• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

480 Hz to częstotliwość odświeżania, którą powinni mieć gracze i wymagający entuzjaści?

Wyświetlacze o częstotliwości odświeżania 360 Hz są, jak widać, niewystarczające dla niektórych użytkowników. Obecnie maksimum możliwości, jeśli chodzi o monitory dla graczy, to wspomniane 360 Hz i czas reakcji matrycy 2,8 ms. To jednak wkrótce się zmieni.

Dwóch dużych producentów już prowadzi prace nad panelami LCD, które zapewnią odświeżanie 480 Hz. Do tego mają lepszy czas reakcji, skrócony do 2,1 ms. Panele trafią na rynek już w 2022 r. Nie wiadomo czy wtedy doczekamy się też modeli konsumenckich, ale jest szansa, że tak się stanie.

Nad nowymi i szybszymi matrycami pracują zarówno AU Optronics, jak i LG Display. Ta druga firma podobno pracuje nad wieloma różnymi panelami 480 Hz, z których pierwszy ma 24,5″ i rozdzielczość 1080p. To wersja podstawowa, na której LG prowadzi najwięcej testów.

Zobacz: Najlepsze telewizory do PS5

Przewiduje się, że masowa produkcja takich modeli rozpocznie się w 2022 r., ale w czwartym kwartale. Z kolei AU Optronics wprowadzi pierwsze modele 480 Hz na początku 2023 r. Premiery oczywiście mogą się jeszcze opóźnić, albo – to też się zdarza – sprzęty trafią do sklepów wcześniej.

Monitory 480 Hz – na co to komu?

Na razie nie ma zbyt wielu informacji na temat nowych wyświetlaczy AUO i LG. Serwis zagraniczny zwraca natomiast uwagę, że to nieco dziwne, iż producenci zdecydowali się na takie prace. Dzisiejsze ultrawydajne wyświetlacze 360 Hz są bowiem wystarczająco dobre dla graczy. Z drugiej strony, nowe ekrany mają opierać się na technologii AHVA, zamiast na TN. To sprawi, że jakość obrazu będzie lepsza, bo poprawi się odwzorowanie kolorów.

Co więcej, tak wydajne monitory potrzebują specjalistycznych kontrolwerów wyświetlania. Chodzi tutaj o zestaw chipów, które zapewnią im obsługę zakresu 60 – 480, lub nawet 30 – 480 Hz.

Dla przykładu, monitory 360 Hz zaprojektowane we współpracy z Nvidią, wykorzystują bardzo zaawansowaną logikę. Zagraniczne źródło podaje, żę kontrolery i chipy obsługujące logikę takich wyświetlaczy są często tak samo ważne, jak podświetlanie czy sama matryca (technologia wykonania). Z tego powodu opracowanie tak wydajnych monitorów często jest kosztowne i trwa bardzo długo.

Nadchodzące panele będą skierowane do profesjonalnych graczy i najbardziej wymagających entuzjastów.

Zobacz też:
LG wprowadza telewizory mini LED. Świetne, ale drogie
Czy monitory zdrożeją przez trzęsienie ziemi na Tajwanie?

Źródło: Tom’s Hardware.com

Oceń ten post