• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 tydzień temu

Mycie podłóg to aspekt, który przez dłuższy czas desperacko wymagał przyzwoitego rozwiązania technologicznego. Powiedzmy sobie szczerze – czy jest ktoś, kto czerpie przyjemność z mycia podłóg? Czy nie bardziej satysfakcjonująco byłoby obserwować jak kurz i plamy znikają z podłogi dzięki jednemu, w pełni samodzielnemu urządzeniu?

W obliczu dawno już dostępnych zmywarek, pralek, automatycznych odkurzaczy i robotów koszących, aspekt mycia podłóg przez długi czas pozostawał problemem bez praktycznego rozwiązania. Dziś mamy już jednak kilka całkiem przyzwoitych urządzeń, które wykonają za nas tą brudną robotę. Co najlepsze, większość z nich to roboty wielofunkcyjne, które potrafią znacznie więcej niż tylko myć podłogę.

Nasz ranking robotów mopujących pomoże Ci wybrać rozwiązanie najlepsze dla Twojego domu. Dowiesz się także na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie oraz czy robot mopujący nadaje się do pielęgnacji podłóg drewnianych.

Nazwa Cena Czas pracy Czas ładowania Głośność
iRobot Braava jet™ m6 2 199,00 zł 90 min 3 h 50 dB
Proscenic M8 Pro 2 249,00 zł 250 min 5,5 h 80 dB
Mamibot ExVac890 1 849,00 zł 60-215 min 5-6 godz. 55-80 dB
Mamibot ExVac880S 1 149,00 zł 55-110 min 3-4 godz 55 - 73 dB
Roborock S6 MaxV 2 149,00 zł 180 min 4 h 67 dB
Hobot Legee 7 3 199,00 zł 80 min 2 h 62 dB
Cecotec Conga 7090 IA 2 799,00 zł 240 min b.d. 64 dB
Concept VR3110 1 999,00 zł 180 min 4 h 70 dB
Viomi S9 2 049,00 zł 215 min 5 h b.d.
Tefal Xplorer Serie 75 RG7675 1 699,00 zł 150 min 4 h 65 dB
Viomi V3 Pro 1 380,00 zł 150 min 4 h 78 dB
Xiaomi Mop PRO 1 189,00 zł 115 min 3 h 70 dB
iRobot Braava 390T 889,00 zł 90 min 3 h 60 dB
iRobot Braava jet™ 250 699,00 zł 60 min 2 h b.d.
Mamibot ExVac680S 1 099,00 zł 90-120 min 4 h 55–72 dB

Robot mopujący iRobot Braava 390T

iRobot Braava 390T

iRobot Braava Jet™ m6

iRobot Braava zapoczątkował istnienie robotów mopujących i długo nie miał żadnej realnej konkurencji. iRobot Braava jet™ m6 jest najnowszym i, co za tym idzie, najlepszym modelem marki iRobot. Zamiata przed myciem podłóg, a także bezbłędnie wykrywa i omija dywany. Precyzyjnie mapuje poszczególne pomieszczenia, co umożliwia wysłanie go do jednego konkretnego pokoju. Posiada wszystkie cechy, które powinien posiadać dobry robot mopujący.

Braava Jet m6 jako jedyny z robotów mopujących iRobot jest kompatybilny z robotem sprzątającym Roomba i7 oraz s9+, co oznacza, że można zaprogramować ich wspólne działanie. Po zakończeniu odkurzania Roomba może przekazać informację do robota myjącego podłogi, który może rozpocząć swoją pracę.

Do wstępnego zamiatania wystarczająca może się okazać elektrostatyczna podkładka, którą montujemy uruchamiając tryb mopowania na sucho. Braava automatycznie wykrywa podkładkę i po jej zamontowaniu nie rozpyla wody jak przy trybie mopowania na mokro.

Robot mopujący iRobot Braava Jet™ m6

iRobot Braava jet™ m6

irobot Braava jet m6 M6132 to ten sam model, w wersji czarnej.

