• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Irlandzka Komisja Ochrony Danych pokazała swoje pazury. Meta została ukarana absolutnie rekordową karą za łamanie przepisów RODO.

Wygląda na to, że Meta pobiła kolejny rekord. Tym razem nie chodzi jednak o coś, z czego mogliby się cieszyć. Zakończyło się dochodzenie irlandzkiej Komisji Ochrony Danych. Stwierdzili oni, że firma przesyłała dane europejskich użytkowników do USA nie zachowując przy tym należytej ostrożności. Jak zapewne wiecie, nie jest to coś, co jakikolwiek europejski urząd traktuje łagodnie.

Cała sprawa zaczęła się tak naprawdę wtedy, kiedy Edward Snowden ujawnił w 2013 roku, że amerykańskie NSA miało nielegalny dostęp do danych od Facebooka, Microsoftu, Google czy Apple. Na ich podstawie tworzyli bardzo obszerne profile osobowe. Spowodowało to (poza kilkoma skandalami oczywiście) dość mocne zaostrzenie prawa względem ochrony danych osobowych w Europie. Słynne już RODO jeszcze mocniej zaogniło całą sprawę.

Wyrok Komisji Ochrony Danych jest jasny. Meta nielegalnie przesyłała dane europejskich użytkowników na serwery zlokalizowane w USA. Wina jest bezsprzeczna i firma ma 6 miesięcy na całkowite zaprzestanie takich działań i zmianę swojego systemu. Dane Europejczyków muszą być przetwarzane w Europie. Samo to byłoby dość łagodną karą – pozostaje jednak jeszcze aspekt finansowy.

Meta musi zapłacić grzywnę w wysokości 1,2 miliarda euro. To absolutny rekord! Drugie miejsce zajmuje dopiero Amazon z wynikiem nieco ponad 800 milionów. To kwota, którą odczuje nawet tak gigantyczna firma jak właściciel Facebooka. Warto dodać, że to kolejna już taka kara – firma zapłaciła już ponad 500 milionów za podobne naruszenia.

Zobacz też:
Facebook miał fatalny błąd – wysyłaliśmy zaproszenia bez naszej wiedzy
Meta prezentuje ImageBind – niesamowitą sztuczną inteligencję
Meta wprowadza płatną weryfikację na Facebooku i Instagramie

Oceń ten post