• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Idzie nowe. W sieci pojawiły się informacje na temat płyt głównych Intela i AMD na 2022 r. Intel przygotowuje się do wprowadzenia platformy Z690 jeszcze w tym roku, dla procesorów Alder Lake. Później z kolei pojawi się platforma Z790 dla układów Raptor Lake – w połowie 2022 r. AMD wprowadzi pierwsze płyty AM5 nieco przed premierą Z790. Kiedy PCIe 5.0 i DDR5?

Najnowsze informacje pochodzą od Uniko Hardware, japońskiego serwisu, który przewidział już poprzednie premiery sprzętów, w tym specyfikację RTX 3080 Ti. Serwis informuje, że pierwsze procesory Alder Lake zostaną ogłoszone we wrześniu, a premiera nastąpi w listopadzie br. Do tego czasu Intel wprowadzi płyty z chipsetem Z690.

Ranking: Kreator stron www

Procesory Alder Lake używają gniazda LGA1700, co sprawia, że są niekompatybilne ze starszymi płytami. Z kolei chipset Z690 podobno obsługuje już pamięci DDR5 oraz szynę PCIe 5.0. To sprawia, że Intel będzie pierwszą firmą, która zaoferuje dostęp do nowszych standardów.

Po Z690 pojawią się chipsety B660 oraz H610. Będą to płyty główne obsługujące te same procesory, co Z690, niemniej zapewnią bardziej ograniczone funkcje. Dla przykładu, płyty tej klasy prawdopodobnie nie obsłużą podkręcania.

PCIe 5.0 i DDR5 już pod koniec roku

Wkrótce po premierze płyt Intela swoje nowości przedstawi również AMD. Nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów, niemniej wydaje się, że chipset zostanie nazwany X670. Bedą to płyty przeznaczone do współpracy z procesorami Raphael firmy AMD, z obsługą architektury Zen 4. Jeśli to się potwierdzi, płyty obsłużą DDR5 i PCIe 5.0.

DDR5 i PCIe 5.0 to oczywiście gwarancja kolejnego skoku w wydajności komputerów. Jeśli kupujesz komputery z myślą o tym, że będziesz ich używał przez kilka lat, prawdopodobnie warto poczekać na premiery najnowszych chipsetów i procesorów. Nowsza generacja zapewnia świetne możliwości, o czym przeczytacie w naszym artykule na temat PCIe 5.0 i DDR5 jeszcze w tym tygodniu. Odwiedzaj Testorię!

Zobacz też:
AMD aktualizuje płyty główne – będą obsługiwać Ryzeny 5000
Gigabyte AORUS Z590 Extreme to płyta jak z innej planety

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post