Proscenic M8 Pro

Proscenic M8 Pro to przykład dobrego robota 2w1, który zarówno odkurzy, jak i dokładnie umyje podłogę. M8 Pro został wyposażony w najnowszą nawigację laserową LDS 8.0 i obsługuje wielopoziomową rozdzielczość pamięci mapowania. Co to oznacza? Że potrafi skanować przestrzeń w zakresie 360 stopni, identyfikować poszczególne piętra oraz zapisuje więcej niż jedną mapę.

Trybów czyszczenia jest kilka. Do wyboru jest czyszczenie całości, częściowe, punktowe, czyszczenie w wybranym obszarze oraz mopowanie. Przy czym mycie podłóg odbywa się według schematu w kształcie litery Y, co zapewnia potrójną skuteczność.

Proscenic M8 Pro dysponuje mocą 2700 Pa, co pozwala na efektywne odkurzanie większości domowych zanieczyszczeń. Włącznie z włosami, sierścią, a nawet ziarnami kawy i karmą dla zwierząt. Inteligentny czujnik Vboost pozwala na wykrywanie dywanów. Dzięki temu robot może dostosować tryb pracy do innej powierzchni i poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, które spotka na dywanie. Tryby mocy ssącej można także regulować według własnych preferencji i rodzaju zanieczyszczeń. Do wyboru jest tryb standardowy, cichy i mocny.

Zintegrowana stacja ładująca pozwala na łatwe, automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz, a dzięki specjalnemu przyciskowi przywoływania robot zawsze może trafić do bazy najszybszą trasą. Minimalizacja ingerencji użytkownika to zaleta dla alergików, szczególnie, że urządzenie jest także wyposażone w filtr HEPA. Proscenic M8 Pro może być sterowany głosowo za pomocą asystenta Alexa i Google Assistant.

Proscenic M8 Pro

Mamibot ExVac890

Odkurzacze mopujące Mamibot nie są jeszcze tak rozpoznawalne jak roboty iRobot, jednak posiadają duży potencjał i mogą stanowić zagrożenie dla trzech serii Braava, które dotychczas miały popyt na wyłączność. Mamibot ExVac890 to najwyższy model marki i jednocześnie kolejny z robotów mopujących, który może stać się największą konkurencją dla Braava Jet™ m6. Jest dostępny w zbliżonej cenie, a jednak posiada znacznie bogatszą funkcjonalność.

ExVac890 wyróżnia się wysoką mocą ssącą (4 000 Pa), a dodatkowo jest wyposażony w bakteriobójczą lampę UVC. Światło ultrafioletowe z emisją szczytową długości fal od 270 nm do 280 nm pozwala na bezpieczne odkażanie mytych powierzchni.

Odkurzacz mopujący Mamibot ExVac890 otrzymujemy z minimalistyczną i estetyczną bazą, która ogranicza konieczność ręcznego opróżniania nieczystości. 0,6 l pojemności wewnątrz robota oraz 2,5 l pojemności w stacji odczuwalnie wpływają na komfort codziennego użytkowania sprzętu.

Robot posiada opcję podziału na strefy, cztery stopnie mocy odkurzania do wyboru i sześć programów pracy. Ma także funkcję mapowania pomieszczeń o częstotliwość skanowania 312 x 360°/min, harmonogram pracy i współpracuje z wirtualną ścianą. O czystość wydmuchiwanego powietrza dba potrójny system filtracji (włącznie z filtrem HEPA).

Maksymalny czas pracy wynosi 3,5 godziny, co jest jednym z najlepszych osiągów na rynku robotów mopujących. Podobnie jak Mamibot ExVac880S, model ExVac890 współpracuje z Asystentem Google i Amazon Alexa. Obsługa jest możliwa także za pomocą aplikacji w języku polskim – WeBack.

Robot myjący podłogi Mamibot ExVac890

Mamibot ExVac890

Mamibot ExVac880S

Mamibot ExVac880S jest jednym z najczęściej wybieranych odkurzaczy mopujących marki Mamibot. Przede wszystkim przez wzgląd na świetny stosunek ceny do jakości. Warto zauważyć, że jest prawie połowę tańszy niż Jet m6, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu robotów mopujących. Czy jest równie dobry?

