• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Internauci odkryli bardzo poważny problem z sortowaniem produktów na Allegro. Wygląda na to, że celowo utrudniają wyszukiwanie najtańszych produktów.

Pewien użytkownik portalu Wykop.pl wpadł na trop bardzo ciekawej sprawy. Allegro celowo „psuje” możliwość sortowania produktów po najmniejszej cenie. Najtańsze produkty bardzo często znajdują się gdzieś w połowie listy, za znacznie droższymi egzemplarzami. W dodatku, nie jest to wcale żaden błąd – mowa o w pełni celowym działaniu!

No dobrze, ale jak można w ogóle popsuć coś tak prostego jak sortowanie po najniższej cenie? Przecież to absolutna podstawa każdego sklepu internetowego. Jak się okazuje, Allegro wcale nie popsuło wyszukiwarki, a celowo ją „ulepszyło”. Problem w tym, że wyszło to dość… dziwnie?

Allegro nie sortuje wcale domyślnie przedmiotów tylko i wyłącznie po najniższej cenie, nawet jeśli wyraźnie to zaznaczymy. Wyniki wyszukiwania są dodatkowo przetwarzane przez algorytm, dodający do nich „kryterium jakościowe”. Bazuje ono na zachowaniach i poprzednich zakupach użytkownika i ma dopasować mu jak najlepszy produkt.

W mailu od firmy mogliśmy przeczytać:

Zmiana oparta jest na zachowania użytkowników – oznacza to, że np. oferta z niższą ceną może być niżej na liście w wynikach wyszukiwania, jeśli np. znajduje się w kategorii, z której użytkownicy rzadziej kupują szukając danej frazy.

Problem w tym, że wychodzi to po prostu dziwnie. Sortując względem najniższej ceny, zdecydowanie chcemy zobaczyć najniższą cenę na samym początku. Wygląda na to, że algorytm bywa po prostu kapryśny i nie jest do końca dopracowany. Aczkolwiek nie wątpimy, że intencje mogły być w 100% dobre.

Na szczęście, możemy go wyłączyć. Problem w tym, że to dość czasochłonne. Na samym końcu wyników wyszukiwania znajdziemy przycisk „Sortuj bez dopasowania”. Niestety, musimy klikać go za każdym razem!

Zobacz też:
Allegro blokuje sprzedaż towarów z Rosji i Białorusi
Play oficjalnie przejmuje UPC Polska – jest zielone światło od KE
Amazon Prime wystartował w Polsce – ceny szokują!

Oceń ten post