzie lub iOS. Ale uwaga: w ciągu dnia aplikacja pozwoli na utworzenie maksymalnie dwóch dokumentów. Licznik ten resetuje się co 24 godz.

Mocnymi stronami narzędzia jest konwertowanie PDF-ów na inne formaty, np. MS Word. Nieźle radzi sobie także z tworzeniem PDF-ów z plików graficznych oraz kompresowaniem, aby dokument zajmował mniej miejsca.

TOP 5: Skracanie linków

Aplikacja jest zaprojektowana głównie z myślą o pracy w wersji online, w przeglądarce www. Zwyczajnie wstawiasz swój plik, a następnie zyskujesz dostęp do szeregu narzędzi. Jeśli jednak chodzi o edycję dokumentów, ograniczenia wersji darmowej mogą dać się we znaki. Możemy tylko dodawać obrazy, kształty, jak i tekst. Możliwe jest również odręczne rysowanie. Nie ma jednak opcji dodawania notatek czy komentarzy, czy nawet wyróżniania istniejącego tekstu. Jeśli chcesz w jakiś sposób oznaczyć dokument, będziesz potrzebował wersji płatnej. Albo czegoś innego z naszego rankingu.

Co istotne, dostępne opcje również są dość ograniczone. Przykładowo dodawanie tekstu jest, owszem, możliwe, ale do wyboru mamy tylko 5 rozmiarów i jedną czcionkę. Są nawet limity w kolorach czcionki – jest ich tylko siedem. Mocne strony to jednak dodawanie podpisów elektronicznych, konwertowanie oraz kompresowanie plików.

Sprawdź: smallpdf.com

4. PDF Candy

PDF Candy

PDF Candy to jeden z lepszych darmowych programów tego typu. Główny powód? Oferuje opcję OCR, której nie znajdziemy w innych bezpłatnych edytorach PDF. Nie możesz co prawda edytować tekstu bezpośrednio w internetowej wersji, ale możesz przesłać plik PDF i wskazać, aby PDF Candy przeprowadził proces OCR i utworzył dokument tekstowy. Następnie pobierzesz gotowy plik RTF lub dokument Word (.doc lub .docx).

Zestaw narzędzi PDF Candy jest bardzo duży – łącznie to aż 44 różnych rozwiązań do tworzenia i konwertowania. Znajdziesz również narzędzia do zmiany kolejności stron w dokumencie, dodawania znaków wodnych, ochrony plików PDF kodami dostępu, edytowania metadanych w pliku PDF, dzielenia lub dodawania stron do dokumentów oraz wyodrębniania obrazów.

Sprawdź: Okulary blokujące niebieskie światło

Po zakończeniu danego zadania w dokumencie otrzymasz listę innych narzędzi, których możesz użyć do różnych czynności. Kiedy już przygotujesz swojego PDF-a, możesz pobrać gotowy dokument i przesłać kolejny, nad którym chcesz pracować. PDF Candy przechowuje wszystkie twoje dokumenty w kolejce, dzięki czemu na koniec możesz je wszystkie pobrać za jednym razem. Podsumowując, PDF Candy to bez wątpienia najlepiej wyposażony darmowy program do PDF-ów.

Sprawdź: pdfcandy.com

5. FormSwift

FormSwift

FormSwift pozwala na wgrywanie i edytowanie plików PDF, ale to nie koniec jego możliwości. Aplikacja ma także obszerną bibliotekę formularzy prawnych i innych dokumentów biznesowych, które możemy utworzyć, wypełnić online i pobrać jako PDF. Dzięki temu zdecydowanie zyskuje na funkcjonalności. W zasobach aplikacji znajdziesz m.in. umowy najmu czy protokoły ze spotkań biznesowych.

TOP 5: Backup danych w chmurze

Sama edycja plików PDF również nie sprawia trudności. Ot, przeciągamy plik do przeglądarki i możemy go edytować. Dodamy nowy tekst, obrazy, podświetlanie, podpisy, czy też usuniemy wybrane teksty i zredagujemy czyjąś pracę. Maksymalny rozmiar pliku wynosi 10 MB.

Pozostałe opcje narzucają z kolei pewne ograniczenia. Do wyboru są cztery czcionki, ale przynajmniej możemy zmieniać ich rozmiar praktycznie w dowolny sposób. Zmienimy też style tekstu i kolory. Już ten fakt sprawia, że narzędzie jest lepsze niż Smallpdf.

Sprawdź: formswift.com

Oceń ten post