• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 tygodnie temu

Bezpośredni atak, który może się wiązać z poważnymi obrażeniami ciała i zagrożeniem życia, może spotkać każdego z nas w najmniej oczekiwanej sytuacji. Posiadanie broni albo akcesoriów do samoobrony znacznie zwiększa nasze szanse wobec napastnika.

Co jest najskuteczniejszą pomocą w obronie własnej? Które rozwiązania są legalne, a które wymagają zezwolenia? W poniższym materiale przeglądamy wszystkie dostępne opcje, a z najlepszych z nich tworzymy ranking.

Najskuteczniejsze akcesoria do samoobrony – Ranking [TOP 8]

Gaz pieprzowy Plegium Smart

Za jedno z najskuteczniejszych akcesoriów do samoobrony uznaliśmy gaz pieprzowy Plegium Smart. To nasz numer jeden, ponieważ nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności, by móc uratować nas z opresji.

Ten wielofunkcyjny gaz łączy się z telefonem za pomocą technologii Bluetooth, by – w przypadku użycia – móc zadzwonić i wysłać sms informujący wybrane osoby o tym, że jesteś w niebezpieczeństwie. Wraz z informacją urządzenie wysyła link do mapy Google z precyzyjnym zaznaczeniem miejsca, gdzie urządzenie zostało użyte.

Konfiguracja połączenia z telefonem jest bardzo prosta, a aplikacja Plegium jest bezpłatna. Mocny, strumieniowy gaz obezwładnia napastnika na godzinę czasu, do tego użycie aktywuje głośną syrenę (130 dB), która z pewnością zwróci uwagę osób postronnych.

Model Plegium Smart, w odróżnieniu od nieco tańszego Smart Mini, posiada nie tylko alarm, ale także dodatkowo funkcję oślepiania napastnika światłem stroboskopowym LED o częstotliwości 19 Hz.

Użytkownik ma możliwość wybrać 5 osób, które zostaną powiadomione SMS-em i połączeniem telefonicznym. Co ważne, urządzenie może pełnić rolę breloka i posiada zabezpieczenie przed przypadkowym użyciem, a aplikacja jest dostępna zarówno dla systemów Android, jak i iOS.

Gazy pieprzowe Guard

Tańszym, a jednocześnie dostępnym dla każdego rozwiązaniem są klasyczne gazy pieprzowe w żelu i chmurze. Produkty Guard trafiły do zestawienia jako sprawdzone, certyfikowane przez PZH, a jednocześnie najmocniejsze na rynku polskie gazy obronne.

Ich działanie jest wysoce efektywne także wobec osób będących pod wpływem środków odurzających. Obezwładniają napastnika na czas około 20 minut, nie powodując przy tym oczywiście trwałych obrażeń.

Skuteczność gazów pieprzowych Guard wynika z połączenia kapsaicyny o wysokim stężeniu (2 mln Scoville’a SHU), środka biologicznego i wyciągu z papryczek chili. Substancja działa silnie drażniąco zarówno na oczy, jak i układ oddechowy, powodując duszności, pieczenie i dezorientację.

Gazy marki Guard są dostępne także w formie niepozornej szminki.

Czytaj więcej: Który gaz pieprzowy wybrać? Ranking

Pałka Tonfa teleskopowa

Pałki obronne Guard

Lekka, poręczna i wygodna w użyciu – pałka obronna, choć może nie jest tak popularnym akcesorium do samoobrony jak gaz pieprzowy, daje przewagę nawet w starciu z silniejszym napastnikiem.

Decydując się pałkę obronną teleskopową (nazywaną również batonem), wystarczy wiedzieć, jak się nią posługiwać i kiedy ją wyciągnąć, by nie było za późno. Żadne specjalistyczne szkolenie nie jest wymagane, bo uderzenie – nawet z użyciem niewielkiej siły – potrafi dać nam sporą przewagę nad dobrze zbudowanym napastnikiem.

Najskuteczniejsze są pałki wykonane z hartowanej stali – mocniejszy, hartowany metal nadaje im zwiększoną odporność na wygięcia i mechaniczne uszkodzenia. Z drugiej strony pałki z twardego tworzywa ABS są lżejsze, a więc i wygodniejsze do noszenia przy sobie.

Pałki teleskopowe rozkładają się poprzez dynamiczny ruch ręki w dół, składanie odbywa się z kolei poprzez pionowe uderzenie zakończeniem o podłoże.

Kolter RMG-23

Bardziej zaawansowanym akcesorium do samoobrony – aczkolwiek wcale nie znacznie droższym niż wymienione wyżej – jest pistolet gazowy. Kolter RMG-23 to sprawdzony miotacz gazu pieprzowego, który nie wymaga pozwolenia, ani rejestracji.