Podobnie jak Jet m6, Mamibot ExVac880S zapewnia mycie zarówno na mokro, jak i na sucho i nadaje się nawet do najbardziej delikatnych podłóg. Dzięki dużej mocy ssącej (2800 Pa) radzi sobie z odkurzaniem włosów, karmy dla zwierząt, a nawet kulek metalowych.

Nawigacja laserowa LDS 4.0 pozwala wyjątkowo szybko skanować pomieszczenia i pomaga planować sprzątanie możliwie najbardziej efektywnie. Mamibot ExVac880S umożliwia także rozdzielenie powierzchni na strefy i ustalenie preferowanej kolejności sprzątania poszczególnych obszarów. Możesz także ustawiać wirtualne ściany i zakazać sprzątania danej strefy.

Pracę robota zaplanujesz łatwo nawet spoza domu dzięki aplikacji WeBack, która jest dostępna także w języku polskim. 3-poziomowy system filtracji (włącznie z filtrem HEPA) skutecznie zapobiega emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Odkurzacz mopujący Mamibot ExVac880S (biały)

Mamibot ExVac880S

Mamibot ExVac880S dostępny jest także w wersji czarnej.

Roborock S6 MaxV

Roborock S6 MaxV to ulepszona wersja S6, wyposażona w większą ilość funkcji i nowe technologie. Co najciekawsze, S6 MaxV posiada dwie wbudowane kamery. Dzięki stereoskopowemu obrazowi robot widzi przeszkody na swojej drodze, potrafi je zidentyfikować i zmienić swoją trasę. ReactiveAI zostało przetestowane na dziesiątkach tysięcy obrazów z realnego świata.

Co z prywatnością? Każdy obraz rejestrowany przez ReactiveAI jest natychmiast usuwany. S6 MaxV uzyskał certyfikat TUV Rheinland świadczący, że produkt jest bezpiecznym elementem inteligentnego domu i zapewnia pełną poufność danych. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość zdalnego sterowania robotem z aplikacji, co pozwala widzieć oczami S6 MaxV. Możesz na przykład sprawdzić co robią Twoje zwierzęta i wysłać wiadomość głosową.

Przechodząc do konkretnych specyfikacji – 2500 Pa mocy ssącej to o 25% więcej niż w modelu Roborock S6. PreciSenseTM LiDAR, który tworzy system wielopoziomowego mapowania pozwala na automatycznie rozpoznawanie kondygnacji i na zapisywanie nawet do czterech różnych map. Możliwe jest także planowanie harmonogramów dla różnych pomieszczeń, włącznie z kolejnością ich czyszczenia.

Odkurzacz mopujący Roborock S6 MaxV

Roborock S6 MaxV

Hobot Legee 7

Hobot Legee 7 to odkurzacz mopujący wyposażony w funkcję “Doskonałego Czyszczenia”. Co to oznacza? Do dyspozycji użytkownika jest 7 dedykowanych programów sprzątania. Wśród nich między innymi tryb przyjazny zwierzętom, który szczególnie skutecznie czyści ślady i sierść. Jest także tryb ECO, który pozwala oszczędzać energię oraz tryb turbo do szczególnie dużych wyzwań. Tryb czyszczenia na sucho będzie odpowiedzią na potrzeby podłogi drewnianej, a tryb kuchnia poradzi sobie z wszelkimi zaciekami i plamami na podłodze. Szczęśliwej siódemki dopełnia program polerowania i standardowy.

Dla tych, którym wymienione wyżej dedykowane tryby wydają się niewystarczające jest także tryb niestandardowy, który umożliwia stworzenie własnego programu. Co ciekawe Hobot Legee 7 zapewnia również możliwość nagrania własnego głosu i odtworzenie go pozostałym domownikom kiedy się tego nie spodziewają.

Robot dysponuje mocą 2700 Pa, co w zupełności wystarcza, by świetnie radził sobie z większością domowych zabrudzeń. Aplikacja daje możliwość ustawienia harmonogramu sprzątania, stawiania wirtualnych ścian i dzielenia pomieszczeń. Jednocześnie warto zauważyć, że to jeden z niewielu robotów mopujących o kształcie litery D.

