• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

Zdjęcie zrobione przez sztuczną inteligencję wygrało prestiżową nagrodę fotograficzną Sony World Photography Awards. „Autor” nie przyjął jednak nagrody.

Sztuczna inteligencja potrafi generować już niezwykle fotorealistyczne obrazy. Jest to od dawna powodem niepokoju wśród wielu artystów oraz fotografów. W końcu ich praca jest dość mocno zagrożona. Wyraźnie udowodnił to fakt, że AI Midjourney wygrało nawet konkurs artystyczny za najlepszą pracę.

Tym razem sztuczna inteligencja osiągnęła jednak znacznie więcej. „Fotografia” wygenerowana przez oprogramowanie wygrała niezwykle prestiżową nagrodę Sony World Photography Awards. Autor, Boris Eldagsen nie przyjął jednak nagrody i stwierdził, że sprawdzał jedynie, czy tego rodzaju konkursy przygotowane są na sztuczną inteligencję. Jak się okazuje – absolutnie nie są!

Sprawdź: Czy sztuczna inteligencja zabierze Ci pracę?

Praca wygenerowana przez Eldagsena jest częścią większej serii o nazwie PSEUDOMNESIA: Fake Memories. Nawiązuje ona do stylu fotograficznego lat 40 XX wieku. Tak naprawdę, całość została jednak precyzyjnie wygenerowana przez sztuczną inteligencję, a ludzie przedstawieni na portretach nigdy nie istnieli!

Pozostaje jednak jedno ważne pytanie. Nawet oko zupełnego laika jest w stanie dostrzec, że praca, która wygrała Sony World Photography Awards jest wygenerowana przez AI. Wyraźnie wydać to na dłoniach kobiety na drugim planie. Palce są zamazane i zupełnie nienaturalne. Skoro mógł to zobaczyć niżej podpisany autor tego newsa, to jakim cudem nie zauważyła tego komisja konkursowa tak poważnej nagrody? Wydaje się, że przed jurorami sporo nauki na temat tego, jak skutecznie odróżniać rzeczywistość od dzieł generowanych przez AI. Niestety, będzie to z czasem coraz trudniejsze!

Zobacz też:
Midjourney – twórcy AI zostali pozwani przez artystów
OpenAI zapłaci nam za korzystanie z ChatGPT
Papież Franciszek w designerskiej kurtce? Nie, to tylko sztuczna inteligencja

5/5 - (1 vote)