• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Startup Framework rozpoczął już oficjalną sprzedaż swoich produktów. Możemy zamówić więc już od nich w pełni modułowe laptopy.

Modułowe laptopy to z jednej strony dość oczywisty produkt, z drugiej jednak to tak naprawdę zupełna nowość. Dzięki ich konstrukcji możemy niesamowicie łatwo naprawić, wymienić lub po prostu dodać do niego nowe komponenty. Dokładnie tak jak w tradycyjnych komputerach stacjonarnych.

Producenci laptopów od dawna przyzwyczajali nas raczej do w 100% zamkniętej konstrukcji. W niektórych modelach trzeba się wręcz naprawdę napracować, aby móc zdjąć obudowę. Jeszcze większy problem to wymiana części – często możemy użyć jedynie tych od producenta, które są niemal niedostępne na rynku.

Ranking: Laptop gamingowy – najlepsze modele

Modułowe laptopy Framework właściwie w 100% zmieniają te podejście. Nie tylko możemy samodzielnie wybrać jakie komponenty chcemy kupić, ale nawet możemy dostać zestaw do samodzielnego montażu.

Jak na razie, firma oferuje jedynie cztery dostępne modele. Najprostszy z nich kosztuje 999 dolarów, na jego pokładzie znajdziemy procesor Intel Core i5-1135G7 i 8GB pamięci RAM. Najdroższy, czyli edycja profesjonalna kosztuje już o tysiąc dolarów więcej i wyposażony jest w procesor Core i7-1185G7 i 32GB RAM.

Wszystkie z nich możemy dostać również za 200 dolarów mniej, jeśli zdecydujemy się samodzielnie je złożyć. Zdaniem firmy będzie to bardzo proste – wszystkie podzespoły mają kod QR odsyłający do instrukcji wideo, która pokaże nam cały proces krok po kroku.

Niestety, laptopy Framework jak na razie trafią jedynie na rynek amerykański. Jeśli firma odniesie na nim sukces, z pewnością jednak możemy spodziewać się ich również w Europie.

Zobacz też:
Dell naprawił poważną lukę w zabezpieczeniach laptopów
Nowe laptopy HP Chromebook – otrzymały świetne procesory
Ryzen 9 5900HX i Radeon RX 6800M w jednym laptopie!

Oceń ten post