Hobot Legee 7

Cecotec Conga 7090 IA

Cecotec Conga 7090 IA, podobnie jak model wyżej, to jeden z droższych odkurzaczy mopujących w naszym rankingu. Czy warto go kupić? Robot ma do dyspozycji moc ssącą 10 000 Pa. Umożliwia zamiatanie, odkurzanie, mopowanie, a także szorowanie. OnlyOne System pozwala nawet połączyć wszystkie te czynności podczas jednego sprzątania. Ponadto robot jest wyposażony w technologię cyklonową, mapowanie laserowe i specjalną szczotę Jalisco.

Sterowanie urządzeniem jest możliwe zarówno ze smartfonu, jak i za pomocą poleceń głosowych. Dzięki nawigacji iTech Laser 360 ingerencja użytkownika jest jednak ograniczona do minimum, bo robot skutecznie omija wszelkie przeszkody. Czujnik optyczny zapobiega także upadkowi ze schodów i umożliwia czyszczenie pod meblami. Turbo Clean Carpet umożliwia wykrywanie dywanów i aktywowanie maksymalnej mocy w odniesieniu do zmienionej powierzchni.

Do dyspozycji jest 10 programów sprzątania, w tym spiralne, punktowe, automatyczne i manualne. Funkcja Pro All-TimeTable daje możliwość zaprogramowania pracy urządzenia na 7 dni w tygodniu, włącznie z ustawieniem takich parametrów jak moc ssania Innymi słowy, Cecotec Conga 7090 IA to jeden z ciekawszych modeli, na które warto rzucić okiem mając do dyspozycji większy budżet.

Cecotec Conga 7090 IA

Concept VR3110

Robot myjący podłogi Concept VR3110 został wyposażony w nawigację laserową LaserTec 2.0. Potrafi pokonywać przeszkody o maksymalnej wysokości 1,8 cm i automatycznie powracać do swojej stacji ładującej. Cyfrowy bezszczotkowy silnik BLDC zapewnia wysoką moc ssania (3 300 Pa). 3 poziomy efektywności, zależne od wybranego trybu czyszczenia, pozwalają na dostosowanie pracy odkurzacza do stopnia zabrudzenia podłogi.

Główny zbiornik o pojemności 0,6 litra służy do sprzątania na sucho. Po podłączeniu dodatkowego pojemnika 2w1 możliwe jest jednoczesne odkurzanie i wycieranie na mokro. Aplikacja Concept Robot, dla systemów iOS i Android, umożliwia planowanie sprzątania i monitorowanie w czasie rzeczywistym. Robot pracuje także w trybie strefowym – umożliwia określenie do 15 stref, w tym obszarów o ograniczonym dostępie i miejsc zakazanych. Dodatkowe funkcje, takie jak Double oraz Turbo, pozwalają wyczyścić nawet cięższe zabrudzenia.

Concept VR3110

Viomi S9

Viomi S9 to kolejny po Proscenic M8 Pro i Mamibot ExVac890 dobry robot mopujący ze stacją dokującą. Został wyposażony w silnik bezszczotkowy Japan Nidec o mocy ssącej 2700 Pa, dzięki czemu radzi sobie praktycznie z każdym rodzajem zanieczyszczeń. Siatka filtrująca z HEPA zapewnia wysoką skuteczne oddzielanie pyłu, co nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie użytkownika, ale także znacznie zwiększa efektywność samego urządzenia.

Duża bateria pozwala na ponad 3,5 godziny ciągłej pracy, co umożliwia czyszczenie do 320 m² na jednym ładowaniu. Viomi S9 współpracuje z aplikacją Mi Home, która daje dostęp do urządzenia w dowolnym miejscu i czasie. Robot oferuje 3 tryby pracy (może odkurzać, myć lub odkurzać i myć jednocześnie) oraz 2 trasy czyszczenia (w kształcie litery S i Y).

Viomi S9

Tefal Xplorer Serie 75 RG7675

Tefal Xplorer Serie 75 RG7675, jak przystało na dobrego robota mopującego, posiada dużą siłę ssącą (2 700 Pa). Urządzenie ma możliwość jednoczesnego odkurzania i mycia podłóg ze szczególną dokładnością wobec małych drobinek. Za skanowanie pomieszczeń i nawigację odpowiada kamera laserowa. Druga kamera boczna ToF pozwala na bezpieczne poruszanie wzdłuż ścian.

