• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Nareszcie poznaliśmy cenę i datę premiery karty Intel Arc A770. Wygląda na to, że może okazać się ona sporym hitem.

Powiedzieć, że premiera kart graficznych od Intela nie przebiegła pomyślnie to jak nic nie powiedzieć. Firma kilkukrotnie przesunęła jej datę z powodu problemów technicznych. W dodatku, pierwsze recenzje nie napawały nikogo optymizmem. Wygląda jednak na to, że całość wychodzi właśnie na prostą.

Intel oficjalnie potwierdził już datę premiery karty Arc A770 – zadebiutuje ona już 12 października tego roku. Oczywiście, mówimy tutaj o premierze globalnej a nie jedynie na rynku azjatyckim jak bywało to w przypadku poprzednich modeli. Oficjalnie poznaliśmy też całą specyfikację.

Arc A770 bazuje na GPU ACM-G10 z 32 rdzeniami Xe. Karta dostępna będzie natomiast w dwóch odmiennych od siebie wariantach z 8 lub 16 GB pamięci VRAM. Jeśli wierzyć zapowiedziom, to jest ona nieco wydajniejsza od RTX 3060 czy Radeona RX 6650 XT. Jej główne przeznaczenie to rozgrywka w 1440p.

Sprawdź: Karta graficzna do gier – jaki model warto wybrać?

Największą niespodzianką zdecydowanie będzie jednak cena. Za kartę Intel Arc A770 zapłacimy jedynie 329 dolarów, czyli około 1650 złotych. Niestety, plany zakupowe dość mocno krzyżuje nam rekordowy kurs dolara. Prawdopodobnie cena dotyczy oczywiście słabszej wersji z 8 GB pamięci VRAM.

Warto pamiętać również o tym, że Intel cały czas rozwija swoją technologię skalowania obrazu XeSS. Powinna być ona dostępna już w ponad 20 grach pod koniec tego roku. Wygląda zatem na to, że nareszcie doczekaliśmy się prawdziwej premiery.

Zobacz też:
Intel buduje nową fabrykę w Europie – znamy lokalizację
Intel traci fortunę na kartach graficznych. Co dalej?
Karty AMD Radeon RX 7000 zadebiutują już 3 listopada

3/5 - (2 votes)