• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 tygodnie temu

Adobe zmiany w zasadach korzystania ze swoich produktów. Wywołali przy tym olbrzymi skandal i oburzenie użytkowników.

Wygląda na to, że Adobe poszło na całość i wprowadziło skandaliczne zasady korzystania z ich oprogramowywania. W regulaminie pojawił się nowy wpis – firma zarezerwowała sobie prawo do dowolnego dostępu, modyfikowania, licencjonowania i publikowania treści użytkowników. Poważnie – to co robicie za pomocą chociażby Photoshopa czy Lightrooma może być dowolnie licencjonowane przez Adobe.

Dodatkowo, Adobe blokuje dostęp do swoich usług i aplikacji użytkownikom, którzy nie zaakceptują nowych warunków, co uniemożliwia im korzystanie z tych narzędzi. Co ciekawe, jedna z osób donosi, że bez akceptacji nowych warunków nie jest nawet możliwe odinstalowanie Photoshopa, ale to zapewne tymczasowy błąd i firma bardzo szybko to naprawi.

Zobacz: Jaki tablet graficzny kupić? Ranking produktów

W praktyce oznacza to, że autorzy materiałów, stworzonych w takich programach jak Photoshop czy Lightroom, muszą zrzec się swoich praw na korzyść firmy – totalny absurd. W przypadku profesjonalistów problem jest jeszcze poważniejszy. Jakakolwiek umowa NDA wyklucza korzystanie ze wszystkich narzędzi Adobe, bo z definicji byłaby natychmiast łamana.

Co prawda firma opublikowała już wytłumaczenie, ale średnio uspokoiło to użytkowników. Zapewnili, że nie będą wykorzystywać w żaden sposób prac użytkowników i nie będą uczyć na nich swojego AI. Ale zapewniania, a zapis w regulaminie to dwa różne światy. Na ten moment, korzystanie z ich produktów mają podpisane NDA to proszenie się o poważne kłopoty i bardzo zły pomysł.

Zobacz też:
Adobe Photoshop otrzyma nową funkcję opartą na AI
ASCII pozwala na oszukiwanie sztucznej inteligencji
AI wygrało prestiżowe Sony World Photography Awards

Oceń ten post