• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Każdy z nas doskonale wie o tym, że nasz komputer musi być zabezpieczony przed wszelkimi zagrożeniami. Czy darmowy antywirus to jednak dobry wybór? Zdecydowanie tak! Sprawdźcie nasz ranking – 15 najlepszych darmowych antywirusów.

15 najlepszych darmowych programów antywirusowych w 2022 roku. Jaki darmowy antywirus wybrać?

Dobry antywirus nie musi wcale kosztować nas majątku. Tak naprawdę, niektóre darmowe rozwiązania dostępne w sieci sprawdzają się znacznie lepiej od swoich płatnych odpowiedników. Oczywiście, musimy wybrać je z głową. Niektóre darmowe, ale niesprawdzone antywirusy często przysporzą nam więcej kłopotów niż pożytku. Podpowiadamy więc jakim oprogramowaniem warto się zainteresować.

Windows Defender

darmowy antywirus windows defender

O Windows Defender można napisać wręcz cały esej, skupimy się więc tylko na kilku szczegółach. Zacznijmy od zalet. Przede wszystkim, macie go już na swoim komputerze. Dodatkowo jest to darmowy antywirus, który nie będzie zachęcał was do kupienia płatnej wersji, czy wyświetlał reklam.

Niemniej, Windows Defender nie jest produktem idealnym. Praktycznie każdy inny antywirus w tym rankingu ochroni nas nieco lepiej przed zagrożeniami. Czasy, kiedy należało go jednak od razu odinstalować już na szczęście przeminęły. Jest po prostu dobrze, ale nie idealnie.

Czy możemy więc korzystać jedynie z Windows Defendera? Jak najbardziej tak! Jeśli zależy wam jednak na dodatkowej ochronie, to warto wymienić go na nieco mocniejsze rozwiązanie. Między innymi właśnie po to powstał ten ranking darmowych antywirusów.

Zobacz: Laptop do pracy w domu – jaki model wybrać?

Malvarebytes – miejsce honorowe

Malvarebytes

Malvarebytes zajmuje miejsce honorowe w tym rankingu. Niestety nie mógłby się w nim inaczej znaleźć z bardzo prostego powodu – nie jest wcale darmowy. Musimy zapłacić za niego około 12 złotych za miesiąc.

Co więc w ogóle robi tutaj takie oprogramowanie? Przecież z góry założyliśmy, że porównujemy darmowe antywirusy! Powód jest bardzo prosty – możemy ściągnąć 14-dniową darmową wersję próbną. Malvarebytes to najlepszy program „ratunkowy” jaki znajdziecie na rynku. Jeśli wasz komputer został już zainfekowany przez wirusa to właśnie ściągnięcie jego triala, zupełnie za darmo, będzie jedną z najlepszych dostępnych opcji.

Oczywiście, w przyszłości z pewnością unikniecie tego problemu. Następne antywirusy w tym rankingu są już w pełni darmowe i będą działały cały czas na waszym komputerze.

Avast

Avast

Ranking darmowych antywirusów nie może obyć się bez najpopularniejszego z nich – Avasta. Mimo wszystko, cieszy się on dość słabą opinią! Czy słusznie?

Pod względem samej ochrony przed zagrożeniami Avast jest zwyczajnie poprawny. Jego siła tkwi właśnie w popularności. Dzięki temu, że ma ponad 400 milionów użytkowników, jest w stanie reagować bardzo szybko i sprawnie na najnowsze zagrożenia. Jego programiści błyskawicznie wychwytują nowe i niebezpieczne wirusy, jest to więc stosunkowo bezpieczny wybór.

Skąd zatem ta zła opinia? Przede wszystkim, program jest niesamowicie wręcz nachalny. Korzystając z darmowej wersji co chwila zobaczymy różne powiadomienia, nakłaniające nas do zakupu dodatkowych funkcji. Dodatkowo, nie zapominajmy o pewnej aferze, w której przyłapano ich na zbieraniu naszych danych, a konkretniej historii przeglądarki.

Czy Avast to dobry wybór? Tak, ale są lepsze.

Sprawdź: Temperatura procesora – jak ją sprawdzić? Jaka powinna być?

ClamWin – antywirus open-source

ClamWin darmowy antywirus open-source

ClamWin to bardzo szczególny program, który zdecydowanie nie nadaje się dla każdego. Przede wszystkim, nie mamy w nim żadnej ochrony komputera w czasie rzeczywistym. Wszystkie podejrzane pliki musimy przeskanować ręcznie.

