Choć może się wydawać, że kosiarka jest jedynym narzędziem potrzebnym do pracy w ogrodzie, wiele innych elektronarzędzi stanowi nieocenioną pomoc dla hobbysty. Jakie urządzenia i akcesoria pomogą stworzyć ogród jak z baśni?
W tym artykule zrobimy przegląd różnorodnych elektronarzędzi ogrodowych. Dowiesz się jak stworzyć sensowny zestaw akcesoriów niezbędnych do pielęgnacji ogrodu. Z kolei, jeśli nie jesteś już amatorem, być może znajdziesz tu coś, czego Ci brakuje (albo odnajdziesz pomysł na prezent dla siebie na najbliższe święto).
Czytaj także: Jak zadbać o trawnik na wiosnę – praktyczne wskazówki
Nożyce do żywopłotu DeWalt DCM563P1-QW
Spis treści
Nożyce do żywopłotu
Nożyce do żywopłotów pozwalają zachować estetykę i porządek zielonej bariery przed światem, jaką tworzą naturalne płoty. Dostępne w wersji benzynowej i elektrycznej oferują najwyższą elastyczność albo łatwą obsługę i niską wagę. Jeśli planujesz sadzić w ogrodzie drzewka owocowe, nożyce przydadzą się także do corocznego przycinania gałęzi.
Pilarka łańcuchowa do cięcia gałęzi Black&Decker PS7525-QS
Pilarka łańcuchowa
Te mocne i niebezpieczne narzędzia nadają się do wszelkich prac związanych z przycinaniem i ścinaniem drzew, ale i nawet do rzeźbienia. Podobnie jak większość elektronarzędzi, pilarki są dostępne zarówno w ekologicznej wersji akumulatorowej, jak i benzynowej. Trzeba pamiętać, że wymagają odpowiedniej odzieży ochronnej.
Kupując pilarkę z myślą o wysokich gałęziach drzew, można dodatkowo wyposażyć się w ramię teleskopowe. A wszędzie indziej, gdzie nie da się zastosować pilarki łańcuchowej, można rozważyć piłę ogrodową do gałęzi.
Podkaszarka
Podkaszarki sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zaroślami i trudno dostępnymi obrzeżami ogrodu. To doskonałe narzędzie do pracy z zaniedbanymi działkami, ponieważ posłuży także do wycinki małych krzewów i młodych drzew oraz karczowania trawy.
Te urządzenia mogą być spalinowe, akumulatorowe albo zasilane z sieci. Przy czy warto zauważyć, że wybór opcji z akumulatorem często daje możliwość zasilania także innych urządzeń tego samego producenta.
Wertykulator
Każdy prawdziwy wielbiciel prac ogrodowych powinien mieć w swoim wyposażeniu także wertykulator albo aerator. Te urządzenia przypominają kosiarki i są przeznaczone do pielęgnacji trawnika. Wertykulator tworzy płytkie nacięcia w glebie, dzięki czemu może ona pobierać więcej składników mineralnych, powietrza i wody, do których dostęp zwykle ograniczają obumarłe resztki roślin.
Aerator różni się od wertykulatora tym, że zamiast noży tnących ma kolce. W mniejszym stopniu uszkadza korzenie trawy, ponieważ nacina glebę, a nie nakłuwa ją. Dlatego też zabieg aeracji może odbywać się częściej i jest polecany dla powierzchni użytkowanych często.
Wyrzynarka
Wyrzynarka, która służy do cięcia drewna, miękkiego metalu i pokrewnego tworzywa, może tworzyć regularne cięcia albo wzory, typu zygzaki czy łuki. Najważniejsze, by prawidłowo dobrać brzeszczoty, ponieważ odpowiednio dopasowane pomogą nam osiągnąć dany charakter cięcia na określonym rodzaju materiału.
Wyrzynarka jest niezbędnym narzędziem każdego majsterkowicza, nie tylko ogrodowego. Przyda się do stworzenia budy dla psa, drapaka dla kota czy budki dla ptaków, donic, a nawet mebli ogrodowych.
Strug
Innym narzędziem, z podobnej kategorii, jest strug. Niezbędna do obróbki pojedynczych desek strugarka, pozwala na wygładzanie powierzchni, fazowanie (zamiennik dla frezarki), wręgowanie, czyli tworzenie wgłębień w materiale, a także przycinanie i skracanie.
Myjka ciśnieniowa Karcher K 7 Premium Smart Control Home
Myjka ciśnieniowa
Na koniec – nieoceniona pomoc w czyszczeniu tarasu czy ścieżki w ogrodzie – myjka ciśnieniowa. Choć formalnie nie należy do grupy elektronarzędzi, jest elementem, który stanowi doskonałe uzupełnienie zestawu dla ogrodnika-hobbysty.
Kupując myjkę ciśnieniową z myślą o czyszczeniu kostki brukowej warto zadbać o to, by miała dużą moc (na przykład 120 barów). Choć dedykowane akcesoria dołączone do urządzenia o mniejszej mocy także mogą okazać się skuteczne.
Czy każdy poradzi sobie z obsługą elektronarzędzi?
Obecnie większość elektronarzędzi, które stosuje się w ogrodnictwie, jest łatwa w obsłudze, a przede wszystkim bezpieczna. Nowoczesne technologie minimalizują ryzyko wypadków, a jednocześnie producenci robią wszystko, żeby obsługa sprzętu była maksymalnie komfortowa.
Największym problemem przy użytkowaniu elektronarzędzi może być ich waga. Jednak nawet i kosiarki, które kiedyś były bardzo ciężkie, dziś są dostępne w wersji akumulatorowej, która jest nie tylko bardziej ekologiczna, ale i znacznie lżejsza w porównaniu z wersją spalinową.
Dlaczego warto uczynić ogrodnictwo swoim hobby?
Tworząc własny ogród możesz poczuć się jak projektant. Własna przestrzeń może być źródłem radości i poczucia spełnienia. Praca w ogrodzie może być sama w sobie relaksująca, zmniejszać stres i stanowić zdrową ucieczkę od problemów dnia codziennego. W ogrodzie można też po prostu usiąść, odpocząć, napić się kawy, zjeść śniadanie albo podwieczorek.
Kontakt z naturą niesie wiele korzyści dla zdrowia psychicznego, co w połączeniu z ruchem i możliwością doskonałego relaksu na koniec pracy, stanowi jeden z lepszych pomysłów na hobby. W internecie dostępne są łatwe w obsłudze narzędzia, które pozwalają na projektowanie ogrodów bez kompleksowej znajomości wszystkich roślin. Tworzenie własnego zielonego zakątka jeszcze nigdy nie było tak proste.
Czytaj także: Roboty koszące ranking 2023 [TOP 20 najlepszych modeli]