• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

AMD oficjalnie rozpoczęło już sprzedaż procesorów Ryzen 5000G ze zintegrowanym układem graficznym. Wyglądają naprawdę dobrze!

Seria Ryzen 5000G stała od pewnego czasu pod znakiem zapytania. A przynajmniej dla zwykłych użytkowników. Wszystkie modele miały początkowo być dostępne jedynie dla producentów elektroniki i nigdy nie trafić na tradycyjny rynek konsumencki. AMD zapowiedziało jednak, że będziemy mogli je kupić jeszcze w tym roku. Cóż, jak się okazało, konkretna datą był tutaj właśnie 6 sierpnia.

Niestety, użytkownicy nie otrzymali pełnej oferty. Z trzech produkowanych modeli, będziemy mogli kupić tylko dwa z nich. Najtańszy pozostanie już na stałe dostępny jedynie dla producentów elektroniki. Firma tłumaczy te działanie tym, że popyt na ten model jest na tyle wysoki, że ledwo wyrabiają się z istniejącymi już zamówieniami.

Zobacz: Czy gotowy komputer gamingowy się opłaca?

Tak więc, do sprzedaży trafiły modele Ryzen 7 5700G i Ryzen 5 5600G. Ten pierwszy, to dość potężna 8 rdzeniowa i 16 wątkowa maszyna z wbudowanym układem graficznym Vega 8. Pracuje on z maksymalnym taktowaniem na poziomie 3,8 GHz i 4,6 GHz w trybie boost.

Nieco słabszy model, czyli Ryzen 5 5600G ma za to 6 rdzeni, a więc odpowiednio 12 wątków. Może pochwalić się za to taktowaniem na poziomie 3,9 GHz i 4,4 GHZ w booście. W środku znajdziemy nieco słabszy układ graficzny Vega 7.  Oba z nich, to więc dość klasyczne modele ze średnio-wyższej półki.

Oba procesory z serii Ryzen 5000G są już dostępne w normalnej, detalicznej sprzedaży. Za 5700G zapłacimy 360 dolarów, a za 5600G 259 dol. Oczywiście, są to ceny podawane przez producenta, mogą się więc nieco różnić, ze względu na marżę sprzedawców.

Zobacz też:
Intel zaoferuje DDR5 i PCIe 5.0 jako pierwszy. A co z AMD?
AMD wprowadzi Super Resolution w Xboksach Series X
Radeon RX 6900 XT LC już przetestowany. Robi wrażenie?

Oceń ten post