Tryb awaryjny to bardzo ciekawe narzędzie w systemie Android. W tym artykule wytłumaczymy wam co to jest oraz jak go uruchomić.
Spis treści
Co to jest tryb awaryjny w systemie Android?
Tryb awaryjny w systemie Android to specjalne, fabrycznie wbudowane, narzędzie diagnostyczne, które pozwala użytkownikom zidentyfikować i potencjalnie rozwiązać niektóre problemy z funkcjonowaniem urządzenia. Gdy urządzenie jest uruchomione w trybie awaryjnym, telefon wyłącza tymczasowo wszystkie zewnętrzne aplikacje zainstalowane przez użytkownika pozostawiając dostęp jedynie do tych domyślnych dla systemu Android.
Innymi słowy, tryb awaryjny eliminuje działanie aplikacji innych producentów, pozostawiając jedynie te, które były domyślnie zainstalowane w systemie. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić, czy problemy wynikają z konfliktu pomiędzy zewnętrznymi aplikacjami, a systemem operacyjnym, czy może są spowodowane innymi przyczynami. Ponadto tryb awaryjny pozwala na wykrycie i potencjalne usunięcie aplikacji, które mogą być przyczyną problemów. Użytkownik może dokładniej zbadać działanie poszczególnych aplikacji i sprawdzić, czy któreś z nich powodują nieprawidłowości w systemie.
Zobacz: Co zrobić przed oddaniem telefonu do serwisu? Praktyczny poradnik
Po co korzystać z trybu awaryjnego?
Głównym celem korzystania z trybu awaryjnego jest izolacja potencjalnych problemów, które mogą być powodowane przez aplikacje zainstalowane przez użytkownika. Na naszym telefonie mamy dziesiątki różnych aplikacji i często brak gwarancji, że twórcy nie popełnili w którejś z nich delikatnych błędów. W dodatku, problemy mają tendencję do namnażania się niczym mały kamyczek zrzucony z góry ciągnący za sobą lawinę.
Tryb awaryjny znajduje zastosowanie głównie w diagnozowaniu różnych rodzajów problemów, takich jak spadek wydajności, szybkie zużywanie baterii, nagłe zawieszanie się aplikacji lub systemu. To coś z czym mierzy się każdy właściciel telefonu i bardzo często jest zresztą ignorowane. Niepotrzebnie akceptujemy czasami, że nasz telefon gorzej działa podczas gdy właściwym działaniem byłoby podjęcie się naprawy.
Ponadto, tryb awaryjny może być używany jako środek ostrożności przed wykonaniem pewnych działań na urządzeniu, takich jak usuwanie nieznanych aplikacji lub rozpoczęcie diagnozy problemów, co może zapobiec dalszym potencjalnym uszkodzeniom systemu. Jest to również przydatne narzędzie w przypadku, gdy użytkownik chce przetestować, czy nowo zainstalowana aplikacja powoduje nieprawidłowe zachowanie systemu przed jej powszechnym użyciem.
Sprawdź: Wirtualna pamięć RAM w telefonie- co to jest i jak działa?
Jak włączyć tryb awaryjny w systemie Android?
Włączenie trybu awaryjnego w systemie Android można zrealizować w kilku prostych krokach. Na początek, wyłączmy urządzenie, przytrzymując przycisk zasilania i wybierając opcję “Wyłącz” lub “Restartuj”, zależnie od dostępnych funkcji na naszym telefonie. Następnie, aby wejść w tryb awaryjny, ponownie przytrzymajmy przycisk zasilania, jednocześnie przytrzymując również przycisk regulacji głośności w dół. Ta instrukcja może nie być jednak w 100% precyzyjna dla każdego telefonu – jeśli nie zadziała, sprawdźcie, jak zrobić to konkretnie w waszym modelu. Niemniej, większość telefonów z systemem Android uruchamia tryb awaryjny właśnie w ten sposób.
Jak znaleźć informację na temat tego jak konkretnie włączyć tryb awaryjny w waszym smartfonie? Przede wszystkim warto sięgnąć do instrukcji, którą dostaliśmy w pudełku. Prawdopodobnie jednak, jak każdy z nas już dawno ją wyrzuciliście albo po prostu nie macie pojęcia, gdzie możecie ją znaleźć. W takim wypadku rozsądniejsze będzie po prostu wygoglowanie tej informacji, znajdziecie ją w parę sekund w internecie. Pamiętajcie tylko, żeby poszukać konkretnego modelu telefonu. W większości przypadków to jednak podany przez nas sposób okaże się tym właściwym.
Sprawdź: Telefon nie czyta karty SIM. Co robić, jeśli telefon nie widzi sieci komórkowej?
Jak wyłączyć tryb awaryjny?
Czasami przypadkowe wejście w tryb awaryjny może być zaskoczeniem dla użytkownika. To zdarzenie może wynikać z przypadkowego naciśnięcia odpowiednich kombinacji klawiszy podczas uruchamiania urządzenia. W bardzo złośliwych przypadkach zrobi to za nas też kieszeń. Następuje wtedy spora konsternacja – co zrobić, jeśli niemal wszystkie ikonki aplikacji są szare a my nie wiemy co się stało? Odpowiedź jest prosta, włączyliśmy niechcący tryb awaryjny.
Chociaż brzmi to dość strasznie to opuszczenie trybu awaryjnego jest niezwykle prostym procesem, który nie sprawi nikomu absolutnie żadnych problemów. Otóż jedyne co musimy zrobić, to włączyć i wyłączyć telefon. Tryb awaryjny włącza się tylko w momencie, w którym w pełni świadomie go wywołamy. W innym wypadku telefon uruchomi się już w sposób w pełni standardowy. Wystarczy szybki reset i ikonki wracają do normalności, fajnie, prawda?
Czy iPhone też ma odpowiednik trybu awaryjnego?
W przeciwieństwie do systemu Android, iPhone nie posiada trybu awaryjnego w tradycyjnym znaczeniu, jak w przypadku Androida. Tryb awaryjny, który pozwala na uruchomienie systemu z minimalnym zestawem aplikacji, nie istnieje w iOS w taki sam sposób. Konieczny będzie nam kabel i dostęp do komputer z aplikacją iTunes. Najpierw musimy jednak uruchomić tryb awaryjny (będący czymś odmiennym niż ten na Androidzie)
Cała kombinacja jest dość prosta. Na samym początku musimy wcisnąć przycisk zwiększania głośności na około sekundę, następnie robimy dokładnie to samo z przyciskiem zmniejszania głośności. Ostatni krok to przytrzymanie przycisku bocznego, aż iPhone się wyłączy. Nie umożliwi to jednak nam żadnej diagnostyki, będzie raczej pomocne, jeśli zapomnieliśmy hasła.
Zobacz też:
Komunikat “Połącz z iTunes” na iPhone – co zrobić gdy telefon jest zablokowany?
Zalany telefon – co robić po zalaniu smartfona?
Czy telefon promieniuje? Czy można spać ze smartfonem?