• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 miesiące temu

Adobe Photoshop stawia na sztuczną inteligencję. Generative AI pozwoli nam na generowanie obrazów na podstawie samego tekstu.

Sztuczna inteligencja przestała być już jedynie ciekawostką. W ciągu ostatniego roku zdecydowania stała się już bardzo poważną kwestią, która na dobre zadomowiła się w codziennym życiu. Mamy przecież ChatGPT czy Midjourney i DALL-E. Wygląda na to, że do tego grona dołączył właśnie Adobe Photoshop W dodatku, zrobił to w niesamowicie dobrym stylu.

Nowe narzędzie, które oficjalnie zaprezentowano na filmie poniżej to mieszkanka Content Aware Fill oraz algorytmów sztucznej inteligencji Adobe Firefly. Efekt jest po prostu piorunujący – jednym kliknięciem możemy zaznaczyć dany obszar zdjęcia i napisać co chcemy, aby się na nim znalazło. To tyle, program zrobi całą resztę za nas. Nie musimy nawet dysponować jakimikolwiek umiejętnościami.

Sprawdź: Czy sztuczna inteligencja zabierze ci pracę? Które zawody są zagrożone?

Oczywiście, Generative AI, czyli wypełnianie generatywne to jak na razie projekt w fazie wczesnej alfy. O ile niektóre efekty jego pracy są niezwykle imponujące, to jeszcze inne raczej nie zachwycają zbyt dużym realizmem. Midjourney czy DALL-E też jednak dopiero raczkowało dwa lata temu. A jakby nie patrzeć, Adobe to firma dysponująca olbrzymim budżetem, wiedzą i zbiorami danych. Postępu możemy spodziewać się zatem naprawdę szybko.

Adobe zapewnia też, że AI było szkolone na bazach Adobe Stock i na domenie publicznej. Projekty mogą być zatem wykorzystywane komercyjnie bez obaw o przypadkowe naruszenie praw autorskich artystów i ewentualne pozwy.

Zobacz też:
Adobe prezentuje własną sztuczną inteligencję – Firefly
AI wygrało prestiżowe Sony World Photography Awards
Midjourney – twórcy AI zostali pozwani przez artystów

Oceń ten post