Choć przypomina prawdziwy pistolet, nie strzela ostrą amunicją, a wyłącznie wyrzuca pod ciśnieniem wiązkę gazu pieprzowego o wysokim stężeniu kapsaicyny. Co istotne, jest niewielki i niewiele waży (210 g), dzięki czemu doskonale sprawdzi się także do samoobrony dla kobiet.

Wymienny wkład z gazem pieprzowym montuje się w uchwycie pistoletu. Pojedynczy wkład o pojemności 15 ml umożliwia do 6 wyrzutów chmury gazowej o zasięgu około 2 metrów. Efekty działania gazu utrzymują się do 20 minut.

Kolter RMG-23 posiada zamontowany wkład gazowy, więc jest gotowy do użycia już po zakupie. Trzeba wyłącznie odbezpieczyć go bezpiecznikiem suwakowym, który chroni przed przypadkowym wystrzeleniem gazu.

Byrna SD TAN k.68 CO2

Pistolet na kule gumowe i pieprzowe, taki jak na przykład Byrna SD TAN k.68 CO2, to droższe, ale maksymalnie efektowne rozwiązanie. Ten konkretny pistolet jest zasilany sprężonym CO2 z kapsuł 8g i strzela pociskami kulowymi kalibru .68 (śr. 17mm). Dzięki temu w naszym kraju można posiadać go bez pozwolenia.

Warto wiedzieć, że model Byrna SD to zastępca pistoletu Byrna HD. Wyposażono go w większe przyrządy celownicze, dzięki czemu celowanie stało się jeszcze bardziej ułatwione, a także lżejszy system spustowy oraz gumowaną rękojeść, które zapewniają lepszy chwyt i szybszą obsługę.

To mocny sprzęt o wysokiej skuteczności, do którego można załadować pociski polimerowe twarde, gazowe pieprzowe, gazowe z bardzo mocnym proszkiem pieprzowym, gumowe i gumowo-metalowe, a także kule treningowe z pudrem.

Kubotany

Pośród najlepszych akcesoriów do samoobrony ciekawostką są też kubotany. Wymagają umiejętnego stosowania, ale mogą być bardzo skuteczne w obronie własnej. Kubotany mogą mieć zakończenie łagodne (Cold Steel Koga SD1) albo ostre (Guard Defense Stick), są nawet modele 2w1 w formie długopisu (Marser AST-3) albo markera (jak w przypadku Cold Steel Pocket Shark).

Ciosy zadaje się w najbardziej wrażliwe punkty ciała, takie ja, szyja, twarz, krtań, połączenia stawów, kości czy sploty nerwowe.

 

Paralizator

Do samoobrony może posłużyć także paralizator. Modele w formie latarki (Guard Tornado) czy telefonu (Guard APP6S) to niedrogie i niepozorne urządzenia, które potrafią razić napastnika prądem o wysokim napięciu (ok. 700.000V – 800.000V).

Wystarczą 2-3 sekundy, żeby obezwładnić człowieka nawet w grubym ubraniu. Jednocześnie paralizator nie powoduje trwałych obrażeń, nawet u osób z zastawką serca. Modele o energii wyładowania do 10mA nie wymagają zezwolenia i posiadają podwójne zabezpieczenia przed przypadkowym użyciem.

Na szczególną uwagę zasługują także paralizatory Husha, które strzelają na odległość nawet 5 metrów. Model 1-strzałowy to na przykład TX100P, TX200P to z kolei model 2-strzałowy.

Stalker M906

Broń hukowa

Ostatnia, ale wcale nie najmniej skuteczna – broń hukowa to zazwyczaj replika realnego pistoletu, która pozwala na odstraszanie głośnym hukiem. Ma za zadanie odpędzać napastników i złodziei, którzy wkradają się na teren naszego mienia.

Niewielkie rozmiary tej broni i niska waga (szczególnie w takim modelu jak START-1) sprawiają, że można zawsze mieć ją ze sobą. Do jej posiadanie nie jest potrzebne zezwolenie pod warunkiem, że kaliber naboju nie przekracza 6 mm.

Niektóre modele, prócz swojej podstawowej funkcji, oferują dodatkowo wyjątkową estetykę wykonania. Tak jest choćby w przypadku rewolweru hukowego Fenix 3 M1. Inne, jak model Stalker M906 FDE, umożliwiają bezpieczne ćwiczenie szybkiego rozkładania i składania broni, ponieważ wiernie imitują broń palną.

Stalker M906 FDE, występujący w 4 kolorach: czarnym, zamek tytan, zamek chrom i jasny brąz, to obecnie numer 1 na rynku, jeśli chodzi o broń hukową. Wyróżnia się nie tylko tym, że jest rozkładany jak prawdziwy pistolet. Ma magazynek w rękojeści, ruchomy zamek, wydaje głośny huk i wyrzuca łuskę z charakterystycznym metalicznym brzękiem podczas upadku na podłogę.

#materiałreklamowy

Oceń ten post