Inteligentny dom może początkowo wydawać się kosztowny i skomplikowany. Czy korzyści przewyższają koszty i potencjalne problemy? Sprawdzamy dlaczego Systemy Smart Home to dobra inwestycja Twojego czasu i pieniędzy.
Spis treści
Systemy Smart Home – bezpieczeństwo
Jedną z najczęściej docenianych zalet inteligentnego domu jest poprawa bezpieczeństwa. Monitoring wideo z systemem alarmowym pomaga chronić zarówno mienie, jak i mieszkańców domu. Systemy bezpieczeństwa Smart Home umożliwiają monitoring posesji w czasie rzeczywistym, a po wykryciu próby włamania uruchamiają sygnały dźwiękowe lub próbują zmylić włamywacza. Jak? Na przykład włączając światła, telewizor lub sterując roletami. Inteligentny dom informuje także właściciela o potencjalnym włamaniu. Dodatkowo może zawiadomić ochronę albo wyznaczone przez właściciela osoby. Na przykład sąsiadów.
Warto wspomnieć również o systemach kontroli dostępu. Umożliwiają nie tylko obserwację okolicy domu poprzez aplikację, ale także podejmowanie decyzji o dostępie do domu w sposób zdalny. Inteligentny domofon z kamerą może przekazać obraz osoby czekającej przed wejściem na ekranie Twojego telefonu. Daje Ci także możliwość zdalnego otwierania furtki lub bramy wjazdowej.
Inteligentny dom – ekologiczny i ekonomiczny
Drugim z najczęstszych powodów, dla których właściciele domów są zainteresowani systemami Smart Home jest chęć oszczędzania energii. Rozmieszczenie czujników temperatury i instalacja zaworów sterujących grzejnikami to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na optymalne zarządzanie zużyciem energii cieplnej. To rozwiązanie jest możliwe do wdrożenia niezależnie od typu źródła energii cieplnej dostępnego w domu.
Systemy Smart Home opracowane z myślą o energooszczędności potrafią na przykład wykryć otwarte okno i wyłączyć ogrzewanie. Sprawdzają czy w danych pomieszczeniach znajdują się ludzie i monitorują warunki pogodowe. Naturalnie umożliwiają również tworzenie harmonogramów i scenariuszy dopasowując pracę instalacji do stylu życia domowników.
Sprawdź także: Grzejniki dekoracyjne – jak dobrać? Najładniejsze grzejniki ozdobne
Inteligentny dom – co warto mieć? Najpopularniejsze funkcje
Wśród najpopularniejszych urządzeń w następnej kolejności wymienić trzeba czujniki i detektory bezpieczeństwa. Te niepozorne akcesoria monitorują poziom dwutlenku węgla, czadu, gazu i zadymienia, a także wilgoci. W konsekwencji wykrycia nieprawidłowości mogą wyłączyć główny elektrozawór wodny zapobiegając zalaniu lub powiadomić straż pożarną w momencie zidentyfikowania pożaru. Jeżeli detektory współpracują z oknami, czujniki czadu i zadymienia mogą wysłać informację o konieczności ich natychmiastowego otwarcia jeśli wykryją zbyt wysokie stężenie szkodliwych substancji w powietrzu.
Osobne czujniki jakości powietrza stale mierzą poziom stężenia pyłów w powietrzu wewnątrz domu. W chwili, gdy detektory wykryją zbyt wysoką koncentrację zanieczyszczeń wyświetlają adekwatny komunikat w aplikacji mobilnej i wdrażają środki zaradcze. Mogą uruchomić wentylację, oczyszczacz, osuszacz lub nawilżacz.
Czujniki pogody montowane na terenie posesji monitorują temperaturę i wilgotność zarówno w powietrzu, jak i przy gruncie. Po co? Na przykład po to, by sterować oknami i roletami podczas deszczu i burzy. Albo po to, by dostosować system automatycznego podlewania do intensywności opadów. Zimą mogą nawet pomóc rozmrozić podjazd do garażu, a latem podgrzeją wodę w basenie.
