• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Facebook ogłosił dość dziwną decyzję. Wkrótce z serwisu znikną wszystkie algorytmy rozpoznawania twarzy.

Wszyscy zapewne doskonale wiemy, że Facebook lubi zbierać nasze dane. W końcu to właśnie one są tak naprawdę podstawą ich biznesowego modelu. Rejestracja i korzystanie z wszystkich ich aplikacji są całkowicie darmowe. Jedyny (i przy okazji olbrzymi) zysk to reklamy wyprofilowane idealnie pod nasze potrzeby.

Wygląda jednak na to, że Facebook dobrowolnie zrezygnuje z części z nich. Meta, czyli spółka zarządzająca serwisem społecznościowym ogłosiła, że wycofuje wszystkie algorytmy rozpoznawania twarzy. Co jeszcze ciekawsze – usuwają też wszystkie zgromadzone dotychczas dane. A jest ich całkiem sporo, bo około miliarda.

Zobacz: Gogle VR – najlepsze modele

Rozpoznawanie twarzy było obecne już od dość dawna na Facebooku. Portal był w stanie sam wykryć naszych znajomych na zdjęciach i pomóc nam ich oznaczyć. Oczywiście, opcja była w 100% dobrowolna, musieliśmy wyrazić na nią zgodę. Meta przyznała, że zdecydowała się na to 1/3 wszystkich użytkowników, czyli właśnie około miliarda osób.

Czemu jednak Facebook wycofuje rozpoznawanie twarzy? Czy nagle zaczęło im zależeć na naszej prywatności? Cóż, niestety nie. Chodzi tutaj po prostu o przepisy prawa, które robią się coraz bardziej skomplikowane w wielu krajach. W najbliższych czasie ta funkcja przyniosłaby im znacznie więcej problemów niż korzyści.

Oczywiście, jest spora szansa, że funkcja wróci do nas w przyszłości. Facebook pracuje jednak nad wersją, która nieco lepiej zadba o naszą prywatność. Najważniejszy podpunkt to brak przetwarzania danych na jakichkolwiek serwerach. Wszystko miałoby się dziać lokalnie na naszych urządzeniach.

Zobacz też:
Amazon nie będzie sprzedawać policji oprogramowania do rozpoznawania twarzy
Rozpoznawanie twarzy przez AI będzie zakazane w Europie? Parlament Europejski przegłosował rezolucję
Project Cambria – Meta (Facebook) zapowiada nowe gogle VR

Oceń ten post