• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Kupujesz nowego MacBooka i chcesz wiedzieć, jak o niego dbać? A może masz w domu stary model, który coraz gorzej działa? Dowiedz się, jak wydłużyć żywotność sprzętu od Apple. Poznaj porady dotyczące wydajności urządzenia, dbania o baterię i sposoby na przyśpieszenie MacBooka.

Zoptymalizuj ustawienia do swoich potrzeb

Wydłużenie żywotności MacBooka powinniśmy zacząć od odpowiedniego dostosowania wszystkich ustawień do naszych preferencji. Przede wszystkim zwróć uwagę na opcje dotyczące działania baterii. Można w nich, jak wydajny będzie sprzęt podłączony do prądu, a jak działający na baterii. Istotne jest to, aby na samym początku ustawiać tryby pozwalające na dłuższą pracę bez ładowania. Dzięki temu nie będziemy nadmiernie eksploatować baterii od pierwszych godzin działania sprzętu.

Dbaj o regularne aktualizacje

Wiele osób zapomina, jak ważne dla sprzętów elektronicznych są aktualizacje. Te należy sprawdzać regularnie, aby urządzenie zawsze miało „na pokładzie” najnowsze oprogramowanie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wystarczy wejść w menu Apple, a następnie wybrać „uaktualnienie oprogramowania”. Wykonana aktualizacja wpłynie na pracę całego systemu, może poprawić jego wydajność, wygląd, a nawet wpłynąć na czas pracy na baterii.

Regularnie wykonuj skrypty konserwacji

Od lat posiadasz MacBooka i szukasz sposobów na jego przyspieszenie? Jednym z podstawowych zadań, które musisz wykonywać regularnie, aby Twoje urządzenie od Apple działało bez zarzutów, jest uruchamianie skryptów konserwacji.

Jest to w pełni bezpieczne zadanie serwisowe, dostępne w systemie macOS. Powinno być wykonywane samodzielnie przez urządzenie, ale jeśli tak się nie dzieje, można wymusić jego uruchomienie. Pozwala ono naprawić błędy systemowe i usunąć niezgodności powstałe podczas użytkowania sprzętu.

Sprawdź procesy zasobochłonne

Jeśli widzisz, że Twój MacBook ostatnio znacząco spowolnił, musisz zabrać się za działanie. Zacznij od sprawdzenia zasobochłonnych procesów. Możesz dotrzeć do nich bardzo szybko, bez zagłębiania się w zaawansowane ustawienia. Wystarczy wejść w „Monitor aktywności” – znajdujący się w folderze „Narzędzia”.

Po wejściu w „Monitor aktywności” zobaczysz listę włączonych aplikacji. Te na samej górze są programami, które najmocniej wpływają na szybkość pracy procesora – jeśli nie trzeba ich używać, warto je zamknąć, aby poprawić wydajność całego urządzenia. Musisz pamiętać o tym, że im mniej otwartych masz aplikacji, tym lepiej Twój MacBook będzie działać.

Regularnie oczyszczaj dysk

Podczas użytkowania komputerów zbiera się na nich wiele plików i aplikacji. Te często instalujemy, nie zastanawiając się przy tym, jak wpłyną na działanie systemu. Jednak, gdy jest tych plików za dużo, dysk zostaje znacząco obciążony, a to wpływa na szybkość urządzenia i jego ogólną wydajność. Jeśli szukasz sposobów na jego przyspieszenie, musisz regularnie sprawdzać i oczyszczać dysk. Może są na nim zapisane niepotrzebne pliki, filmy, aplikacje czy gry, z których nie korzystasz, a zajmują dużo miejsca? Usuń i odinstaluj to, co Ci się nie przyda i zobacz, jak to wpłynie na komfort użytkowania oraz tempo pracy urządzenia.

Rozszerz RAM w swoim MacBooku

Poprawa wydajności urządzenia to nie tylko wykonywanie aktualizacji, czyszczenie dysku czy zadbanie o odpowiednie ustawienia sprzętu. Czasami należy zainwestować w rozwój swojego urządzenia i dodać mu cennej pamięci RAM.

Powiększenie pamięci RAM może zapewnić wydajniejszą pracę urządzenia. Łatwo to zauważyć podczas używania przeglądarki. Im więcej pamięci RAM będzie mieć MacBook, tym lepiej będzie radzić sobie z dużą ilością otwartych kart i okien. Co ważne, taki dodatkowy moduł RAM na 8 GB może kosztować zaledwie około 150 zł.

#materiałsponsorowany

1/5 - (1 vote)