• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Intel ogłosił swoją własną sztuczną inteligencję Aurora genAI. To model działający podobnie do ChatGPT, ale skupić ma się na zastosowaniu naukowym.

Wygląda na to, że Intel również bierze się na bardzo poważnie za sztuczną inteligencję. Oficjalnie zapowiedzieli Aurorę, czyli potężny superkomputer o mocy 2 exaflopsów. To nieprawdopodobna wręcz liczba, przewyższająca nasze domowe maszyny o kilka rzędów wielkości. Zadanie, które będzie w stanie wykonywać w kilka minut nasz PC robiłby dłużej niż całe nasze życie.

Jak się okazuje, Aurora posłuży do bardzo ciekawego celu – zasili model sztucznej inteligencji Aurora genAI. To odpowiedź Intela na ChatGPT – będzie to model językowy działający na bardzo podobnej zasadzie. Nie napisze on nam jednak wierszyka – uczony będzie na tekstach naukowych i profesjonalnych danych. Zastosowanie znajdzie w dziedzinach takich jak biologia, badania nad chorobami, modele klimatyczne, kosmologia, chemia czy inne bardzo „poważne” dziedziny.

Sprawdź: Prompt engineering – co to jest?

Podstawą Intel Aurora genAI są modele Megatron i DeepSpeed. Zdecydowanie imponująco prezentuje się również rozmiar – to aż 1 bilion parametrów. Dla porównania, ChatGPT, będący niesamowicie rozwiniętym narzędziem ma zaledwie 175 milionów parametrów. Różnica jest zatem naprawdę spora.

Oczywiście, nowy model sztucznej inteligencji nie zostanie udostępniony szerokiej publiczności. Istnieje jednak bardzo duża szansa na to, że już wkrótce będziemy korzystali na co dzień z czegoś stworzonego właśnie przez Aurora genAI. Zdecydowanie najciekawiej brzmi oczywiście to, że AI może pomóc w opracowywaniu nowych leków i sposobów leczenia skomplikowanych chorób.

Zobacz też:
ChatGPT kosztuje tysiące dolarów dziennie. Kwota szokuje!
Meta prezentuje ImageBind – niesamowitą sztuczną inteligencję
Netflix podsyca obawy strajkujących przeciwko AI scenarzystów

Oceń ten post