• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Popularność samochodów elektrycznych stale wzrasta, co potwierdzają wyniki sprzedażowe największych marek. W opozycji do entuzjastów tych najnowszych technologii stoją jednak sceptycy, którzy wskazują na wysokie ceny (choć te pomału zaczynają maleć, pojawiają się też dopłaty rządowe), jak i niska dostępność ładowarek, czasochłonność ładowania czy niski zasięg.

Dlatego w tym materiale postaramy się przybliżyć jeden z najbardziej dynamicznie zmieniających się parametrów w branży aut elektrycznych – sprawdzamy stosunek cen aut do ich zasięgu. O dostępnych na rynku ładowarkach, jak i możliwościach, jakie oferują, przeczytasz w oddzielnym materiale.

Ranking samochodów elektrycznych 2024 – TOP 5

Model Zasięg (WLTP) Moc 0-100 km/h Cena
Hyundai Ioniq 6 545 km 229 KM 7,4 s 274 900 zł
Audi Q4 e-tron 545 km 204 KM 8,5 s 225 900 zł
BMW i4 492 km 340 KM 5,6 s 294 400 zł
Tesla Model 3 629 km 498 KM 4,4 s 240 990 zł
Mini Cooper Electric 293 KM 184 KM 7,3 s 153 300 zł

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6 to zdecydowanie najlepszy samochód elektryczny koreańskiego producenta. Łączy w sobie spory zasięg, wysokiej jakości wyposażenie, rozsądną cenę i unikalny design. Wersja o mocy 165 KM oferuje zasięg 545 km na felgach 20”, z kolei po zmianie na felgi 18” nawet do 614 km.

Ioniq 6 ma lepszą aerodynamikę niż Ioniq 5, choć oba modele zostały stworzone na tej samej platformie. Kabina jest dobrze wyciszona, jazda jest płynna, a prowadzenie wciągające. Dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości Ioniq 6 dobrze trzyma się zakrętów.

Minimalistyczna, a zarazem nowoczesna deska rozdzielcza jest wyposażona w dwa 12,3-calowe ekrany – wskaźników cyfrowych i informacyjno-rozrywkowy.

Jeśli chodzi o systemy bezpieczeństwa, w standardzie mamy funkcje monitorowania martwego pola, ostrzegania o ruchu poprzecznym, utrzymywania pasa ruchu czy unikania kolizji czołowych. Warto podkreślić, że zarówno Ioniq 6, jak i Ioniq 5 otrzymały tytuł Top Safety Pick+ 2023 IIHS.

Audi Q4 e-tron

Audi Q4 e-tron – Top Safety Pick+ 2023 IIHS w kategorii luksusowych crossoverów, wyposażony w kabinę będącą technologiczną wizytówką najnowszych i najlepszych gadżetów i oferujący płynną, kulturalną jazdę.

Może nie dostarcza ekscytujących wrażeń, ale sprawia wrażenie zwrotnego (dzięki małemu promieniowi skrętu) i – co kluczowe – gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo jazdy. Q4 e-tron oferuje przyzwoity zasięg (545 km) w nieprzesadzonej cenie, a do tego wygodną pozycję i wysoki komfort jazdy, w tym zarówno w dłuższych trasach, jak i w mieście.

Nowym standardem we wszystkich modelach na rok 2024 będzie adaptacyjny tempomat z funkcją centrowania pasa ruchu.

BMW i4

W rankingu samochodów elektrycznych 2024 wyróżnia się też BMW i4. W opinii fanów BMW, i4 prowadzi się nawet lepiej niż jeden z najpopularniejszych sedanów, czyli M3. Jednocześnie model oferuje spory zasięg (492 km). Pewnie dlatego 2024 rok nie przyniesie większych zmian.

Układ bogato wyposażonej kabiny i4 jest podobny do innych modeli BMW. Wyróżnia go jednak masywny, jednolity wyświetlacz zajmujący większość deski rozdzielczej.

Model i4 2024 w dalszym ciągu będzie oferował szeroką gamę standardowych i opcjonalnych technologii bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. W wyposażeniu standardowym znajdziemy na przykład symulację odgłosu silnika na napędzie elektrycznym w ramach ochrony pieszych, regulator prędkości z funkcją hamowania czy asystenta parkowania z kamerą cofania.

