• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Rzeczywistość rozszerzona, czyli augmented reality (AR), to świetna sprawa. Jednak tworzenie aplikacji tego typu jest dość złożone i czasochłonne. Czy można na to jakoś zaradzić?

Twórcy platformy MetaVRse przekonują, że tworzenie aplikacji AR nie musi być tak trudne, jak dotychczas. Jak dotąd, jeśli ktoś chciał tworzyć treści AR, musiał dysponować dużą wiedzą i umiejętnościami programistycznymi, aby opracować choćby podstawowe środowisko rzeczywistości rozszerzonej. Jeśli jednak zaczniemy korzystać z MetaVRse, prace nad projektami AR mają być łatwiejsze.

Co obiecuje platforma? Przede wszystkim łatwiejsze tworzenie i edytowanie elementów, które mają wypełnić wirtualny świat. Firma opisuje swoją usługę jako “silnik gier internetowych 3D i narzędzie do tworzenia projektów przestrzennych”. Pozwala każdemu tworzyć środowiska wirtualne, z minimalną znajomością programowania.

Jest to tzw. platforma low-code, czyli umożliwiająca tworzenie nowoczesnych technologicznych projektów, a przy tym bez konieczności programowania – wystarczy znać podstawy.

Alan Smithson, szef MetaVRse, przekonuje że tworzenie rozwiązań 3D powinno być dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla programistów i specjalistów technicznych. Z tego powodu powstała właśnie platforma.

MetaVRse działa w chmurze i można z niej korzystać na każdej przeglądarce www. Nie ma też znaczenia, jaki mamy system operacyjny, a przy tym nie musimy martwić się o rzeczy, które irytują wielu twórców aplikacji AR już po wprowadzeniu ich do sklepu z aplikacjami. Chodzi bowiem o prowizje czy też spełnianie często nieco dziwnych norm, narzucanych przez sklepy. Smithson uważa, że MetaVRse to 10-krotna poprawa w stosunku do tego, co mamy na rynku obecnie.

Platforma działa od czerwca br. i póki co dynamicznie się rozwija. Do jej partnerów dołączyły takie firmy jak Qualcomm, Oculus, Autodesk, Nvidia, Creative Destruction Lab oraz Founders Factory. Dzięki temu gotowe treści mają w przyszłości działać poprawnie na wielu sprzętach i środowiskach.

Firma wierzy, że obniżenie poprzeczki na start zachęci do tworzenia projektów AR nowe osoby. – Cała praca odbywa się w przeglądarce – dodaje Smithson.

Platforma dostępna jest pod tym adresem.

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post