Czytaj także: Roboty koszące – Ranking 2021
Źródło: Z-Wave
Co łączy komponenty w inteligentny dom?
Interakcje pomiędzy czujnikami i domowymi urządzeniami elektrycznymi są możliwe dzięki protokołom bezprzewodowym. Najpopularniejsze z nich to Z-Wave i Zigbee. Urządzenia są na baterie, mają zasięg do 100 metrów i działają na podobnej zasadzie co Wi-Fi. Dzięki oparciu o sieć typu “mesh” każde kompatybilne urządzenie komunikuje się z centralą inteligentnego zarządzania, a jednocześnie przesyła dane w wewnętrznej sieci bezprzewodowej (pełniąc funkcję routera).
Dzięki takim protokołom jak Z-Wave i Zigbee inteligentne zarządzanie domem nie wymaga modyfikacji struktury budynku, ani struktury instalacji elektrycznej. Komponenty możesz łatwo zainstalować zarówno w nowo budowanym domu, jak i w domu w pełni wyposażonym. Tym bardziej, że systemy są zgodne z urządzeniami domowymi kilkuset producentów z całego świata (w tym Samsung, LG, Intel, Panasonic, Bosch), a także z popularnymi systemami oświetlenia (np. Osram), ogrzewania, bram garażowych i okien (Fakro).
Wady i problemy Systemów Smart Home
Podczas gdy większość urządzeń działa w oparciu o sieć typu „mesh” (Z-Wave lub Zigbee) wszystko inne, co opiera się na Wi-Fi (asystent głosowy, niektóre żarówki i inteligentne gniazdka) może mieć trudność z połączeniem z Internetem w takim samym stopniu jak pozostałe urządzenia Wi-Fi w Twoim domu.
Kolejną kwestią, którą trzeba brać pod uwagę decydując się na rozbudowywanie systemów Smart Home jest ryzyko usterek i nieprawidłowości, na które sami nie będziemy w stanie nic poradzić. Albo rozwiązanie problemu będzie kosztowało więcej wysiłku. Zamiast spalonej żarówki, może Cię spotkać błąd inteligentnego przełącznika, który będzie uporczywie włączał i gasił światło. Wyobraź sobie, że zamiast prostego wykręcenia żarówki niezbędne będzie ręczne wyłączenie zasilania i wymiana przełącznika.
Czy warto inwestować w Systemy Smart Home?
Inteligentny dom jest bez wątpienia jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia posesji, mienia i domowników. Zapewnia bezpieczeństwo na wysokim poziomie dzięki systemom monitorowania, systemom alarmowym i funkcji symulacji obecności. Systemy Smart Home pomagają też realnie oszczędzać pieniądze. Nawet jeśli nie potrzebujesz, by dom wyłączał za Ciebie światła i elektronikę, wpływ na Twoje domowe oszczędności będą miały choćby inteligentne wtyczki obniżające zużycie energii. Sposobów na oszczędzanie jest wiele, a monitorowanie spadku zużycia prądu i energii cieplnej w inteligentnym domu może przynieść duże zaskoczenie.
Technologia inteligentnego domu może wiązać się z komplikacjami przy konfiguracji i w trakcie użytkowania. Mimo to, jeśli podejmiesz się tego wyzwania ze świadomością, że od czasu do czasu trzeba będzie rozwiązywać problemy, korzyści przewyższają wszelkie wady. Systemy Smart Home potrafią bowiem znacznie podwyższyć standard życia oraz ułatwiać codzienne obowiązki, a nawet z nich wyręczać. Choć na co dzień nikt z nas nie martwi się zalaniem, pożarem czy włamaniem, znacznie bezpieczniej i spokojniej czujemy się wyposażeni w technologie, które zapobiegają wszelkim nieszczęśliwym zdarzeniom.
Czytaj także: Smart Home – jaki system wybrać? Ranking 2021