Router LTE to doskonały sposób na zapewnienie sobie w domu szybkiego internetu, w momentach, w których nie możemy postawić na tradycyjną infrastrukturę. Podpowiadamy więc, jaki model warto wybrać.
Spis treści
Co powinien mieć każdy dobry router LTE?
Router LTE to bardzo wygodne i przydatne narzędzie. Model modelowi jednak nierówny! Na jakie cechy powinniśmy więc szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim, interesują nas tylko i wyłącznie modele z miejscem na własną kartę SIM. Inaczej, musielibyśmy dokupić dodatkowo modem USB, a to dodatkowy i całkowicie zbędny wydatek.
Jeśli planujemy używać go jako naszego głównego routera w domu to koniecznie zadbajmy też o wyjścia ethernetowe (porty LAN). Inaczej, będziemy skazani tylko i wyłącznie na Wi-Fi, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo, będzie on bardziej uniwersalny – zadziała też jako tradycyjny router.
Ostatnia ważna kwestia to oczywiście maksymalna prędkość transferu danych. W tym przypadku im więcej tym lepiej! Konserwatywnym i dość rozsądnym minimum będzie tutaj 100-150 Mb/s. Dobry router LTE powinien jednak zapewniać nam znacznie lepsze prędkości.
Zobacz: Internet Security – najlepsze pakiety
Najlepsze routery LTE na kartę SIM – Ranking TOP 15
Tak jak pisaliśmy w poprzednik akapicie, dobry router LTE musi mieć miejsce na własną kartę SIM. Odrzuciliśmy więc wszystkie modele niespełniające tego wymogu.
TP-LINK Archer MR200
TP-LINK Archer to bardzo prosty w konfiguracji router LTE ze średniej półki cenowej. Doskonale sprawdzi się do nieco mniejszego mieszkania albo domku wakacyjnego. Umożliwia nam pobieranie z prędkością do 150 MB/s – to nie najlepszy, ale w pełni akceptowalny wynik.
Archer MR200 udostępnia Wi-Fi w standardzie dual-band, czyli w pasmach 2,4 i 5 GHz. Wspiera też nowoczesny standard Wi-FI 5 802.11ac. Sporym plusem są też niewielkie i kompaktowe wymiary!
Cena: 447 zł
Huawei B628-265
Huawei B628-265 to zdecydowanie produkt dla nieco bardziej wymagających użytkowników. Oczywiście, rzutuje to dość mocno na jego cenę. Niemniej, specyfikacja powinna nam to w zupełności wynagrodzić. Przede wszystkim, maksymalna prędkość LTE wynosi tutaj aż 600 Mb/s – to doskonały wynik!
Bardzo korzystnie wygląda też specjalny system anten wspierających dwa pasma (2,4 i 5 GHz). Zapewniają one przepustowość sieci Wi-Fi nawet do 1,2 GB/s. Router ma też dwa porty ethernetowe ze standardem Gigabit Ethernet.
Cena: 805 zł
VoLTE N300 Tenda
N300 Tenda to router LTE, który polecimy raczej najmniej wymagającym użytkownikom. To niezbyt dobry wybór do domu, ale doskonały do domku wakacyjnego. Specyfikacja wcale nie zachwyca, ale dużym plusem są kompaktowe wymiary i atrakcyjna cena.
Przede wszystkim, mamy tutaj tylko jedno pasmo Wi-Fi (2,4 GHz) i maksymalną prędkość LTE na poziomie 150 MB/s. Szału nie ma, ale tragedii również nie. Do tego mamy dwa porty ethernetowe, umożliwiające podłączenie urządzeń po kablu.
Cena: 308 zł
Zobacz: Przystawka Smart TV – który model będzie najlepszy?
D-Link DWR-921
D-Link DWR-921 to budżetowy router LTE umożliwiający maksymalną prędkość pobierania na poziomie 150 Mb/s. Całość jest bardzo niewielka i mobilna. Do tego mamy aż 4 porty LAN pozwalające na podłączenie urządzenia po kablu.
Bez wątpienia minusem będzie brak wsparcia dla pasma Wi-Fi 5 GHz – mamy tutaj tylko 2,4 GHz. Będzie to więc raczej lepszy wybór do domku letniskowego niż na codzienne używanie. Plusem jest za to atrakcyjna cena.
Cena: 250 zł
ZTE MF286R
ZTE MF286R to doskonały router LTE do domu ze średniej półki cenowej. Mamy tutaj tak naprawdę wszystko, czego moglibyśmy potrzebować. Bardzo dobre wrażenie robi też maksymalna przepustowość LTE – 300 MB/s.
Sporym atutem będą też aż 4 porty LAN i możliwość jednoczesnego podłączenia aż 64 urządzeń! Sieć Wi-Fi jest oczywiście dwupasmowa i wspiera standard Wi-Fi 5. Gdybyśmy mieli szukać jakiś wad, to wybralibyśmy rozmiar – urządzenie jest dość duże i mało przenośne.
Cena: 448 zł
TP-LINK M7000
TP-LINK M7000 to router LTE nie dla każdego. Będzie bardzo złym wyborem do domu. Idealnie sprawdzi się natomiast, jeśli zależy wam na mobilności. To doskonałe urządzenie na wycieczki, do kampera czy nawet do pracy poza domem. Całość jest niewielka i kompaktowa.
