• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Nvidia jest już drugą największą firmą na świecie. Udało im się przegonić Apple i doganiają Microsoft.

Kilka dni temu wielu inwestorów i analityków giełdowych zastanawiało się, czy Nvidia przebije Apple pod względem kapitalizacji rynkowej. No to już wszystko wiemy. „Zieloni” idą jak walec, przebijają się gładko przez Apple i idą po Microsoft. Stali się zatem drugą największą firmą świata. W tyle jest Amazon, Apple, Saudi Aramco czy Google i Meta. Czy Microsoft utrzyma swoją pozycję? To niezwykle wątpliwe!

Obecnie kapitalizacja rynkowa Nvidia wynosi 3,011 biliona dolarów po wzroście ceny akcji o 5,16 procent do poziomu 1224,40 dolarów za akcję. Apple tymczasem jest warte „jedynie” 3,003 biliona dolarów, a Microsoft 3,151 biliona. Różnice nie są już olbrzymie, ale weźmy pod uwagę w jakim tempie rosną Zieloni. W ciągu miesiąca cena ich akcji wzrosła o 24%.

Sprawdź: Prompt engineering – co to jest?

Oczywiście, Nvidia zasilana jest przez sztuczną inteligencję. Na targach Computex 2024, producent GeForce’ów zaprezentował nową architekturę GPU AI, o nazwie kodowej Rubin, która ma trafić na rynek w 2025 roku. Zamówienia złożyło już OpenAI, Twitter znany teraz jako X, Microsoft i inni giganci. Firma zapowiedziała, że planuje wypuszczać nowe chipy AI co roku, a nie co kilka lat, co sugeruje, że głównym obszarem jej działalności stają się obecnie rozwiązania AI, a karty graficzne dla graczy mogą zostać zmarginalizowane. I nawet na pewno się tak stanie

Zobacz też:
Nvidia nie jest już firmą gamingową
Amazon rezygnuje, a Żabka rozwija tę samą technologię
Apple sprzedaje coraz mniej sprzętu i coraz więcej usług

Oceń ten post