Po co w ogóle ktoś miałby więc z niego korzystać? Cóż, jego największy atut to otwarte oprogramowanie, a to prawdziwa rzadkość w tej branży. Jeśli zależy więc wam na przejrzystości i właściwie najlepszej możliwej ochronie danych osobowych to doskonały wybór dla was! W innym wypadku musimy go jednak odradzić.

PC Matic

PC Matic

PC Matic to opracowany przez amerykańską firmę darmowy antywirus, cechujący się bardzo silną ochroną przed zagrożeniami. Niestety, wielu użytkowników narzeka na bardzo przestarzały i nieprzyjazny interfejs użytkownika.

Oprócz tego, PC Matic jest nieco zbyt nadgorliwy. Często potrafi zablokować w 100% bezpieczne i pożądane przez nas programy. Aplikacja wpływa też dość niekorzystnie na czas uruchamiania innych programów.

Niemniej, jest to produkt bardzo bezpieczny. W teście przeprowadzonym przez firmę AV-Test uzyskał wynik 6/6. To świetny produkt, dla nieco mniej zaawansowanych użytkowników, którzy mogą pozwolić sobie na lekkie spadki wydajności.

SecureAPlus

SecureAPlus

SecureAPlus to stosunkowo nowy program, wciąż zyskujący na popularności. Zresztą – nie bez powodu. Użytkownicy doceniają go za sporą przejrzystość i zabójczą wręcz skuteczność w zwalczaniu „szkodników”.

Jak na darmowy antywirus, SecureAPlus ma jedną ważną cechę. Jest w stanie działać też w pełni lokalnie, pozbawiony dostępu do Internetu. Zabezpieczy nas więc nawet w tym momencie, gdy chociażby uruchomimy program z pendrive’a na laptopie niepodłączonym do sieci.

Warto też wspomnieć, że SecureAPlus korzysta z aż 12 silników antywirusowych, w tym z rozwiązań BitDefendera czy Aviry. To bardzo bezpieczny i skuteczny program. Jedyny minus? Będzie wysyłał nam sporo powiadomień!

Kaspersky

Darmowy antywirus kaspersky

Podobnie jak BitDefender, Kaspersky również jest raczej znany ze swojej płatnej wersji. Na szczęście, za darmo również możemy uzyskać świetną ochronę naszych danych. Jego atutem są bardzo niskie wymagania systemowe, to świetny wybór dla nieco słabszych komputerów.

Jak na darmowy antywirus, Kaspersky Free oferuje nam naprawdę sporo opcji. Mamy tutaj podstawową ochronę przed wirusami, phishingiem i wszelkimi spyware’ami. W testach bezpieczeństwa wypadł wręcz znakomicie – otrzymał 6/6 punktów w prestiżowym AV-Test.

Sporym minusem będzie jednak brak jakichkolwiek zabezpieczeń przed atakami sieciowymi. Niektórzy mogą też nie być do końca do niego przekonani przez kraj pochodzenia, niestety jest to rosyjski antywirus. W USA panuje całkowity zakaz używania go na rządowych komputerach. Raczej nie ma jednak powodu do obaw, jeśli nie pracujecie w służbach bezpieczeństwa czy rządzie.

Zobacz: Zasilacz awaryjny – najlepsze modele

360 Total Security

360 total security

360 Total Security to wyjątkowo wydajny i naprawdę ciekawy antywirus. Przede wszystkim – korzysta z kilku silników, w tym z BitDefendera oraz Aviry. Możemy więc być niemal pewni, że poprawnie wykryje każde zagrożenie.

Oprócz samego, bardzo skutecznego antywirusa otrzymamy też specjalnie narzędzia do optymalizacji systemu i jego czyszczenia. Jeśli uznacie jednak, że są wam zupełnie niepotrzebne, to możecie zainstalować wersję Essential, pozbawioną tych bonusów.

Podobnie jednak jak w przypadku Kasperskiego, lekką wątpliwość może budzić kraj pochodzenia. 360 Total Security to produkt chiński. Niestety ten kraj nie słynie do końca z dbania o naszą prywatność.

Comodo

Comodo antywirus

Antywirus Comodo to produkt z dość długą tradycją – jest obecny na rynku już od ponad dekady. Użytkownicy doceniają go za wysoki poziom zabezpieczeń i bardzo niski wpływ na wydajność komputera.

Niestety, ciężko nie zauważyć, że interfejs nie uległ zbytniej zmianie od daty premiery. Całość wygląda dość przestarzale i topornie. Na szczęście, sam silnik antywirusowy wciąż otrzymuje niezbędne aktualizacje. Warto jednak uważać – raporty dowodzą, że program dość słabo radzi sobie z ransomware!

Adaware

Adaware

Darmowy antywirus Adaware powstał na początku jako oprogramowanie do usuwania programów szpiegujących. Bardzo szybko dodano jednak do niego pozostałe funkcje, które czynią z niego pełnoprawny i skuteczny program antywirusowy.

Przede wszystkim, Adaware to bardzo wydajny i przy tym lekki program. Nie obciąży zbytnio naszego komputera, jednocześnie doskonale zabezpieczając nas przed zagrożeniami. Możemy też za jego pomocą przeskanować cały komputer i wprowadzić wybrane pliki w kwarantannę.

Sporym atutem z pewnością jest też tryb dla graczy. Po uruchomieniu jakiejkolwiek gry, Adaware przestanie wyświetlać nam irytujące powiadomienia, które przeszkodziłby nam w rozgrywce.

AhnLab Lite

Ahnlab

AhnLab to stosunkowo mały znany w Polsce darmowy antywirus południowokoreańskiej firmy. Nie powinien nas natomiast dziwić brak popularności, biorąc pod uwagę, że strona internetowa producenta nie jest przetłumaczona na język angielski. Na szczęście to tak naprawdę jego jedyna wada.

Cały program działa oczywiście w pełni po angielsku i zapewnia nam naprawdę doskonałą ochronę. Zarówno w teście wydajnościowym jak i bezpieczeństwa firmy AV-Test udało im się uzyskać najlepszą notę – 6/6. To dobry i bezpieczny wybór. Brak języka polskiego może być jednak dla niektórych sporą przeszkodą.

Sprawdź: Internet Security – najlepsze pakiety

Panda Dome

Panda Dome

Panda to jeden z najszybciej rozwijających się antywirusów na rynku. To właśnie oni byli zresztą pionierami analizy zagrożeń w chmurze i dalej pozostają liderem w tej kwestii. To niesamowicie lekki program, prawie zupełnie nieodczuwalny na naszym komputerze.

Niestety jest pewien minus – Panda jest dosyć nadgorliwa. Dość często może się nam zdarzyć zablokowanie całkowicie przyjaznego pliku. To dość dobry wybór dla osób, które rzadko kiedy instalują nowe programy. W innym wypadku może być niestety dość uciążliwy.

Bitdefender

Bitdefender

Zdecydowana większość z was z pewnością kojarzy Bitdefender z raczej płatnym programem, często wykorzystywanym komercyjnie. Na szczęście, firma ma w swojej ofercie również darmowy antywirus. W dodatku jest naprawdę świetny!

Głównym atutem BitDefender Free Edition jest to, że działa on w całości w chmurze. Nie musimy się więc przejmować, że obciąży zbyt mocno komputer. Na szczególną uwagę zasługuje też system monitorujący strony internetowe, zabezpieczający nas przed kradzieżą naszych danych, szczególnie finansowych.

BitDefender w swojej darmowej wersji to bardzo prosty, wręcz surowy program. Niemniej – doskonale spełnia swoją rolę.

Avira

Avira

Skoro wspomnieliśmy już o nim wcześniej w kontekście silnika, to najwyższa pora przedstawić kolejny darmowy antywirus, który naszym zdaniem wygrał ten ranking – Avira. To bardzo wydajne i całkowicie darmowe narzędzie, które ochroni wasz komputer.

Przede wszystkim na uwagę zasługuje to, że Avira tworzona jest przez niesamowicie doświadczony niemiecki zespół programistów. Zapewniają oni regularne aktualizacje i bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Niestety, widać tu trochę starą niemiecką szkołę inżynierii – jest szybko, wydajnie i dobrze, ale interfejs użytkownika jest przestarzały i toporny. Cóż, coś za coś, prawda?

Avira wykorzystuje do analizy plików chmurę obliczeniową, dzięki temu jest względnie lekka i nie obciąży zbyt mocno naszego komputera. Przy okazji, zablokuje wszystkie próby nieuprawnionego kopania kryptowalut!

Zobacz też:
Ile pamięci RAM do laptopa? Do gier? Poradnik 2022
Zasilacz awaryjny (UPS) – jak działa i jak wybrać właściwy model?

4.1/5 - (7 votes)