Podobnie jak w przypadku orbitreków do ćwiczeń w domu, wioślarze także dzielą się na kilka rodzajów, zależnie od zastosowanej technologii. Dobry wioślarz może być jednym z łatwiejszych, a na pewno jednym z przyjemniejszych sposobów na utrzymanie kondycji i sylwetki. Nawet jeśli nie masz zbyt dużo czasu w ciągu dnia.
Dlatego dziś w naszym rankingu wioślarzy sprawdzamy które modele z dostępnych na rynku są najbardziej warte uwagi. Być może znajdziesz wśród nich odpowiednie urządzenie dla siebie.
Spis treści
- 1 Dla kogo jest wioślarz?
- 2 Dobry wioślarz – jak wybrać?
- 3 Ranking wioślarzy – TOP 15 najlepszych ergometrów wioślarskich
- 3.1 Kingsmith RMWR1F – wioślarz wodny
- 3.2 Merach MR-902/YS – wioślarz wodny
- 3.3 Del Sport DS6203 – wioślarz wodny
- 3.4 WaterRower Oxbridge S4 – wioślarz wodny
- 3.5 WaterRower M1 LoRise S4 – wioślarz wodny
- 3.6 Horizon Fitness 6 Viewfit – wioślarz magnetyczny
- 3.7 Nordictrack Rx 800
- 3.8 OVICX R100 – wioślarz magnetyczny
- 3.9 Hammer Pro Force II – wioślarz magnetyczny
- 3.10 HMS ZM5005 – wioślarz magnetyczny
- 3.11 Maxxus 7.4 – wioślarz powietrzno-magnetyczny
- 3.12 HMS ZM1801 – wioślarz magnetyczny
- 3.13 Hop-Sport HS-070R Rush – wioślarz magnetyczny
- 3.14 Insportline Ocean In1979 – wioślarz magnetyczny
- 3.15 Zipro Nix 5088 – wioślarz magnetyczny
Dla kogo jest wioślarz?
Nawet najlepsze wioślarze nie spełnią swojej roli należycie, jeśli nie posiadasz odpowiednio dużej przestrzeni. Warto zauważyć, że jest to sprzęt, który zajmuje sporo miejsca. Nawet uwzględniając fakt, że polecane wioślarze z naszego rankingu są łatwe do złożenia, tak czy inaczej musisz mieć do dyspozycji trochę przestrzeni wokół siebie, żeby komfortowo się na nim poruszać.
Dobry wioślarz pozwoli Ci utrzymać sylwetkę w formie, zbudować mięśnie, poprawić kondycję, a także wydolność serca czy płuc. To dobry pomysł dla wszystkich tych, którzy w wyniku ciągłej pracy przy biurku mają osłabione mięśnie pleców, brzucha czy pośladków. Wioślarz może być też rozwiązaniem na problemy bólu pleców, ramion czy barków, spowodowanych nieprawidłową pozycją siedzącą w ciągu dnia.
Tu warto jednak podkreślić, że w przypadku bólu lub jakichkolwiek problemów z kręgosłupem decyzję o zakupie ergometru należy skonsultować z lekarzem, żeby przypadkiem nie pogorszyć swojej sytuacji.
Sprawdź również: Jak wybrać dobry ergonomiczny fotel wspierający prawidłową postawę?
Trójstopniowa technologia składania w wioślarzu Kingsmith RMWR1F
Dobry wioślarz – jak wybrać?
Prócz podstawowych kwestii istotnych przy zakupie, takich jak wygoda siodełka, jakość wykonania czy wytrzymałość konstrukcji, ważne jest, żeby wiedzieć jaki rodzaj wioślarza będzie najbardziej odpowiedni.
Na rynku dostępne są zarówno wioślarze mechaniczne, hydrauliczne, wodne, magnetyczne, jak i powietrzne. Mechaniczne są najstarszą technologią, a zarazem najtańszą. Z zakupem wioślarza mechanicznego wiąże się problem regulacji obciążenia, co sprawia, że warto dopłacić.
Lepszym wyborem będzie prawdopodobnie, również stosunkowo tani, wioślarz hydrauliczny (z tłokami hydraulicznymi), magnetyczny – regulowany elektronicznie lub manualnie – lub wioślarz powietrzny, który z założenia oferuje dość spory opór. Przewagą wioślarzy magnetycznych jest duża stabilność i zazwyczaj wysoka precyzja modyfikowania oporu.
Za najlepsze wioślarze najczęściej uważa się jednak modele wodne, które zdają się najlepiej odwzorowywać realne treningi wioślarskie. Posiadają one samoregulujący się opór wodny. Innymi słowy, opór automatycznie dostosowuje się do siły osoby, która wykonuje ćwiczenia. Im mocniej wiosłujemy, tym większy opór czujemy.