Tesla Model 3

Do rankingu samochodów elektrycznych 2024 trafiła oczywiście także Tesla Model 3 w wersji Long Range, ponieważ oferuje znacznie wyższy zasięg w niewiele wyższej cenie niż wersja standardowa. Warto jednak wiedzieć, że najtańszą Teslę Model 3 z zasięgiem 514 km można kupić już za 200 tysięcy złotych.

Tesla Model 3 stale zmienia zasady gry na rynku aut elektrycznych. Już 2017 roku obniżenie cen sprawiło, że wybór samochodu z elektrycznym silnikiem stał się dostępny dla znacznie szerszej grupy klientów.

Choć Model 3 od początku zmuszał swoich odbiorców do pewnych kompromisów (weźmy choćby fakt, że regulacja lusterek może odbywać się wyłącznie za pomocą wyświetlacza systemu informacyjno-rozrywkowego), a konkurencja – taka jak Hyundai Ioniq 6 czy BMW i4 – w międzyczasie zadbała o bardziej praktyczne rozwiązania w podobnych cenach, Tesla wciąż pozostaje atrakcyjnym wyborem.

Rok 2024 niesie powiew świeżości – zarówno w kwestii lepszego wyciszenia kabiny, jak i bardziej eleganckiego przodu. Miejsce będzie miał też mały update funkcji standardowych. Przewiduje się, że zamówienia na model 2024 będzie można składać już końcem bieżącego roku.

Mini Cooper Electric

Na szczególne wyróżnienie w rankingu samochodów elektrycznych 2024 zasługuje także Mini Cooper Electric. Ten samochód jesteśmy w stanie kupić już za około 150 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymujemy nie za duży, ale w miarę sensowny zasięg (prawie 300 km), z kolei za dopłatą około 20 tysięcy do dyspozycji mamy już około 400 km.

Mini Cooper Electric jest ceniony nie tylko za dość przystępną cenę, ale przede wszystkim za charakter jazdy. Przyspieszenie jest podobne jak w benzynowych Mini, jazda potrafi dostarczyć sporo frajdy, zaletą jest też szeroka gama technologii wspomagających kierowcę.

Rok 2024 nie przynosi żadnych kluczowych zmian w modelu, ale i tak pozostaje on jednym z lepszych wyborów pośród tańszych aut elektrycznych, tuż obok Citroena e-C3, Peugeota e-208 czy Opla Corsy Electric. Mini Cooper niezmiennie oferuje też wiele opcji personalizacji.

Jak długo trwa ładowanie auta elektrycznego?

Powyższy ranking samochodów elektrycznych 2024 udowadnia, że najnowsze modele potrafią oferować spory zasięg. Ta kwestia to jedno z najczęstszych zmartwień sceptyków aut elektrycznych. W wielu przypadkach kluczowym pytaniem pozostaje: jak długo trwa ładowanie auta elektrycznego i jak powinno ono właściwie wyglądać?

Obecnie, w większości przypadków ładowanie do 100% nie trwa dłużej niż 8-10 godzin. Ładowanie DC 50 kW czy DC 350 kW do 80% baterii potrafi trwać znacznie krócej. Przykładowo Hyundai Ioniq 6 do 80% ładuje się już od 18 minut (DC 350 kW) do 73 minut (DC 50 kW). Co ważne, najlepsze dla żywotności baterii jest właśnie ładowanie do poziomu 80%. Jest ono zarazem najszybsze.

Faktem jest, że do zakupu samochodu elektrycznego trzeba uwzględnić dodatkowo koszt ładowarki. Zastosowanie wallboxa, czyli ładowarki naściennej, przyspiesza ładowanie auta w domu nawet 2 lub 3-krotnie.

Jeśli chodzi o ładowanie na stacjach, najczęściej spotkamy tam ładowarki DC o mocy 60-90 kW, na których ładowanie nawet dużej i mocno rozładowanej baterii potrwa nie więcej niż kilkadziesiąt minut.

Nie wszystkie auta elektryczne będą jednak mogły przyjąć wysoką moc ładowania i ze względu na ograniczenia, które narzuci im komputer, i tak będą ładować się we własnym tempie. Odpowiednia ładowarka to więc nie wszystko.

Co jeszcze może mieć wpływ na czas ładowania auta elektrycznego? Prócz kolejek do publicznych ładowarek, wpływ może mieć też temperatura otoczenia. Najlepiej, jeśli wynosi około 20 stopni Celsjusza.

Czytaj również: Ranking samochodów typu crossover 2024

Oceń ten post