• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 tydzień temu

Google Cloud wprowadziło zupełnie nową funkcję, która ma pomoc nam zadbać o środowisko naturalne. Możemy podejrzeć już w niej nasz całkowity ślad węglowy który wygenerowaliśmy.

Bez najmniejszych wątpliwości, komputery i usługi w chmurze są znacznie mniej ekologiczne niż podejrzewa większość użytkowników. Powód jest banalnie wręcz prosty – zużywają do pracy mnóstwo energii, która przecież nie bierze się znikąd. Dodatkowo, do ich produkcji potrzebne są rzadkie metale, których wydobywanie ma katastrofalny wręcz wpływ na naszą planetę.

Szczególnie ważny jest jednak tak zwany ślad węglowy. Jest to po prostu parametr opisujący, jak wiele dwutlenku węgla zostało wyprodukowane przy danej czynności. Oczywiście, im mniej tym lepiej.

Zobacz: Dysk w chmurze – polecane usługi

Google Cloud jest już w stanie dokładnie pokazać nam nasz ślad węglowy związany z korzystaniem z ich usługi. Ciężko jednak nie zauważyć, że nie jest to funkcja, która przyda się zwykłym użytkownikom. W końcu naprawdę mało kto będzie przejmował się tak niewielkimi wartościami, skoro największe firmy generują w tym czasie nawet milion razy tyle CO2, prawda?

Niemniej, to dość przydatna funkcja dla wszystkich firm – Google Cloud udostępni im te dane w sposób bardzo łatwy do prezentacji lub nawet w formie nadającej się do zamieszczenia w audycie. Przy okazji, aplikacja zadba też o jego zmniejszenie – na przykład sugerując nam wyłączenie nieużywanych aplikacji.

Warto tutaj dodać, że Google od ponad dekady może pochwalić się zerowym śladem węglowym. Do 2030 planują też korzystać z tylko i wyłącznie odnawialnych źródeł energii.

Zobacz też:
Google Cloud będzie wykorzystywało satelity Starlink
Google przesłało 700 TB danych za pomocą lasera
iCloud na Windowsa otrzyma pełnoprawnego menedżera haseł

5/5 - (1 vote)