Te urządzenia nie wywołują ryzyka przepracowania, ponieważ z natury dostosowują się do użytkownika i jego bieżących możliwości. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że pracują bardzo cicho wydając relaksujące dźwięki wody, a ponadto często są wykańczane ręcznie, z naturalnych materiałów.
Najlepiej byłoby sprawdzić w dowolnym sklepie jakie rozwiązanie najbardziej nam pasuje i wrócić do sklepu internetowego, by mieć gwarancję najlepszej ceny.
Ranking wioślarzy – TOP 15 najlepszych ergometrów wioślarskich
Najlepsze wioślarze oferują przede wszystkim płynną pracę, wysoką wygodę siedziska i łatwą zmianę poziomu oporu. Te cechy posiadają przede wszystkim polecane wioślarze magnetyczne i wodne, dlatego w naszym rankingu wioślarzy postawiliśmy przede wszystkim na te dwa rodzaje urządzeń.
Kingsmith RMWR1F – wioślarz wodny
Kingsmith RMWR1F wyróżnia się nie tylko skutecznością, ale i zwiększoną wytrzymałością w porównaniu do innych rodzajów ergometrów wioślarskich. Dodatkowo, pośród konkurencyjnych modeli typu wodnego wypada bardzo korzystnie cenowo. Zbudowany z jesionowego drewna, wyposażony w ruchome siedzisko i generujący charakterystyczny szum wody podczas pracy, pozwala poczuć się jak po środku prawdziwego jeziora.
Ten model może okazać się doskonałym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy chcieliby zacząć dbać o swoje zdrowie, jak i tych, którzy szukają nowych pomysłów na uprawianie aktywności fizycznej w domu. Dedykowana aplikacja uzupełnia informacje z wyświetlacza LCD oferując m.in. możliwość śledzenia postępów treningów.
Harmonijna praca i szybko widoczne efekty sprawiają, że wioślarz wodny jest świetnym sposobem na to, by zadbać o swoje samopoczucie i uczynić codzienne ćwiczenia sposobem na relaks. Elegancki design modelu Kingsmith RMWR1F sprawia dodatkowo, że będzie to oryginalny element każdego wnętrza. Jednak jeśli nie życzysz sobie, żeby urządzenie stało na widoku, możesz je złożyć w trzech krokach w drewnianą bryłę z kółkami.
Czytaj więcej: Efektywne ćwiczenia w domu – wioślarz wodny Kingsmith RMWR1F
Merach MR-902/YS – wioślarz wodny
Merach MR-902/YS to kolejny dobry wioślarz wodny. Podobnie jak numer jeden w naszym rankingu wioślarzy, ten model także cieszy oczy wysokiej jakości konstrukcją z litego drewna. Co więcej ergometr jest odporny na zalania i wyjątkowo wytrzymały, nawet z biegiem lat.
Regulowane pedały z zapięciem zawsze zapewniają solidne oparcie dla stóp, niezależnie od tego kto aktualnie używa urządzenia. Z kolei wygodne siedzisko zapewnia komfort nawet podczas długich treningów. Rama wioślarza posiada dedykowany uchwyt na telefon, dzięki czemu możesz monitorować swój progres nie tylko na wbudowanym ekranie, ale także łącząc się poprzez Bluetooth z ulubioną aplikacją treningową.
Tak samo jak pozostałe polecane wioślarze ten model można przechowywać w pionie, co sprawia, że nada się także do mniejszych pomieszczeń. W zestawie znajdziesz także pompkę, zasilaną kablem USB, dzięki której łatwo napełnisz zbiornik wodny.
Model dostępny jest także w wersji z ciemnym drewnem – MR-902/FS.
Del Sport DS6203 – wioślarz wodny
Pośród najlepszych wioślarzy można polecić także wodny model Del Sport DS6203. Jego komputer oferuje wiele funkcji: liczy czas, dystans, ilość pociągnięć, całkowitą liczba pociągnięć, a także kalorie.
Siedzenie wykonane z solidnych materiałów zapewnia komfort i trwałość, a wygodne uchwyty pozwalają na pewny uścisk. Maksymalna waga użytkownika w tym modelu została określona na 110 kg.
Jak każdy dobry wioślarz Del Sport DS6203 może bez problemu być przechowywany w pionie.
WaterRower Oxbridge S4 – wioślarz wodny
Na swoje miejsce w naszym rankingu wioślarzy zasługuje także model WaterRower Oxbridge S4. Choć nie należy do najtańszych, jego wysokiej jakości ręczne wykończenie zapewnia mu długą żywotność. Model praktycznie nie wymaga żadnej konserwacji prócz wymiany wody w zbiorniku co pewien czas.