Odkurzacz mopujący Xplorer pozwala na zaznaczanie stref No-Go, co odpowiada funkcji tworzenia wirtualnych ścian. Granice wyznaczysz za pomocą aplikacji. Dzięki niej możesz także zdalnie sterować robotem.

Jeszcze większą moc ssącą (12 000 Pa) oferuje seria 95. Sprawdź: Tefal Xplorer Serie 95 RG7987.

Tefal Xplorer Serie 75 RG7675

Viomi V3 Pro

Robot sprzątający Viomi V3 Pro posiada 3 funkcje: odkurzania, mopowania oraz jednoczesnego odkurzania i mopowania. Samo mycie podłóg jest możliwe w dwóch trybach. Odkurzacz potrafi pokonać przeszkody o maksymalnej wysokości 2 cm więc kable, listwy i progi nie będą w stanie go zatrzymać.

Aplikacja Mi Home pozwala zaplanować czas sprzątania i śledzić robota w czasie bieżącym. Viomi V3 Pro kontroluje zużycie wody i jest wyposażony w filtr HEPA. Może zapamiętać nawet do 5 map pięter więc sprawdzi się w dużym domu i poziomowym mieszkaniu. Współpracuje z wirtualnymi ścianami, posiada Wi-Fi i ma opcję pracy według ustalonego harmonogramu.

Odkurzacz mopujący Viomi V3 Pro

Viomi V3 Pro

Xiaomi Mop PRO

Xiaomi Mop PRO stanowi alternatywę dla modelu Viomi V3 Pro. Jednocześnie to rozwiązanie dla użytkowników, którzy chętnie poświęcą dodatkowe 35 minut pracy akumulatora na rzecz delikatniejszego designu urządzenia. Podobnie jak Viomi V3 Pro, Xiaomi Mop PRO ma trzy tryby pracy. Ulepszone laserowe mapowanie LDS pozwala robotowi jeszcze lepiej radzić sobie z przeszkodami, a sterowanie jest jeszcze łatwiejsze dzięki aplikacji.

Za pomocą smartfonu możesz zlecić robotowi miejscowe czyszczenie i zaplanować sprzątanie według harmonogramu. Xiaomi Mop PRO współpracuje z wirtualnymi ścianami i automatycznie rozpoznaje różne pokoje. Do konkretnych pomieszczeń możesz przypisać różne czynności, na przykład odkurzanie z mopowaniem lub samo odkurzanie albo samo mopowanie.

Xiaomi Mop PRO

Xiaomi Mop PRO

iRobot Braava® 390T

Pomimo faktu, że Braava 390T pojawiła się na rynku 4 lata temu, to rozwiązanie wciąż jest godne polecenia. Ten robot świetnie radzi sobie z wykrywaniem dywanów, schodów oraz innych przeszkód i jest dostępny w znakomitej cenie. Czego mu zatem brakuje? Czym różni się Braava 390T od Jet m6?

Model 390T przede wszystkim nie wraca samodzielnie do stacji dokującej w związku z czym nie ma opcji ładowania i wznawiania pracy. Nie jest także kompatybilny z asystentami głosowymi (Google Assistant i Amazon Alexa), robotami Roomba, ani wirtualnymi ścianami. Prócz tego nie rozróżnia pomieszczeń, nie ma łączności wi-fi., brak mu także trybu sprzątania miejscowego. Jest więc okrojoną, bazową wersją Jet m6. Mniej inteligentną, jednak wciąż bardzo skuteczną.

iRobot Braava 390T

Braava 390T

iRobot Braava jet™ 250

Producent sugeruje, że Braava jet m6 (Seria M) to robot mopujący idealny do dużych powierzchni i wielu pomieszczeń. Braava seria 300 (390T) ma sprawdzać się w przypadku dużych pomieszczeń, podczas gdy Braava jet 250 jest stworzona szczególnie z myślą o kuchni i łazience. Prawda jest jednak taka, że sprawdzi się we wszelkich pomieszczeniach standardowej wielkości mieszkania.

Ten model jako jedyny posiada wibrującą głowicę czyszczącą. Braava jet 250 ma precyzyjny spryskiwacz i możliwość ustawienia ilości dozowanego płynu. Posiada także tryb sprzątania miejscowego. To prosty i wygodny sprzęt, który obsłużysz za pomocą aplikacji iRobot HOME. Nie ma łączności Wi-Fi i nie ma opcji automatycznego powrotu do stacji dokującej, ale i tak mamy do czynienia ze świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Robot mopujący iRobot Braava jet™ 250

iRobot Braava jet 250

Mamibot ExVac680S

Mamibot ExVac680S, w przeciwieństwie do wyższych modeli tej samej marki, nie posiada możliwości współpracy z wirtualną ścianą, ani nie ma możliwości ustalenia harmonogramu pracy. Mimo to jest sprawdzonym modelem, który wciąż zbiera pozytywne opinie użytkowników. Choć robot codzienne odkrywa powierzchnię na nowo, dzięki nawigacji SLAM V 4.0 robi to inteligentnie i skrupulatnie.

Użytkownicy cenią sobie zarówno moc ssącą (2800 Pa), jakość mopowania, jak i wymiary, które pozwalają robotowi dostać się w newralgiczne miejsca (8,1 cm wysokości). Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli marki Mamibot, do obsługi ExVac680S mamy aplikację WeBack w języku polskim. W zestawie jest też pilot, który umożliwia między innymi regulację mocy ssącej, włączenie funkcji czyszczenia krawędzi lub zmianę kierunku poruszania się robota.

Odkurzacz mopujący Mamibot ExVac680S

Mamibot ExVac680S

Dobry robot mopujący, czyli jaki?

Jakie cechy powinien posiadać dobry robot mopujący? Ranking, który widzisz powyżej został opracowany w oparciu o takie parametry jak wydajność urządzenia, żywotności baterii, a także łatwość konfiguracji i obsługi. Żywotność baterii pomoże Ci określić jakiego urządzenia potrzebujesz na dany metraż. 90 minut ciągłej pracy zapewni czystość w średniej wielkości mieszkaniu lub małym domu, jednak najlepiej byłoby posiadać sprzęt osiągający 120 – 160 minutowy czas pracy.

Robot myjący podłogi ma za zadanie wykonać pracę za Ciebie dlatego w naszym TOP 15 uwzględniliśmy wyłącznie urządzenia, które będą wymagały jak najmniejszej interwencji z Twojej strony. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsze odkurzacze mopujące najprawdopodobniej nie poradzą sobie z mocnymi, zaschniętymi zabrudzeniami, śladami zarysowań czy smarem. Te zawsze będą wymagały działań ze strony użytkownika.

Sprawdź także: Odkurzacze piorące – ranking najlepszych modeli

Robot mopujący a panele – najlepszy robot do podłóg drewnianych?

Jeśli zastanawiasz się czy odkurzacz mopujący nada się do podłóg drewnianych czy paneli, odpowiedź brzmi – to możliwie najlepsze rozwiązanie. W przypadku drewnianych podłóg warto uważać wyłącznie na mopy parowe. Te mogą wypaczać drewno ze względu na duże zmiany temperatury i wilgoci. Wilgotna szmatka stosowana w robotach mopujących jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem zarówno w przypadku delikatnych paneli, jak i wszelkich podłóg drewnianych.

Cecotec Conga 7090 IA

Czy warto kupić robota myjącego podłogi?

Robot myjący podłogi to urządzenie szczególnie polecane dla rodzin z małymi dziećmi lub ze zwierzętami. Ale tak naprawdę jest świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni czystość, a nie chce marnować czasu, ani energii na sprzątanie.

Kupując robota sprzątającego możesz postawić na wersję, która jednocześnie odkurza i mopuje. Dla wielu użytkowników będzie to najwygodniejsze rozwiązanie. Robot sprawdzi się w usuwaniu codziennych, lekkich zabrudzeń na podłodze. Pomoże Ci zachować stałą czystość. Owszem, odkurzacze mopujące kosztują znacznie więcej niż mop i wiadro. Ale technologia idzie naprzód po to, by oszczędzać nasz bezcenny czas.

Czytaj więcej: Automatyczny robot do okien – ranking 2021

5/5 - (1 vote)