• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Telewizory mini LED są świetne, mają doskonałe wyposażenie, ale są też bardzo drogie. LG właśnie zapowiedziało wprowadzenie najnowszych modeli.

Nowe telewizory trafią do sprzedaży już w najbliższych tygodniach. To modele mini LED, które są nowym wariantem LCD, oferującym świetne współczynniki kontrastu.

LG wprowadzi wersje QNED90 (4K) oraz QNED99 (8K). Będą one dostępne w trzech rozmiarach: 65, 75 oraz 86 cali. Jak widać, firma adresuje je od razu do najbardziej zamożnych klientów.

Telewizory mini LED – czy warto?

Wiele osób zastanawia się czy takie telewizory są warte zakupu. Czy to aby nie marketing i przechwałki producenta, a w rzeczywistości są to jedynie nieco lepsze panele LCD?

Firma LG nazywa swoje telewizory mianem QNED, co jest terminem marketingowym i oznacza “Quantum Nanocell Mini LED”. Nie ma w nich natomiast niczego na tyle specjalnego, aby rzeczywiście potrzebne było tworzenie nowego akronimu. Powinny nazywać się LCD LED lub LCD mini LED – to byłoby w zupełności wystarczające.

Same telewizory mają tysiące bardzo małych diod podświetlających LED. Dzięki temu bardziej precyzyjnie kontrolują kontrast i równomierność podświetlania. Są więc zdecydowanie lepsze niż telewizory LCD LED z podświetlaniem krawędziowym (edge). W praktyce przełoży się to na znacznie lepszą czerń i odwzorowanie kolorów. W wielu miejscach na ekranie nie będzie bowiem jasnych “plam” na czarnym tle.

Jednocześnie uwaga, aby nie mylić mini LED z micro LED. Telewizory micro LED są bowiem konkurencyjne dla OLED-ów, oferując te same, perfekcyjne poziomy czerni na piksel. Do tego micro LED nie mają ryzyka wypalenia, ale są koszmarnie drogie.

Zobacz: Najlepsze telewizory do PS5

Telewizory mini LED oferują bardzo dobrą jakość obrazu, ale ciągle są gorsze od OLED-ów. Nie oznacza to, że są tanie. Najnowsze modele kosztują odpowiednio 1999, 2999 oraz 3999 dol. za modele 65″, 75″ i 86″ w rozdzielczości 4K. Warianty 8K są oczywiście droższe. Mówimy tutaj o kwotach 3499, 4799 oraz 6499 dol. za modele 65″, 75″ i 86″.

Nowe telewizory LG mają złącza HDMI 2.1, co pozwala na uzyskanie obrazu 120 Hz w trybie 4K. Obsługują też HDR10, HLG, Dolby Vision HDR oraz Dolby Atmos. Korzystają z systemu webOS 6.0.

Zobacz też:
LG QNED mini-LED, czyli telewizory nowej generacji
Telewizory Philips z mini LED trafią na rynek

Źródło: Ars Technica.com

Oceń ten post