Oxbridge S4 posiada w zestawie monitor S4. Jeśli jednak chcemy uzyskać najdokładniejszy pomiar mocy zastosowanej przez użytkownika, musimy zaopatrzyć się w oddzielny czujnik SmartRow True Performance, który łączy się z Twoim urządzeniem mobilnym.
WaterRower M1 LoRise S4 – wioślarz wodny
Alternatywnie można zdecydować się na model WaterRower M1 LoRise S4. To równie dobry wioślarz choć także nie należący do najtańszych. W tym przypadku mamy do czynienia z wykończeniem w wysokiej jakości stali nierdzewnej, co zapewnia jeszcze wyższą odporność na tarcia i uszkodzenia mechaniczne.
WaterRower M1 LoRise przychodzi w zestawie z monitorem S4, który wyświetla informacje odnośnie intensywności treningu, czasu, dystansu oraz ilości pociągnięć. Model angażuje 84% grup mięśni i może pomóc spalić do 1000 kcal na godzinę.
Jednocześnie pośród najlepszych wioślarzy ten model wyróżnia się wysokim pułapem wagi – maksymalna waga użytkownika może bowiem wynosić 180 kg.
Horizon Fitness 6 Viewfit – wioślarz magnetyczny
Horizon Fitness 6 Viewfit to z kolei bardzo dobry wioślarz magnetyczny. Zapewnia stabilność i trwałość niezależnie od intensywności i częstotliwości ćwiczeń, a dzięki technologii indukcyjnej oferuje także dość cichą pracę.
Sensory są czułe i w czasie rzeczywistym reagują na ruchy dostosowując opór. 12 różnorodnych programów treningowych do wyboru umożliwia dopasowanie parametrów pracy do poziomów zaawansowania różnych użytkowników.
5,4-calowy wyświetlacz LCD pokazuje na bieżąco: dystans, spalanie tłuszczu, interwały treningowe (czas, dystans), interwały wydajności (wytrzymałość, prędkość), monitoruje wyścig (początkujący, średni, zaawansowany) oraz trening HR (maks. HR, docelowe HR).
Zintegrowany system Viewfit umożliwia śledzenie postępów i systematyczne analizowanie wyników treningowych.
Nordictrack Rx 800
Nordictrack Rx 800 to przykład dobrego modelu powietrznego w naszym rankingu wioślarzy. Posiada funkcję pomiaru pracy wykonywanej przez mięśnie i 20 programów treningowych (10 programów interwałowych dedykowanych do spalania kalorii i 10 programów interwałowych skierowanych na budowanie siły).
Dzięki temu, że koło zamachowe jest oparte na systemie powietrznym, model gwarantuje wygodny, bezpieczny i płynny trening, szczególnie dla osób początkujących z fitnessem w domu. W niewielkim stopniu obciąża stawy i pozwala na trening mięśni nóg, ramion, pleców, grzbietu i bioder.
Do wyboru jest 10 poziomów oporu powietrznego, a także dodatkowy opór magnesu w kole zamachowym.
System szybkiego składania SpaceSaver™ pozwala na łatwe przechowywanie urządzenia.
OVICX R100 – wioślarz magnetyczny
OVICX R100, podobnie jak inne najlepsze wioślarze magnetyczne, wyróżnia się wysoką stabilnością, ale także cichą pracą. Nie wymaga konserwacji, w przeciwieństwie do wioślarzy wodnych, w których trzeba co jakiś czas wymieniać wodę. Praca tego modelu ergometru jest płynna, a regulacja obciążenia jest możliwa w zakresie 16 stopni. Łatwe w obsłudze pokrętło pozwala dopasować pracę urządzenia do różnych poziomów zaawansowania i kondycji.
Również podstawy pod stopy oferują 6-stopniową regulację, a stabilizujące oparcie dla pięt zapewnia maksymalną wygodę. Wyświetlacz LCD prezentuje dane dotyczące czasu ćwiczeń, prędkości, dystansu, spalonych kalorii i liczby pociągnięć.
Dzięki temu, że OVICX R100 można w łatwy sposób złożyć do pozycji pionowej, ten model może być rozwiązaniem także dla mniejszych przestrzeni.
Czytaj więcej: Wioślarz OVICX R100 – sposób na domowy trening
Hammer Pro Force II – wioślarz magnetyczny
Hammer Pro Force II pośród innych polecanych wioślarzy magnetycznych wyróżnia niska waga i kompaktowa konstrukcja. Rolki transportowe i łatwy mechanizm składania sprawiają, że przemieszczenie urządzenia nie będzie stanowiło problemu.
O tym, że Hammer Pro Force II jest dobrym pomysłem do mieszkania, nawet z wieloma lokatorami, świadczy także fakt, że ten ergometr generuje bardzo niski hałas. Wyposażone w 20 automatycznych programów do wiosłowania urządzenie sprawia, że jego obsługa prawdopodobnie będzie łatwa nawet dla nowicjuszy.