Oczywiście, specyfikacja pozostawia bardzo wiele do życzenia. Mamy do dyspozycji jedynie Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz o maksymalnej prędkości 150 Mb/s. Na plus wypada natomiast możliwość podłączenia aż 10 urządzeń. Router zasilany jest baterią pozwalająca na 10 godzin pracy.
Cena: 242 zł
Sprawdź: Jaki zasilacz awaryjny wybrać?
Teltonika RUT950
Teltonika RUT950 to zdecydowanie produkt dla najbardziej wymagających. Doskonale sprawdzi się w dużych domach albo nawet w firmowym biurze. Przede wszystkim, mamy tutaj możliwość włożenia aż dwóch kart SIM, cztery wyjścia ethernetowe i Wi-Fi o prędkości do 150 MB/s.
RUT950 działa oczywiście również jako tradycyjny router. Jeśli wykryje jednak brak internetu, automatycznie przełączy się w tryb LTE. Umożliwia też podłączenie nawet do 100 urządzeń, obsługę VPN i zapory Firewall. Jedyny minus to cena.
Cena: 1077 zł
TP-LINK Archer MR600
Archer MR600 to nieco ulepszona wersja opisanego wyżej modelu MR200. Tym razem, mamy dostęp do maksymalnej prędkości do 300 MB/s. Sporym atutem będzie też obsługa technologii MU-MIMO, dzięki której podłączymy jednocześnie wiele urządzeń, bez żadnych opóźnień.
Router LTE Archer MR600 ma 3 porty LAN obsługujące standard Gigabit Ethernet. Dodatkowo, pozwala on również na podłączenie aż 64 urządzeń jednocześnie. To świetny i sprawdzony wybór – w dodatku cena jest naprawdę adekwatna do jakości.
Cena: 665 zł
Huawei B535-333
Router LTE Huawei B535-333 to wyjątkowo dobry model ze średniej półki cenowej. Przede wszystkim, mamy tutaj maksymalną prędkość aż do 400 Mb/s – to doskonały wynik! Wi-Fi działa również na dwóch pasmach i można podłączyć do niego 64 urządzeń.
Pomimo bardzo kompaktowych rozmiarów, B535-333 ma aż 4 porty LAN, a jeden z nich może służyć jako port LAN/WLAN. Tak naprawdę, ciężko znaleźć tutaj jakąkolwiek wadę – to dobry i niesamowicie atrakcyjny pod względem ceny wybór.
Cena: 550 zł
Sprawdź: Darmowy antywirus -co warto wybrać?
Totolink LR1200
Totolink LR1200 to doskonały router LTE z niższej półki cenowej. Za jedyne 300 złotych mamy tutaj obsługę Wi-Fi w dwóch pasmach z maksymalną przepustowością LTE 150 MB/s. Na sporą uwagę zasługują też anteny zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć zasięg urządzenia.
Do tego wszystkiego, mamy tutaj jeden port WAN i cztery porty LAN w standardzie Fast Etherent. LR1200 może pracować też jako Access Point i tworzyć niezależne od siebie sieci – chociażby Wi-Fi dla gości.
Cena: 300 zł
Pozostałe Routery LTE na które warto zwrócić uwagę
ZyXEL NR5101-EU01V1F – bardzo potężny i wydajny model, który idealnie sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych. Cena jest niestety zaporowa!
Huawei E5577-320 – dość budżetowy i niezwykle wydajny przenośny router LTE zasilany akumulatorowo
ZyXEL LTE2566-M634-EUZNV1F – najwydajniejszy mobilny router LTE w tym rankingu. Niestety, jednocześnie najdroższy z nich.
DrayTek Vigor 2927L – świetny i wydajny model, doskonale odnajdujący się w firmach, na konferencjach czy w biurach. Niestety, dość drogi
TP-LINK TL-MR6400 – nieco bardziej budżetowa wersja opisanego wyżej modelu MR600
Router LTE – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Podstawową rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę przy zakupie routera LTE jest oczywiście jego prędkość. 150 Mb/s jest wystarczające dla przeciętnego użytkownika, ale może nie sprawdzić się podczas pracy zdalnej czy grach sieciowych.
Dodatkowo, koniecznie określcie, czy potrzebujecie podłączać jakieś urządzenia (komputer stacjonarny, telewizor) po kablu ethernetowym. W tym przypadku, router musi zapewniać wam taką opcję. Warto postawić też na standard Gigabit Ethernet.
Weźcie też pod uwagę wielkość całego urządzenia. Jeśli zależy wam na mobilności, to zdecydowanie wybierzcie mniejsze i lżejsze urządzenie. Szukacie czegoś tylko i wyłącznie do domu? Wybierzcie więc większy i nieco mocniejszy model!
Podsumowanie – jaki router LTE wybrać?
Dobry router LTE możemy kupić już za niecałe 300 zł. Jeśli ma to być jednak wasze główne urządzenie do domu, to warto postawić na nieco lepszy model o odpowiednich parametrach. Oferta jest bardzo bogata i każdy znajdzie idealne urządzenie do swoich potrzeb.
Zobacz też:
Test routera – zobacz jak sprawdzić swoje urządzenie
Darmowy VPN czy płatny: który jest bezpieczniejszy?
#materiałreklamowy