• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 miesiące temu

Facebook i Instagram wprowadzają abonament dla Europejczyków. Niestety, będzie nieprzyzwoicie drogo!

Z czego utrzymuje się Facebook i Instagram? Oczywiście z samych użytkowników, którzy stanowią największą wartość serwisu. Dzięki zaawansowanemu profilowaniu mogą świetnie dobierać reklamy – informacja kosztuje i to naprawdę niemało. Problem w tym, że od pewnego czasu pewna instytucja bardzo psuje im plany. Jest nią oczywiście Komisja Europejska, która bardzo nie lubi handlowania danymi swoich obywateli.

Po kolejnym sporze sądowym i karze Meta wpadła na zupełnie nowy pomysł. Facebook i Instagram będą w Europie płatne. No dobra, prawie płatne. Pojawią się po prostu dwa plany – darmowy, w którym widzimy reklamy i zgadzamy się na profilowanie oraz płatny, pozbawiony reklam. Inaczej rzecz ujmując, możemy zapłacić za brak reklam. Czyni to zgodę na przetwarzanie naszych danych znacznie bardziej dobrowolną i powinno uspokoić całą Komisję Europejską.

Sprawdź: Jak usunąć konto na FB? – instrukcja krok po kroku dla oburzonych

No dobrze, ale ile zapłacimy za Facebooka i Instagrama „Premium”? Cóż, tanio nie będzie, bazowa cena to 9,99 euro miesięcznie, czyli prawie 45 złotych. Przy dobrych układach to drożej niż za dobrze podzielone Spotify oraz Netflixa! Gdybyśmy chcieli kupić abonament z urządzenia mobilnego to musimy opłacić jeszcze prowizję dla Google lub Apple i zapłacimy 12,99 euro.

Czy ktoś to w ogóle kupi? Wątpliwe. Celem abonamentu nie jest zachęcanie nas do jego kupna. Nie musimy się martwić też, że reklam będzie coraz więcej a serwis będzie nieczytelny bez abonamentu. Meta ma jeden prosty cel – nie dostać kolejnego pozwu od Komisji Europejskiej.

Zobacz też:
Facebook i Instagram bez reklam za jedyne 75 zł miesięcznie?
Meta wprowadza płatną weryfikację na Facebooku i Instagramie
Meta straciła już 40 miliardów dolarów na metaverse!

Oceń ten post