Komputer treningowy pozwala także na monitoring treningu sercowo – naczyniowego, a program Race pozwala uzyskać większą motywację do ćwiczeń.
HMS ZM5005 – wioślarz magnetyczny
HMS ZM5005 to kolejny dobry wioślarz magnetyczny. Od modelu HMS ZM1801 różni się bardziej jednolitą i wytrzymalszą konstrukcją, która umożliwia korzystanie z urządzenie użytkownikom o wadze do 150 kg.
Ten prosty w obsłudze ergometr posiada 6 stopniową skalę regulacji obciążenia, a jego panel sterowania wyświetla wszelkie niezbędne informacje dotyczące treningu, w tym między innymi: liczbę pociągnięć, czas czy dystans.
Trenażer może zostać postawiony w pozycji pionowej, co ułatwia jego codzienne przechowywanie.
Maxxus 7.4 – wioślarz powietrzno-magnetyczny
Maxxus 7.4 jest ciekawą propozycją pośród polecanych wioślarzy, ponieważ oferuje podwójny układ hamulcowy bazujący na oporze powietrza i hamulcu magnetycznym. Użytkownik ma do dyspozycji łatwy w obsłudze kokpit z wyświetlaczem czasu i daty, a nawet temperatury pokojowej.
Model umożliwia monitorowanie wszystkich najważniejszych wartości treningowych, w tym: liczba ruchów wiosłowych, prędkość, dystans, czas treningu oraz licznik kalorii. Odbiornik pomiaru tętna jest kompatybilny z pasem piersiowym POLAR®.
Programy treningowe obejmują: szybki start, program ręczny, symulację zawodów wyścigowych i pomiar tętna regeneracji. 8 poziomów oporu można ustawiać z pomocą magnetycznego układu hamulcowego.
HMS ZM1801 – wioślarz magnetyczny
W naszym rankingu wioślarzy chcielibyśmy przedstawić także model HMS ZM1801. To tani, ale dobry wioślarz, który oferuje wysoką funkcjonalność, wytrzymały system linowy i 8 – stopniową regulację obciążenia. Również podpórki na stopy oferują regulację dzięki pasom na rzep.
Masywna stalowa konstrukcja gwarantuje stabilność, a wyświetlacz LCD zapewnia możliwość monitorowania takich parametrów jak czas, liczba powtórzeń czy spalone kalorie. Do tego modelu można osobno dokupić pas telemetryczny do pomiaru pulsu.
Hop-Sport HS-070R Rush – wioślarz magnetyczny
Hop-Sport HS-070R Rush jak na tani ergometr cieszy się dobrymi opiniami. Choć jakość i precyzja wykonania nie jest tak wysoka jak w przypadku najlepszych wioślarzy, dostępnych w przedziale od 2500 zł, model jest stabilny stabilny i płynnie czuć w nim obciążenie.
Różnice pomiędzy każdym z 8 przedziałów obciążenia nie są duże, co czyni ten model dobrym dla początkujących osób, o niedużej jeszcze sile. Intuicyjny wyświetlacz oferuje takie funkcje jak TIME, CAL, SCAN i TOTAL.
Insportline Ocean In1979 – wioślarz magnetyczny
Choć tanie modele, takie jak Insportline Ocean In1979, nie dorównają jakością wykonania najlepszym wioślarzom wodnym z czołowych miejsc naszego zestawienia, doskonale sprawdzają się do ćwiczeń dla osób początkujących lub o niewielkiej sile. Nawet maksymalne obciążenie nie obciąża bowiem zbyt mocno.
Trzeba też liczyć się z tym, że model nie będzie pracował tak cicho jak wodne odpowiedniki magnetycznych ergometrów wioślarskich. Co więc zyskujemy decydując się na ten model? 8 stopni obciążenia do wyboru za pomocą pokrętła, a także pomiar parametrów ćwiczeń w postaci liczby przyciągnięć na minutę, spalonych kalorii czy upływu czasu.
Zipro Nix 5088 – wioślarz magnetyczny
Zipro Nix 5088 to z kolei jeden z najtańszych modeli w naszym rankingu wioślarzy. Oferuje 8 poziomów regulacji oporu, które dostosowuje się za pomocą pokrętła. Regulowane paski i antypoślizgowa powierzchnia podstaw na stopy zapewniają optymalną stabilność.
Kontrola danych treningowych jest możliwa poprzez wbudowany czytelny komputer z ekranem LCD. Warto jednak wiedzieć, że w tym modelu maksymalną wagę użytkownika określono na 100 kg.
Czytaj także: Zdrowe powietrze w domu – najlepsze oczyszczacze powietrza [TOP 25]
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy