• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

AMD oficjalnie potwierdziło datę premiery swoich nowych kart graficznych. Seria Radeon RX 7000 zadebiutuje już 3 listopada.

Cały świat komputerów żyje co prawda premierą RTX 4000 od Nvidii, ale AMD nie planuje zbyt długo przypatrywać się temu bezczynnie. Nareszcie poznaliśmy datę premiery kart Radeon RX 7000. Na szczęście nie będzie ona zbyt odległa – na prezentację możemy liczyć już 3 listopada. Niestety, jak na razie nie znamy zbyt wielu szczegółów.

Oczywiście, wiemy od dawna, że seria Radeon RX 7000 wykorzysta zupełnie nową architekturę, czyli RDNA 3. Jeśli wierzyć zapowiedziom AMD, przyniesie nam ona około 50% wzrost wydajności w przeliczeniu na jeden wat mocy w stosunku do RDNA 2. Byłaby to niewątpliwie naprawdę mocna zmiana.

Sprawdź: Używana karta graficzna – czy warto ją kupić?

Nowy karty od AMD będą też stworzone w nieco niższej litografii, czyli w 5 nanometrach. Liczyć możemy również na nową pamięcią podręczną Infinity Cache i na ulepszony ray tracing. Wiemy też, że najmocniejsze GPU może zaoferować nam nawet 12288 procesorów strumieniowych. To ponad dwukrotnie więcej niż flagowe Navi 21 z architekturą RDNA 2.

Wygląda na to, że końcówka tego roku będzie pod znakiem nowych i wyjątkowo potężnych kart graficznych. Pozostaje tylko pytanie, która firma wygra ten pojedynek. Nvidia zaprezentowała jak na razie wyjątkowo mocne modele, które raczej zmiotą konkurencję pod względem wydajności. Problem w tym, że równie skutecznie zmiotą one nasze portfele – tak drogo nie było jeszcze nigdy.

Zobacz też:
EVGA nie powiedziała całej prawdy o zerwaniu umowy z Nvidią?
RTX 4090 i RTX 4080 oficjalnie – Nvidia prezentuje nowe GPU
Intel traci fortunę na kartach graficznych. Co dalej?

Oceń ten post