• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Facebook zapowiedział, że rozpocznie testowanie reklam w systemie wirtualnej rzeczywistości Oculus Quest. W najbliższych tygodniach reklamy pojawią się w grze Blaston, jak również w dwóch innych aplikacjach.

Później Facebook rozszerzy te działania na inne aplikacje i pojawi się więcej reklam. Firma przekonuje, że dzięki temu stworzy samodzielną platformę do rozwoju VR. Chodzi o to, aby Oculus mógł utrzymywać i rozwijać się samodzielnie, bez wsparcia finansowego Facebooka.

Facebook wprowadził już reklamy w aplikacji mobilnej Oculusa w zeszłym miesiącu. Do tego od 2019 r. wykorzystuje niektóre dane z platformy w swojej sieci reklamowej Facebook Ads. Teraz jednak mamy do czynienia z chęcią umieszczania reklam bezpośrednio w aplikacjach VR.

Ranking: Najlepsze gogle VR

Dla wielu klientów będzie to irytujące. Nie po to kupujemy gogle VR, a także aplikacje i gry, aby potem jeszcze oglądać reklamy. W przypadku Facebooka, gdzie aplikacja i media społecznościowe są za darmo, reklamy są zrozumiałe. Ale kiedy płacisz za sprzęt i aplikacje, reklamy nie powinny być już wyświetlane.

Oculus Quest z reklamami

“Kiedy zobaczymy, jak przebiega test i uwzględnimy opinie programistów i społeczności, przedstawimy więcej szczegółów na temat tego, kiedy reklamy staną się szerzej dostępne na platformie” – czytamy w poście na blogu firmy.

Rzecznik Facebooka twierdzi, że system wykorzysta informacje z naszego profilu na Facebooku. Gogle Oculusa od długiego czasu są już zintegrowane z Facebookiem, a posiadanie konta jest nawet wymagane, aby z nich korzystać. To było de facto kwestią czasu, zanim Facebook zechce wyświetlać reklamy również w tym miejscu.

Użytkownicy będą mogli klikać reklamy i wyświetlać je w przeglądarce internetowej Oculus Quest. Twórcy gier i aplikacji otrzymają prowizję w przychodach z reklam, ale Facebook nie zdradza jeszcze, ile to procent.

Facebook uważa, że wprowadzenie reklam w platformie VR to próba znalezienia opłacalnych opcji biznesowych w rozwijającej się, ale często trudnej dziedzinie tworzenia aplikacji VR.

Zobacz też:
Oculus Gaming Showcase – czyli wielka konferencja gier VR
HTC Vive Air – nowe gogle VR do uprawiania sportu

Źródło: The Verge.com

Oceń ten post